Suçlu çocukları hangi mahkeme tutuklamalı?

Yargıtay'ın iki dairesinin verdiği farklı kararlar suçlu çocukları hangi mahkemenin tutuklayabileceği konusunda kargaşa yarattı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda...

ANKARA - Yargıtay'ın iki dairesinin verdiği farklı kararlar suçlu çocukları hangi mahkemenin tutuklayabileceği konusunda kargaşa yarattı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda çozümlenecek olan tartışmalı kararlar Ankara'da 18 yaşından küçük iki çocuğun tutuklanması sırasında ortaya çıktı.
M.Ü. ve Ş.T. 'nitelikli yağma' suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçlarını Soruşturma Bürosu savcıları tarafından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza mahkemesine gönderildi. Mahkeme, zanlıların 'Çocuk Koruma Kanunu'na göre mesai saatleri içinde çocuk mahkemesine sevk edilmesi gerektiğini belirterek, evrakı Cumhuriyet Savcılığı'na iade etti. Bunun üzerine Savcılık dosyayı nöbetçi çocuk mahkemesine gönderdi. Bu mahkeme ise tutuklama konusunda karar verme yetkisinin sulh ceza mahkemesinde olduğunu açıklayarak dosyayı geri gönderdi.
Bu arada çocuklar, mesai saati bittiği için tekrar Emniyet'e götürüldüler. Ertesi gün yeniden Ankara Adalet Sarayı'na getirilen çocuklar, o gün nöbetçi olan sulh ceza mahkemesinden talepte bulunulması üzerine, sorguları yapıldıktan sonra tutuklandı. Mahkemelerin verdikleri ilk kararları Yargıtay 6. ve 3. ceza dairelerinin verdikleri iki farklı karara dayandırdıkları öğrenildi. 6. Ceza Dairesi'nin bir dava nedeniyle 'Çocukların tutuklamalarına nöbetçi çocuk mahkemeleri bakar" kararı verirken 3. Daire 'Nöbetçi Sulh hukuk mahkemeleri bakar' yönünde karar aldığı belirtildi.
Yargıtay ceza dairelerinin verdiği bu iki farklı karar yerel mahkemelerde belirsizliğe neden olurken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, çelişkinin giderilmesi için Adalet Bakanlığı'na başvurdu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iki daire arasındaki içtihat çelişkisinin Yargıtay Genel Kurulu tarafından çözümlenmesini istedi.