Suçlu sayısında 'patlama'

ANKARA - Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Okur, ağır toplumsal sorunların, başta ekonomik suçlar olmak üzere tüm suçlarda ciddi bir artışa neden olduğunu belirterek, “Ceza ve tutukevlerimiz 106 bin tutuklu ve hükümlü ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek doluluk oranına ulaşmış, suça karışan kişi sayısında adeta bir patlama yaşanmıştır” dedi.
Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Derneği’nce başlatılan ‘Aile Eğitimi Seferberliği Projesi’nin tanıtımında konuşan Okur, çocukların geleceğini ve Türkiye’nin yarınlarını güvence altına alabilmek için önce aile yapısının güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Yüzyılın başında yaşanan hızlı göç, işsizlik, ekonomik krizler, medya ve internetin sınırsız kullanımının getirdiği olumsuzlukların, aileyi ‘yaraladığını’ anlatan Okur, aile bağlarının kopmasının ağır toplumsal sorunların ortaya çıkmasına sebep olduğunu anlattı.
Ortaya çıkan ağır toplumsal sorunların, başta ekonomik suçlar olmak üzere tüm suçlarda ciddi bir artışa neden olduğuna işaret eden Okur, “Ceza ve tutukevlerimiz 106 bin tutuklu ve hükümlü ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek doluluk oranına ulaşmış, suça karışan kişi sayısında adeta bir patlama yaşanmıştır” dedi. Okur, tutuklu ve hükümlülerin 2 bin 885’inin çocuklardan oluştuğunu belirterek, suçların yaklaşık yarısının 25 yaş altındaki çocuk ve gençler tarafından işlendiğini ifade etti. (Radikal)