Suikastçilerin vakıf bağlantısı

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'e suikast girişiminde bulunan zanlıların olay öncesi bir yardım vakfında çalıştığı ortaya çıktı. Suikast girişimcisi İlgün'le gözcülük yapan Bülent Askeroğlu, olaydaki tabancayı satan Muhammed Akman dün çıkarıldıkları Ankara...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'e suikast girişiminde bulunan zanlıların olay öncesi bir yardım vakfında çalıştığı ortaya çıktı. Suikast girişimcisi İlgün'le gözcülük yapan Bülent Askeroğlu, olaydaki tabancayı satan Muhammed Akman dün çıkarıldıkları Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklandı. Diğer üç zanlıysa serbest bırakıldı.
İlgün mahkemede, "Çifte standartlı konuşma ve davranışlarıyla siyasi mesajları zoruma gidiyordu. YÖK'e gittiğimde tam kararlı değildim. Hiçbir yer ve oluşumla irtibatım yok" diye konuştu.
İlgün ve diğer zanlılar, olay öncesi bir yardım vakfında çalıştıklarını söyledi. İlgün'ün, olaydan sonra evindeki vakfa ait tişörtlerin mutlaka kaybedilmesini istediği de ifadelere geçti. İlgün "Vakfın adı bu işe bulaşmasın istedim" dedi.
İlgün'ün sevgilisi Gülşen Karaduman'ın ifadeleriyse İlgün'ün rol modeli olarak Hrant Dink suikastçisi O.S.'yi seçtiğini ortaya koydu: "20 gün önce hap içtiğini söyledi. Dikkat çekici bir şey de, Dink olayından sonra 'Bak, bu çocuk meşhur oldu, çok güzel yaptı, geleceği parlak' dedi." İlgün'ün Karaduman'la ilişkilerinin sorunlu olduğu, birbirlerini bıçakladıkları da hakim ifadelerine geçti.