Suikast şüphesi

Ankara Ulus'ta patlayan bomba altı can aldı

Bir saatle kurtuldular
Ankara'nın Ulus semti dün insanlık dışı bir saldırıya sahne oldu. IDEF 2007 Savunma Sanayii Fuarı'na katılmak için başkentte bulunan 19 yabancı savunma bakanı ve beş genelkurmay başkanının saat 19.45 civarında geçeceği caddede tam bir saat önce çok büyük bir patlama meydana geldi.
A-4 tipi patlayıcı
Anafartalar Çarşısı'nın önündeki otobüs durağında patlayan bomba altı kişinin ölümüne, yaklaşık 90 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Yaralıların sekizinin savunma fuarı için gelen Pakistanlılar olduğu öğrenildi. Bombanın genelde PKK'nın kullandığı A-4 tipi patlayıcı olduğu belirtildi.
'Bomba taşınıyordu'
Bir kişiyi gözaltına alan polis şüpheli beş kişinin eşkâlini belirledi. "Bomba yere bırakılmış olsaydı patlama sonrası yerde çukur açılırdı" diyen yetkililer, bombanın muhtemelen taşınırken patladığını söyledi. Güvenlik kameraları inceleme altına alındı.

ANKARA - Başkentin en kalabalık iki semtinden biri olan Ulus'ta dün akşam üzeri düzenlenen bombalı saldırıda altı kişi öldü, sekizi Pakistanlı en az 90 kişi yaralandı. Saldırının, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la çok sayıda konuk savunma bakanı ve genelkurmay başkanının IDEF 2007 Savunma Sanayii Fuarı'nın resepsiyonuna gitmesi için ayrılan protokol yolunda gerçekleşmesi suikast şüphesini doğurdu.
Saldırının iş çıkış saatine denk getirilmesi ve Anafartalar Çarşısı'nın girişindeki otobüs durağında düzenlenmesi ölü ve yaralı sayısının artmasına yol açtı. Bir kişinin gözaltına alındığı, beş şüphelinin de eşkâlinin belirlendiği olayda A-4 plastik patlayıcı kullanılması, saldırının PKK tarafından yapıldığı ihtimalini güçlendiriyor.
Saat 18.45, en kalabalık yer
Eryaman'daki Hipodrom'da açılan ve 52 ülkeden çok sayıda bakan, genelkurmay başkanı, silah şirketi yöneticilerinin katıldığı IDEF 2007 Savunma Sanayii Fuarı çerçevesinde dün saat 20.00'de Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde resepsiyon düzenlendi. Orgeneral Büyükanıt'ın yanı sıra kuvvet komutanları, 10 yabancı savunma bakanı, dört yabancı genelkurmay başkanının katılması öngörülen resepsiyona gitmek için protokole saldırının gerçekleştirildiği cadde ayrıldı. Patlama, Anafartalar Çarşısı'nın önünde otobüs durağı da bulunan giriş kapısında saat 18.45'te meydana geldi. Protokol, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde saat 20.00'de yapılacak resepsiyona katılmak için, bir saat içinde bu yoldan geçecekti.
Bir halk otobüsünün duraktan ayrıldığı, diğer halk otobüsünün yolcu almak üzere durağa yaklaştığı sırada gerçekleşen patlamanın etkisiyle otobüs durağı ve çarşının girişindeki asma tavan tahrip oldu. Patlamanın iş çıkışına denk gelmesi, o saatlerde çok kalabalık olan Ulus'u mahşer yerine çevirdi. Ölüler ve yaralılardan kopan uzuvlar etrafa saçıldı. Patlamanın hemen ardından çok sayıda ambulans ve polis olay yerine sevk edilirken yaralılar yakındaki hastanelere kaldırıldı.
Yaralı yakınları sinir krizi geçirdi
Patlamada yaralanan vatandaşların hastanelere sevki sonrasında büyük bir panik yaşandı. Çeşitli hastanelere kaldırılan yaralı vatandaşların akrabalarının da bilgi almak için hastane önlerine gelmesiyle tırmanan panik ortamında, bazı yaralı yakınları sinir krizi geçirdi. Yakınlarının durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarla görevliler arasında yer yer tartışma yaşandığı da görüldü. Patlamada kopan uzuvların sahiplerinin bulunması için zamanla yapılan yarış da hastane önlerindeki paniğin artmasına neden oldu.
Kurtarma ekipleri ve bomba imha ekipleri de girişi çöken Anafartalar Çarşısı'nda acilen çalışmalara başladı. İlk başta doğalgaz patlaması ihtimali ortaya atılsa da İtfaiye bu ihtimalin bulunmadığını açıkladı. Olay yerinde ikinci bir bomba olabileceği iddia edildi. Bomba imha ekipleri, ikinci bomba ihtimaline karşı da olay yerinde önlemler aldı. Patlamanın nedeninin A-4 tipi bir bomba olduğu anlaşılınca terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı olaya el koyarak soruşturma başlattı. Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kelkit olay yerine giderek incelemelerde bulundu.
Kamera sistemi inceleniyor
Ölü ve yaralı sayısı hakkında ilk başta çok farklı rakamlar telaffuz edildi. Olay yerinde dört kişinin cesedi görüldü. Ölü ve yaralı sayısı hakkında en son açıklama Ankara Valisi Kemal Önal'dan geldi:
"Altı ölü var. 90 civarında çeşitli derecelerde yaralı var. Üç veya beşinde ciddi yaralanma var. Diğerleri iyileşme yolunda. Büyük bir kısmı evlerine gönderilebilecek durumda. Biz müşahade altında tutulmalarını istediğimiz için geceyi hastanede geçirecekler. Yarın (bugün) geniş kapsamlı bir basın açıklaması yapağız. Civardaki kamera sistemleri polis tarafından inceleniyor. Bunun sonucunda daha doyurucu bilgilere ulaşacağız."
Emniyet Genel Müdürlüğü, patlamanın ardından kentte kırmızı alarma geçti. Çıkışlar, otogar, havaalanı ve otobüs terminali kontrol altına alındı. 1.5 kilometrelik koruma şeridi çekilen olay yerinde alınan görgü tanığı ifadelerinden beş şüphelinin eşkâli tespit edildi, bu eşkâle uyan bir kişin gözaltına alındı. Zanlının olayla doğrudan ilgisi bulunup bulunmadığı araştırılıyor.
'Bomba taşınırken patladı'
Polis ilk inceleme sonucunda olay yerinde bir çukur olmadığını belirledi. Bu durumun bombanın bir yere bırakıldığı ihtimalini sıfıra indirdiğini belirten polis, "Yere konulsaydı, derin bir çukur açılırdı. Bomba taşınırken patlamış olabilir" dedi. Gece geç saatlere kadar olay yerinde bulunan iki bacağın kime ait olduğunun da tespit edilememesi, canlı bomba ihtimalini gündeme getirdi. Polis yetkilileri, bacakların canlı bombaya ait olması olasılığının yüzde 90 olduğunu belirtti.Büyük patlamayla birlikte çevreyi siyah duman ve toz bulutu kapladı. Caddede bulunan vatandaşlar hastanelere götürülürken tanınmaz haldeydi.
FOTOĞRAF: AFP


HABER VE FOTOĞRAFLAR: SONER ARIKANOĞLU, BEHZAT MİSER, TARIK IŞIK, TOLGA AKINER, MESUT HASAN BENLİ, NAZİF İFLAZOĞLU, ADEM ALTAN