Suda yeşil barikat

Doğa ile Barış Derneği'nin öncülüğünde 437 kuruluşun oluşturduğu 'Türkiye Çevre Kozası'

İSTANBUL - Doğa ile Barış Derneği'nin öncülüğünde 437 kuruluşun oluşturduğu
'Türkiye Çevre Kozası' Boğazlar'dan tehlikeli atık maddelerin taşınmaması için dün yine Boğaz'da eylem yaptı. 50'ye yakın teknenin katıldığı eylemde, Yunan bandıralı bir yük gemisi de protesto edildi.
Dün saat 11.30'da Beylerbeyi'nde toplanan tekneler, Beykoz'a kadar giderek tehlikeli atık maddelerin taşınmasına dikkatleri çekmeye çalıştı. Eylem sırasında açıklama yapan Doğa ile Barış Derneği Başkanı Yüksel Üstün, atık maddeleri taşıyan gemilerin kaza yapması halinde İstanbul'da yaşayanların 1/4'ünün ölebileceğini belirterek,
"Atıkların taşınmasına Karadeniz havzası ülkeleri karşıdır. Bu yük gemilerinin buradan geçmemesi için tüm demokratik yolları kullanıyoruz. Ama tehlikeli atıkların taşınmasına devam edilirse bu sefer söz konusu gemilerin önünde duracağız. İsterlerse bizi ezip geçsinler" dedi.
'Nükleer kargoya hayır'
Hareketli geçen eylemde tekneler çoğunluğu
İngilizce olmak üzere, 'Nükleer kargoya hayır', 'Boğazlar petrol boru hattı değildir', 'Boğazlar ölüm yolu olmasın' gibi dövizlerle dikkat çekti. Tekneler ayrıca, Boğaz'dan geçiş yapan Yunan bandıralı bir yük gemisini protesto etti.
Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelerinden meydana gelen 'Uluslararası Karadeniz Ortakları' oluşumunun hazırladığı bildiride de "Tehlikeli atıkların depolanmasının meydana getirebileceği felaketler durumunda, bölgedeki bütün ülkelerin sanayi, ticaret ve sosyal olarak zarar görmesi kaçınılmazdır" denildi.