Suçu bayrak satmak değil, direnmekmiş!

Suçu bayrak satmak değil, direnmekmiş!
Suçu bayrak satmak değil, direnmekmiş!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Taksim'deki olaylara ilişkin tutuklanan Ali Sarıçiçek'in "bayrak satmaktan" değil, "görevi yaptırmamak için direnme" ve "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçlarından tutuklandığını açıklamasını yaptı.

Savcılık tarafından yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında,  "Taksim'de bayrak satarken gözaltına alınan Ali Sarıçiçek, isyana teşvikten  tutuklandı. 20 yıl hapisle yargılanacak"  yönündeki haberlerin yayınlanması  üzerine, kamuoyunun doğru ve sağlıklı bilgilendirilmesi amacıyla açıklama  yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. 

Açıklamada,  şu ifadelere yer verildi:

"6 Temmuz 2013'te meydana gelen olaylarda gözaltına alınan 59 kişi, 8 Temmuz 2013 tarihinde adliyeye sevk olmuş, ifade alma işlemlerinden sonra 51  kişi, delil durum gözetilerek serbest bırakılmıştır. Ali Sarıçiçek isimli  şüphelinin de aralarında bulunduğu 8 kişi, dosyadaki mevcut delil durumu  gözetilerek, 'görevi yaptırmamak için direnme' ve 'kanuna aykırı toplantı ve  yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama'  suçlarını işledikleri iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk olmuşlardır.  İstanbul 31. Sulh Ceza Mahkemesi'nde sorgulaması yapılan 8 şahıs,  iddia olunan suçlar yönünden tutuklanmışlardır. Sevk maddesinde yer alan TCK
265/1 maddesinin (Görevi yaptırmamak için direnme) ceza müeyyidesi 6 aydan 3 yıla  kadar, 2911 Sayılı Kanunun 32/1 maddesinin (Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere  silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama) suçunun cezai  müeyyidesi de 6 aydan 3 yıla kadardır." 

Söz konusu yayınların kamuoyunu yanıltacak ve adil yargılamayı  etkileyebilecek nitelikte, gerçeklere uymayan haberler olduğu aktarılan açıklamada, tutuklamalara ilişkin itirazların reddedildiği, yeni tahliye  taleplerinin de İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde incelemeye alındığı bilgisi  verildi.

 


  http://www.radikal.com.tr/1141926114192612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Medyamızın Farkı. - Clear

  Bayrak satıcısı (muhtemelen müşteri piyasası dağılmadığı için) ihtara rağmen gitmemiş ve direnmiş,emniyet güçlerine mukavemet içeren iki suç iddiasıyla altışar aydan 12 ay talebiyle yargılanması istenmiş.Büyük olasılıkla hapis cezası da almayacak zira amacı rızkını kazanmak,tutuksuz yargılanıp en fazla uyarı ve ceza tehiriyle kurtulacak.Ammaaa,basın etiğininin her yönünü zevkine göre algılayan ve uygulayan bizim FARKLI MEDYAMIZ,kamuoyuna haber salıyor "...isyana teşvikten 20 yıl yargılanacak" diye...Şimdi Değerli(!) medyamıza soralım(eee bizim de okur olarak bu kadarcık hakkımız olsun müsadenizle).1)Bu işlevin "isyana teşvik olduğu" teşhisini hangi hukuk bilginle koydun, ya da hangi "gugukçuya" danıştın? 2)20 yıl cezayı neye dayanarak kestin? 3)Şimdi bu son durumu görünce,ne yaptın? 4) Morardın mı? 5)Yüzün kızardı mı? 6) Hiçbiri mi? 7) Hepsi mi? 8)"Biraz lüks olacak ama",kamuoyundan özür mü diledin?

  direnmek - oflu61

  Sayin savci hanki hukuk okumuş acaba?Direnmek,protesto etmek ne zamandan beri suc oluyor.Mevcut hakim ve savcilarin hâksiz tutuklamalari ülkemize AIHM tarafından binlerce Euro mahkum ediliyor.Tabiki bunlarin umurunda değil.Is bilmez,tecrubesiz ve AKP emrindeki bu yargi mensuplari sebep olduklari cezalarin kendileri tarafından ödenmesi lazim.

  vicdan - gajana

  bu kararları alanlar hiç mi vicdanları ile karşı karşıya gelmezler, adalet salonunda vicdanın yeri yok mudur herşey korku mudur... adaletin bu devleti düzene sokması lazım, devletin adaleti değil.. biz adalet salonlarına güvenle girmek istiyoruz korkuyla değil... biz hakkımızı savunacağına inandığımız adalet salonlarına teredütle değil, sağlam bir duruşlarla girmek istiyoruz... adaleti adaletli insanların savunmasını istiyoruz, adaletten yoksun insanların değil....

  istismar - mehmet yılmaz777

  Her şeyin bir istismarcısı vardır, bu tutuklanan adam da bayrağı istismar etmeyi seçmiş. Gerçi bu ülkede bu durum yeni bir şey değil, geçen bir ay içerisinde normalde Atatürk'ten ve bayraktan nefret edenler bile Atatürk'lü bayrakla (çifte istismar) TOMA'ların karşısına çıktılar. Bu kişiler bu istismarların arkasına sığınarak çapulculuk yapmanın (yakıp-yıkmanın) kendilerini dokunulmaz ve masum yapacağını sanıyorlar. İstismarcının amacı zaten budur: Temiz görünerek kirli iş çevirmek. İşin üzücü tarafı bir kısım medyanın da bu istismarcılığa alkış tutması. Zaten Türkiye'de hiç kimse kendi takımının suçlusuna 'suçlu' demez. Sorun da buradan kaynaklanıyor zaten..

  Ne günlere kaldık... - Barnabycik

  Bunlar için bayrak, paladan daha tehlikeli anlaşılan...

  Tek kelime ile - Taylan Aygar

  Kepazelik! Başka kelime bulamıyorum. Okuyun görün sünepe liberaller. Yok 'Gezi' böyleymiş yok 'dayanışma şöyleymiş. Büyük ustanızı alkışlayın daha siz. Alın size demokrasi!

  ALİ OLMAK - özgürsol

  Adı ALİ olmak ne zormuş,,,