'Suçlandığımız konudan dolayı kendimizden utanıyoruz!'

'Suçlandığımız konudan dolayı kendimizden utanıyoruz!'
'Suçlandığımız konudan dolayı kendimizden utanıyoruz!'
Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında Marmaray'ın üstüne yapılması planlanan otelle ilgili arsanın sahibi konuştu: Otel başvurusunda bulunduk ancak Fatih Belediyesi ile koruma kurulundan şu ana kadar alınmış bir ruhsat ya da izin yok
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile koruma kurulu yetkililerinin gözaltına alınma gerekçelerinden biri de, iddialara göre, Marmaray tünellerinin güzergahına denk gelen Sirkeci’deki 4 ada 1 parseldeki arsaya bir otel yapılması konusunda usulsüz izin verildiği yönündeydi. Demir ile koruma kurulunun bazı üyelerinin yanı sıra arsa sahibi Cemal Akmercan da halen gözaltında.

Bu arsanın altı Marmaray!


İNSAN EVLADI DEĞİLLER


Soruşturma dosyasında da adı geçen Cemal Akmercan’ın ağabeyi Gazi Akmercan Radikal aracılığıyla iddialara yanıt verdi. 2 yıl önce arsası satın aldıklarını belirten Akmercan şunları dedi: “Mimarımız Fatih Belediyesi’ne müraacat etti. Belediye Marmaray ve DHL’den görüş alınmadan izin verilemeyeceğini söyledi. Hazırladığımız proje 3-4 kez revize edildikten sonra Marmaray bölge müdürlüğünden izin aldık. Sonra koruma kuruluna başvurduk. Henüz bu aşamadaydık. Fatih Belediyesi’nin verdiği henüz bir izin yok. 2 gündür gazetelerde 3 katlı otel olduğu, tarihi eserler bulunduğu gibi iddialar yer alıyor. Burası boş bir arazi. Ailemizde bugüne kadar herhangi birine para teklif etmişse kendimizi gider dar ağacına asarız. Suçlandığımız konuda kendimizden utanıyoruz. Türkiye ’de doğalgaz dağıtımında proje adedi olarak, sayısal anlamda 3. sıradayız. Konuştuğumuz bu konular çok abuk sabuk konular. Çok ahlaksızca. Bunu üretenler de insan evladı değildir.”

Fatih Belediyesi'ne 'ölüme sebebiyet verme' soruşturmasıBELEDİYE İZİN VERMEDİ


Akmercan’ın Sirkeci sahip olduğu yaklaşık 1300 metrekarelik araziyle ilgili şirket avukatı Doğan Kocabey ise, yapılan işlemleri şöyle özetledi: “Arazisi Cemal Akmercan Şubat 2011’de satın aldı. Tapudaki değeri 3.5 milyon TL. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bölge ile ilgili yaptığı 1/5 binlik planlar var. Bu arsa o planda turizm alanı olarak geçiyor. Bir çok mimarlık şirketi ile görüştükten sonra Arci Mimarlık ile bizim adımıza işlemleri yapması için anlaştık. Projenin hazırlanması ve ruhsat alınması ile ilgili işlemleri yürütüyor. Önce Fatih Belediyesi’ne başvuru yapıldı. Ancak DHL Marmaray Bölge Müdürlüğü ile koruma kurulundan uygun görüş alınması istendi.”

Marmaray'ın çökme riskine rağmen inşaata izin verdilerYTÜ OLUMLU RAPOR VERDİ
Avukat Kocabey, Fatih Belediyesi’nden izin çıkmayınca yapılan işlemleri ise şöyle anlattı: “Marmaray’a başvuru yapıldı. Marmaray’dan 5 Aralık 2012’de yanıt geldi. İnşaatın devam ettiği ve böyle bir izin verilemeyeceği söylendi. Koruma kuruluna da başvurulmuştu. Koruma kurulu da Aralık 2012’de yazdığı cevapta önce Marmaray’dan izin alınması gerektiğini belirtti. İnşaat bittikten sonra proje revize edilerek yeniden başvuru yapılıyor. Marmaray bu kez teknik bir inceleme yapılması için üniversitelerden bir görüş alınmasını istiyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 3 öğretim görevlisinin oy birliği ile ‘uygundur’ raporu veriliyor. 12 Ekim’de verilen 20 sayfalık raporda, tünellere denk gelen arsanın küçük bir kısmına inşaat yapılmasından feragat edilmesi, zeminin güçlendirilmesi ve bodrum katın azaltılması şartıyla inşaatın Marmaray’a zarar vermeyeceğine dair görüş bildiriliyor.”


DOSYA KORUMA KURULUNDA


Avukat Kocabey, ilk planda otelin zemin altında 3, zemin üstünde ise 5 kat olduğunu anca revize planda ise zemin altında 1.5, zemin üstünün yine 5 kat olarak belirlendiğini anlattı. Kocabey, “Marmaray’ın 4 Kasım 2013’te bu şartlara göre otel inşaatının yapılabileceğine dair olumlu görüşü tahminen soruşturma merciine ulaşmadı. Sorgumuz sırasında bunu anlatıp, belgeleri sunacağız. Marmaray’ın bu görüşünden sonra koruma kuruluna başvuru yapıldı. Ancak henüz bir karar çıkmadı. Süreç bu aşamada kaldı.

Fatih Belediye Başkanı da gözaltına alındı


  http://www.radikal.com.tr/116706111670613

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iş tıkır tıkır yürüyormuş. - çıkarsız

  inşaşat izni yarıyı geçmiş. müdahale olmasa yeni bir danışıklı lades olacak mışız. AKP her durumda betona dayanamaz, kalan küçük prosedürü de tamamlar, muhteşem bir betona daha izin verirdi.

  Bir kasik suda firtina cikarmak - Ayse Sule

  Suclanan sirketin avukatinin ifadelerine bakilirsa, insaat izni almak icin takip edilen surec, kanunlara uygun bir sekilde ilerlemis. Fatih belediyesinin surec icindeki rolu ise, 'biz tek basimiza izin veremeyiz, diger ilgili kurumlardan izin alin ondan sonra goruselim' demekten ibaretmis. Sonuc olarak, kac gundur estirilen firtina iklimini hakli cikaracak bir malzeme yok gibi ortada. Sorusturma ilerledikce, bunun AKP'ye karsi yurutulen siyasi bir muhendislik oldugu daha da netlesecek gibi gorunuyor. Bir AKP secmeni olarak, bu iddialarin asilsiz cikmasi tabii ki en buyuk dilegim. Ama dogru ciksalar bile, Recep Bey'in bunu parti ici temizlik icin firsata donustureceginden eminim. Ayrica, bu sorusturma surecinin, hangi gucun dugmeye basmasiyla basladigi, beni hic ilgilendirmiyor. Benim icin aslolan, hukuk devletinin isleyip islemedigidir. AKP hukumetinin hem muktedir hem de bu denli guclu oldugu bir donemde bile bu durumlara dusebiliyor olmasi, hukuk devletinin nihayet bu topraklarda da islemeye basladigini gosterir. Bu durum, kabul etseniz de etmeseniz de, AKP'nin kendi basarisidir. Bu firtinadan siyasi ikbal hayalleri kuranlar icin uzgunum, hayal kirikliklari buyuk olacak. Zira, bu milletin AKP'ye olan teveccuhu insaallah daha da artarak devam edecek.

  Suçlandığımız konudan dolayı hk. - runekson

  belirtilen arsayı alan şahısta 2 yıl önce aldığını belirtiyor,alan kişide bir AKP yandaşı,belediye başkanını kurtarmaya çalışıyor ancak belediye başkanının görev suiistimalleri sadece bunlarla sınırlı değil başbakan ve oğlu bilal Erdoğan işbirliği ile Topkapı da yaptıkları yurt v.s.işlerde çok usulsüz ve yolsuzlukları medyaya yansıdı,belediye başkanını sütten çıkmış ak kaşık gibi görmüyoruz.istanbulda fatih belediyesinin suiistimalleri ile ilgili bir web sitesi açılıp ihbarların buralara yapılması istense dünya kadar ihbar ve yolsuzlukları ortaya çıkacaktır diye düşünüyoruz.