@ismailsaymaz

Suçu Gezi'de şarkı söylemekmiş... Adı Orbay...

Suçu Gezi'de şarkı söylemekmiş... Adı Orbay...
Suçu Gezi'de şarkı söylemekmiş... Adı Orbay...
Adana'da Orbay Gayret adlı üniversite öğrencisi hakkında açılan tek sanıklı Gezi davasının iddianamesinde aralarında CHP'li Milletvekili Durdu Özpolat'ın da yer aldığı Halkevleri yöneticileri hakkında ilginç suçlamalar yer aldı. Orbay hakkındaki 'delil' ise şarkı söylediği bir fotoğraf.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Adana’da, Gezi Parkı gösterilerine katılan üniversiteli Orbay Gayret’in megafonla şarkı söylerken ve iddiaya göre polise taş atarken çekilmiş iki fotoğrafından yola çıkılarak, evi basıldı. Evinden çıkan yasal dergiler ve Marks’ın Komünist Manifesto kitabı ile bir gaz maskesi, Terörle Mücadele Şubesi’nde masaya konup 'suç aleti' olarak sergilendi. Gayret’in üyesi olduğu, “kamu yararına dernek” statüsündeki Halkevleri, THKP/C Devrimci Yol-Devrimci Gençlik adlı var olmayan bir 'yasadışı terör örgütü' ile ilişkilendirildi. Kanıt olarak, iddianamede, Halkevleri MYK’sından on kişinin 'bizzat', iki kişinin 'eş durumundan', bir kişinin babasından dolayı "Devrimci Yol ile bağlantılı" olması gösterildi. Derneğin Genel Yönetim Kurulu’nda yer alan, CHP Milletvekili Durdu Özpolat’ın 12 Eylül’de gözaltına alındığı, Ender Büyükçulha’nın ÇHD üyesi olduğu ve “sol ve bölücü örgüt mensuplarının” davalarını izlediği yazıldı.
Gezi Parkı gösterilerinin Adana ayağında gözaltına alınanlardan biri de, 21 yaşındaki Orbay Gayret’ti. Yalnızca dört gün tutuklu kalan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Gayret, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ardından Gayret’e, “silahlı terör örgütü adına suç işlemek suretiyle örgüte üye olma, görevi yaptırmamak için direnme ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlarından tek sanıklı bir dava açıldı. 


'AMAÇ ALEVİ-SÜNNİ GERGİNLİĞİ ÇIKARMAK'
Bu davanın iddianamesinde Gezi Parkı’nı ‘fırsat bilen’ silahlı sol örgütlerin ‘kargaşa ortamından faydalanmak ve kaos ortamı oluşturup örgüt lehine kazanım elde etmek için harekete geçtikleri’ savunuldu. Örgüt propagandası ve örgüt üyelerine çağrı yapılması amacıyla kurulduğu iddia edilen kimi siteler ve sosyal iletişim ağları yoluyla, örgütle bağlantılı olmayan vatandaşların tahrik edildiği ileri sürüldü. Bu eylemler yoluyla mezhepsel farklılıkları ön plana çıkarıp Alevi-Sünni çatışması çıkarmayı hedefledikleri, ‘PKK kitlesine’ de eylemlere destek çağrısında bulundukları iddia edildi.

CHP’Lİ VEKİL DE FİŞLENDİ
İddianamede DHKP/C, MKP ve MLKP gibi örgütlere ait çağrılara yer verilirken, Gayret’in üyesi olduğu, kamu yararına çalışan dernek statüsündeki Halkevleri de bu ‘terörist örgütler’ listesine kondu. Halkevleri, yıllar önce lağvedilmiş THKP/C Devrimci Yol ile ilişkilendirildi. Daha sonra, “Halkevleri Derneği’nin tamamının bu örgütün güdümünde faaliyet göstermediği, ancak genel olarak karar mekanizmasında yer alan şahısların adı geçen örgütün güdümünde” oldukları iddia edildi. Halkevleri Merkez Yönetim Kurulu’ndaki 36 kişiden 10’unun bizzat kendisinin, ikisinin eşinin, birinin de babasının Devrimci Yol ile bağlantılı olduğu yazıldı. Genel Yönetim Kurulu üyelerinden Çetin Uygur’un 1991’de Devrimci Gençlik Merkez Komite üyesi olduğu, CHP Milletvekili Durdu Özpolat’ın 12 Eylül’de Dev-Yol mensuplarına yönelik çalışmalarda gözaltına alındığı, Ender Büyükçulha’nın ÇHD üyesi olduğu, Öcalan’ın avukatlığını yaptığı, “sol ve bölücü örgüt mensuplarının” davalarını takip ettiği yazıldı.
Halkevleri üyesi Orbay Gayret’in de var olmayan bu örgüt adına eylemlere katıldığı ve Adana Atatürk Caddesi’ndeki parkta gruba hitaben megafonla konuşma yaptığı, polise taş attığı, evindeki aramalarda THKP/C Devrimci Yol Devrimci Gençlik’e ait kitaplar bulunduğu belirtildi. Varlığı iddia edilen örgütün yayını olarak yasal dergiler “Halkın Devrimci Yolu”, “Devrimci Gençlik” ve “Altyazı” dergileri ile “Komünist Manifesto” ve “Bizim Deniz” kitapları gösterildi. “Parasız eğitim, polissiz üniversite, padişahsız ülke” yazılı pullara ve bir gaz maskesine de el kondu. Bu kitap ve dergiler ayrıca, Terörle Mücadele Şubesi’nde bir masa üzerinde sergilendi. Gayret, ifadesinde, grup içinde şarkı söylerken çekilmiş resimlerde kendisinin de yer aldığını kabul ederken, polise taş atanın ise kendisi olmadığını vurguladı. Hakkında üç ayrı suçlamadan 13 yıla kadar hapis istenen Orbay, 27 Kasım’da Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.