Suçu sabit ama cezası yok

Son olarak Adnan Oktar davasının zamanaşımıyla ortadan kaldırılması tartışılırken, bu kez yargı, zamanaşımından sorumlu bulduğu kendi mensubunu cezalandırdı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Son olarak Adnan Oktar davasının zamanaşımıyla ortadan kaldırılması tartışılırken, bu kez yargı, zamanaşımından sorumlu bulduğu kendi mensubunu cezalandırdı. Yargıtay, 116 hazırlık dosyasını bekletip, bunların bir bölümünün zamanaşımına uğramasına yol açan savcıyı 'adalete güveni sarsmak'tan suçlu buldu. Ancak bu kez de savcıya verilen ceza miktarı tartışma konusu oldu. Çünkü Yargıtay, bu savcıya sadece 1116 YTL para cezası verdi, bu cezayı da erteledi.
Yargı mensuplarının, zamanaşımına yol açmaları halinde cezalandırılacağına yeni örnek oluşturan karar, Bursa Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şevki Çelik ile ilgili dosyada verildi. Çelik hakkında '116 hazırlık evrakını 5-18 aya varan sürelerle işlemsiz bıraktığı, elinde 955 derdest hazırlık evrakı bulunduğu, işlemsiz bekletilen 116 hazırlık evrakının bir bölümünde dava zamanaşımı süresinin dolduğu' iddialarıyla dava açılmıştı. Hakkında TCK'nın 'görevi ihmali' fiilini düzenleyen 230. maddesi uyarınca bir yıla kadar hapis cezası istenen Çelik, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde yargılanmıştı. Savcı savunmasında, iş yoğunluğu nedeniyle kâtiplerin gerekli özeni göstermediklerini belirterek beraatini istemişti.
Ancak 4. Ceza Dairesi bu savunmayı şu gerekçeyle inandırıcı bulmamıştı: "Yapılan adli denetim sonucu, aynı iş yüküyle çalışan diğer savcılarda benzer durumlarla karşılaşılmadı, savcının savunması haklı ve inandırıcı kabul edilemez. Sanık bu biçimdeki davranışıyla görev gereğine aykırı hareket etmiş, bazı hazırlık evrakını zamanaşımına uğratarak bunun sonucunda bazı kişiler hakkında kanıt yoksa takipsizlik kararı verilebilecekken, bu sonuçtan mahrum kalmışlar, haklarında kanıt bulunanlar ise yargılanmaktan kurtulmuşlardır."
Ceza Dairesi, Çelik'e önce beş aylık hapis cezası vermiş sonra da hapis cezasını 1116 YTL adli para cezasına dönüştürüp ertelemişti. Çelik de kararı temyiz etmişti.
Temyiz istemi, Yargıtay'ın en üst kurulundan döndü. Böylece sanık savcının zamanaşımına yolaçmak suçu kesinleşmiş oldu. Ancak bunun için hapse girmediği gibi, adli para cezası ertelendiği için hiçbir ödeme yapmayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7656487656480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.