Suçu kabul etti, Adli Tıp'a sevk edildi

Suçu kabul etti, Adli Tıp'a sevk edildi
Suçu kabul etti, Adli Tıp'a sevk edildi

ABD ’li Sarai Sierra’nın geçen şubat ayında öldürülmesiyle ilgili davanın görülmesine başlandı. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ‘kasten öldürme, nitelikli cinsel saldırı ve kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık’tan ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıla kadar hapis cezası talep edilen tutuklu sanık Ziya Tasalı hazır bulundu. Mahkeme, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebini kabul etti. 

Öpmek istedim

Savunmasında “Suçu işlediğimi kabul ediyorum ama iddia edildiği şekilde işlemiş değilim” diyen sanık Tasalı, olay günü tiner kullandığını söyledi. Sierra’nın raylar üzerinde gezindiğini, kendisini görmediğini öne süren Tasalı, şöyle dedi: “Üzerinde kısa bir atlet vardı, yarı çıplak gibiydi. Yanaşıp öpmek istedim. Taşla bana vurdu. Yerde bulduğum taşla ben de vurdum. Neresine vurduğumu hatırlamıyorum. Ona ölmeden önce tecavüz etmedim. Olay yerinde boşalmış olabilirim, menim giysilerine bulaşmış olabilir.”
Sanık avukatlarından Merve Gürkan, “Müvekkilimin amacı tecavüz etmek değildir. Tecavüze karşı geldiği için onu öldürmüş de değildir. İleride ayrıca savunma yapacağız” dedi. Mahkeme heyeti, sanığın Adli Tıp Kurumu’nda yeteri kadar gözleme tabi tutulmasına ve suç tarihi itibariyle bir akıl hastalığı bulunup bulunmadığına dair kesin rapor alınmasına karar verdi. Sierra’nın annesi Bexiada Jimenez’in avukatı Ceren Şarman, “Müdahil olma talebimiz vekâletnamenin orijinalinin sunulmasından sonra kabul edilecek. Aile, mektubunda sanığı dini inançları doğrultusunda bağışladığını ifade etmişti. Ancak bu, şikâyetlerini geri aldığı anlamına gelmiyor. Davaya katılacaklardır” dedi.