'Suikastçısı'nın cenazesinde

'Suikastçısı'nın cenazesinde
'Suikastçısı'nın cenazesinde

Yarbay Tatar?ın eşi Nilüfer Tatar (ortada)Alevi subayların hedef alındığını öne sürdü. Ali Tatar?ın ablası da (ayakta) isyan etti. FOTOĞRAFLAR: ÜMİT KOZAN / DHA

Oramiral Eşref Uğur Yiğit, (önde solda) kendisine suikast düzenleyen ekipte olduğu öne sürülen Yarbay Ali Tatar’ın cenaze törenine katıldı ve en önde saf tuttu.

ANKARA- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, kendisine ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç’a suikast hazırlığında olmakla suçlanan ve hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar’ın cenazesine katılarak saf tuttu. Kocatepe Camii’nde düzenlenen cenaze törenine Oramiral Yiğit’in yanı sıra Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı ile çok sayıda general ve amiral de katıldı. Tatar’ın eşi, Ergenekon soruşturmasında tutuklanan subayların büyük bölümünün Alevi olduğunu, oyunun Alevi subaylar üzerine oynandığını öne sürdü.
‘İki amirale suikast hazırlığında olmakla suçlanan ve söz konusu suçlama çerçevesinde 5 Aralık’ta tutuklanan, avukatının itirazı üzerine ise 16 Aralık’ta salıverilen Deniz Yarbay Ali Tatar hakkında savcının talebi üzerine 18 Aralık tarihinde yeniden yakalama emri çıkarılmıştı. Söz konusu yakalama emri geçen cumartesi günü Üsküdar Beylerbeyi’ndeki Astsubay Hazırlama Okulu tesislerindeki lojmanlarında oturan Yarbay Tatar’a iletildi. O sırada evde Tatar’ın kızı Gökçen ile eşi Nilüfer Tatar da bulunuyordu. Ali Tatar, banyoda intihar etti.

Komutanların mesajı
Alevi olan Tatar’ın cenazesi, önceki gün Karacaahmet’teki Ceme- vi’nde düzenlenen tören sonrasında Ankara’ya getirildi. Tatar için dün Kocatepe Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Ankara Merkez Komutanlığı tarafından organize edilen törene katılımın nasıl olacağı merak edilirken, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit eşi ile birlikte camiye gitti ve Tatar’ın eşi, kızı ve annesi ile kardeşine hem tören öncesinde hem de sonrasında başsağlığı diledi. Törene Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı ile Hava Kuvvetleri Komutanı Kurmay Başkanı Korgeneral Abidin Ünal ile çok sayıda amiral ve general de katılarak TSK’nın Tatar’a sahip çıktığı mesajı verdi.  

Hedef Alevi subaylar
Yarbay Ali Tatar’ın eşi Nilüfer Tatar ve kızı Gökçen Tatar’ın, Kocatepe Camii’ne gelişi ve taziyeleri kabulü sırasında isyan etti. Nilüfer Tatar, eşinin onuruyla öldüğünü belirterek, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
“Hiçbirinde gerçek belge yok. Askeriyeye komplo kuruyorlar. 10 yıldır bu komployu hazırlamışlar. Adamlarını içeriye yerleştirmişler. Dayanamadı, kabullenemedi içeri alınmayı. Alevi subayların üzerine oynuyorlar. 29 subay içeride boş yere yatıyor. Alevi subaylar içeride hep. Alevi subayları yok etmek istiyorlar. Allah belalarını versin. Kına yaksınlar şimdi. Sahte belgelerle suçladılar, onurunu kırdılar. Ergenekona şehit verdik yiğidimi.
Genelkurmay Başkanı açıklama yaptı, ertesi gün tepki için tutuklama kararı çıkardılar. Yediremedi onuruna. Dün gece rahat uyudun mu Süleyman Pehlivan (amirallere suikast iddiasını soruşturan savcı). Sen kimin adamısın? Amerika’nın mı, Fetullah’ın mı? Unutma hesap vereceksin bana.”

‘Hastaneye gitmek istedi’
Tatar’ın halasının oğlu Hasan Açık, olay günü Tatar’ın, evine gelen savcı ve polislere, ‘bunalımda olduğunu, hastaneye gitmek istediğini’ söylediğini, ancak görevlilerin izin vermediğini söyledi. (Radikal)