Suikast zanlısı ne poliste ne savcılıkta ne de mahkemede konuştu

Suikast zanlısı ne poliste ne savcılıkta ne de mahkemede konuştu
Suikast zanlısı ne poliste ne savcılıkta ne de mahkemede konuştu
Ergenekon'un üçüncü iddianamesindeki iddialarından biri Sivas'ta Ermeni kanaat önderi kuyumcu Minas Durmaz Güler'e yönelik suikast planı. Şüpheli Ersin Gönenci, poliste, savcılık ve mahkemede susma hakkını kullandı.


Ergenekon’un üçüncü iddianamesindeki iddialarından biri Sivas’ta Ermeni kanaat önderi kuyumcu Minas Durmaz Güler’e yönelik suikast planı. Şüpheli Ersin Gönenci, poliste, savcılık ve mahkemede susma hakkını kullandı.

Ergenekon’un üçüncü iddianamesindeki iddialarından biri Sivas’ta Ermeni kanaat önderi kuyumcu Minas Durmaz Güler’e yönelik suikast planı. İddianameye göre, Güler eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin’in başında olduğu bir ‘hücre’ tarafından öldürülmek istendi. Suikast için seçildiği öne sürülen Ersin Gönenci ise ne polise, ne savcıya ne de hãkime konuştu. Evindeyse çok sayıda pala ve bıçağın yanı sıra Sedat Peker’in çerçeveletilmiş resmi ele geçirildi.
Üçüncü iddianamede Güler mağdur sıfatıyla yer alıyor. Güler’e yönelik suikastla ilgili de iddianamedeki bölüm şöyle: “Şüpheli İbrahim Şahin liderliğindeki hücre yapılanmasına yönelik yapılan teknik takip çalışmalarında, ülkemizde yaşayan bir kısım Ermeni asıllı vatandaşlarımıza yönelik eylem hazırlığı içerisinde oldukları, özellikle Sivas ilinde yaşayan ve o bölgedeki Ermeni asıllı vatandaşlarımızın ruhani lideri konumunda bulunan Minas Durmaz Güler’e yönelik suikast hazırlıkları yaptıkları, bu amaçla şüpheli İbrahim Şahin’in Minas Durmaz Güler’in adresini tespit etmeye yönelik çalışmalar yaptığı tespit edilmiştir. Suikast hazırlıkları yaptıkları tespit edilen Ersin Gönenci ve Oğuz Bulut isimli şahıslar Sivas ilinde yakalanmıştır. Bulut’tan iki adet haki yeşil renkli el bombası, Gönenci’den bir adet Browning marka tabanca bulunarak el konulmuştur.”

Kama, bıçak, pala...
İddianamenin detaylarında da bu konuda ipuçlarına rastlanıyor. Şüpheli Ersin Gönenci, poliste, savcılık ve mahkemede susma hakkını kullandı. Gönenci’de ele geçirilen malzemelerse hayli ilginç: “Şahin ile çekilmiş fotoğraf, ‘Şahin Sivasta’ ibareli gazete küpürü, bir adet Belgique Browning marka tabanca, boş şarjör, bir adet ‘Peşken’ ibareli kesici kısmı 45 cm’lik pala, bir adet siyah saplı tahmini 25 cm’lik kama, bir adet Columbia ibareli kilitli bıçak, bir adet US 1918 ibareli muşta, bir adet Walther ibareli tahmini 25 cm’lik pala, 21 adet ‘Ülkü Ocakları’ başlıklı bilgi kartı, iki adet adet Steinless marka bıçak, bir adet plastik saplı metal cop, bir adet çerçeve içerisinde Sedat Peker resmi.”
Gönenci’nin telefon konuşmalarına da özetle iddianamede yer verildi. Şahin’le bir görüşmede “Başkanım Ersin ben nasılsınız... iş içinde hazır başkanım her şey bekliyoruz emrinizdeyiz bir emriniz olursa burdayız..” diyor. Şahin’se başka bir telefon konuşmasında Gönenci’den ilginç bir istekte bulunuyor: “...Ersin şeyi hatırlatayım dedim şu ince hani kılıçlı baston söyledin mi..” 1 Aralık 2008’deki konuşmada Şahin’in Gönenci’den talebi şöyle: “Kayseri’ye giden kuyumcu Ermeni vardı ya.. Adı soyadı ve adresini bana bir mesaj olarak çeker misin hemen.” (Radikal)