Sudaki petrol temizlendi sıra toprakta

Atatürk Barajı Göleti, Botaş petrol boru hattından sızan ham petrolden arındırıldı. Ama petrol bulaşan toprağın temizlenmesi bir yıl alacak. Köy yakınında bir alana taşınarak biyolojik arıtmaya tabi tutulan toprağın temizlenmesi için bakterilerden yararlanılacak.

ŞANLIURFA - Atatürk Barajı Göleti, Botaş petrol boru hattından sızan ham petrolden arındırıldı. Ama petrol bulaşan toprağın temizlenmesi bir yıl alacak. Köy yakınında bir alana taşınarak biyolojik arıtmaya tabi tutulan toprağın temizlenmesi için bakterilerden yararlanılacak. 13 Nisan günü Yığınak Köyü'nden geçen Botaş hattında sızıntı meydana gelince 6-8 bin varil petrol gölete yayıldı ve yangın çıktı. Botaş Petrol İşleri Bölge Müdürü Gürhan Ünal, "Çevre ve Orman Müdürlüğü, Devlet Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumların yöneticileriyle göl yüzeyini inceledik, bölge tamamen temizlenmiş durumda. Ham petrol bulaşan toprağın rehabilitasyonu ise bir yıl sürebilir. Köylülerin zararı da en kısa sürede ödenecek" diye konuştu.
Bakteri oluşturulacak
İl Çevre ve Orman Müdürü Kadri Alyamaç da 200 ton civarındaki toprağa potasyum nitrat çözeltileri karıştırdıklarını, belirli dönemlerde sulanan ve havalandırılan toprak parçalarının içinde bakteri oluşturulmasının amaçlandığını söyledi. Ham petrol bulaşan toprağı yeniden kazanmanın uzun ve zahmetli bir iş olduğunu belirten Alyamaç, "Bu konuda çok gayretli bir çalışma yürütülüyor. Umarım başarılı sonuç alınır" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7487467487460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.