Suikast için zemin hazırlayanlar nerde?

Suikast için zemin hazırlayanlar nerde?
Suikast için zemin hazırlayanlar nerde?

Fotoğraf: MUSTAFA ÖZDABAK/DHA

Haber: MUSTAFA GÖKKILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen davada Dink ailesinin avukatları cinayetin Ergenekon bağlantısına dikkat çekti. Avukatlar, savcının “Cinayette Ergenekon izi var” iddiasının soruşturmaya dönüştürülmesini talep etti.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dünkü duruşmaya tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal katıldı. Davada Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan (TİB) istenilen kayıtların gönderildiği bildirildi. Müdahil avukatlarından Fethiye Çetin, TİB tarafından gönderilen 2 baz istasyonuna ait kayıtların yetersiz olduğunu belirterek, olayın yaşandığı bölge içinde bulunan diğer baz istasyonuna ait kayıtların da istenmesini talep etti. Müdahil avukat Ayşenur Demirkale de Dink’in Sabiha Göçken’in Ermeni olduğuna ilişkin yazısının ardından birçok kurum ve kişiden tehdit aldığını ancak bunların soruşturma dışında bırakıldığını söyledi. Demirkale, dava sürecinde defalarca dile getirilmesine rağmen yapılan suikasta zemini oluşturan bu kişi ve kurumlar hakkında soruşturma başlatılması gerektiğini belirtti. Demirkale ayrıca savcının esasa ilişkin mütalaasında vurguladığı gibi cinayeti Ergenekon örgütünün Trabzon hücre yapılanmasının işleyebileceği iddiasına ilişkin herhangi bir soruşturma yapılmadığını söyledi. Tespitlerin soruşturmaya dönüştürülmediği vurgusunu yapan Demirkale adı geçen kişi ve kurumlar ile ilgili soruşturma başlatılması talebinde bulundu. 

Linç kampanyası yapıldı
Esas hakkındaki yazılı görüşlerini dönüşümlü olarak okuyan müdahil avukatlar, Dink cinayetinin örgütlü bir yapı tarafından uzun süreli bir psikolojik harekât sonucunda işlendiğini dile getirdi. Avukatlar, Dink cinayetine giden süreci 2001 yılında misyonerlik faaliyetlerinin iç tehdit olarak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından kabul edilmesinden sonra şiddetli bir şekilde başladığını kaydetti. MGK kararından sonra Türkiye ’nin değişik yerlerinde azınlıklara karşı saldırıların başladığı kaydedildi. Dink’in yazdığı yazılardan sonra bazı cümlelerin cımbızlanarak suç duyurularının yapıldığı anlatılarak, bugün Ergenekon’dan yargılanan bazı sanıkların o dönem adliye önlerinde eylem yaptıkları anlatıldı.

‘Müsamere gösterisi’
Duruşma için Beşiktaş ’taki özel yetkili ağır ceza mahkemesi önünde bir araya gelen ‘Hrant Dink’in Arkadaşları’ bir açıklama yaparak, “Hrant’ı öldürmelerinin üstünden 4 yıl ve on buçuk ay geçti. Siz beş deyin. Adalet adına ortada ne var? Bir müsamere ve kötü niyet gösterisi” denildi. Aralarında Rakel Dink, DİSK Başkan vekili Tayfun Görgün, gazeteci Banu Güven ve Ufuk Uras’ın da bulunduğu 200 kişilik topluluk, Beşiktaş Meydanı’ndan adliye önüne kadar Hrant İçin, Adalet İçin yazılı pankart ve ‘Hrant, unutmayacağız, affetmeyeceğiz’, ‘Öldür, diyenler yargılansın’ sloganlarıyla yürüdü. Burada Gazeteci Banu Güven tarafından okunan basın bildirisinde şöyle denildi: “Hrant’ı öldürmeye karar verenleri nerede aramalıyız? Cinayet ihbarını hasıraltı edenjandarmada mı? Yoksa hepsinin üzerindeki bir yerlerde mi?”