'Suikasti organize eden Erhan Tuncel'

Dink soruşturmasında tutuklanan 'muhbir' Erhan Tuncel'in ev arkadaşı Tuncay Uzundal, "Suikasti Tuncel organize etti" dedi. Zanlılardan Ahmet İskender de, "Talimatı onun verdiğine inanıyorum" demişti.

İSTANBUL - Hrant Dink cinayetiyle ilgili soruşturma sürerken 'polis muhbiri' Erhan Tuncel'in önceki gün tutuklanan oda arkadaşı Tuncay Uzundal, Emniyet'teki ifadesinde cinayeti Tuncel'in organize ettiğini söyledi.
İstanbul Emniyeti'nde sorguları tamamlanan dört kişi dün sevk edildikleri savcılıkça ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Trabzon'da gözaltına alınan bir kişi de dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne dün getirilen Orhan Ö, Turan M., Kaan G., ve İskeçe doğumlu Mesud T.'nin cinayetten bir gün önce Ogün Samast ile İstanbul'da gezdikleri tespit edilmişti. Orhan Ö., ifadesinde Samast'ın Dink'i öldüreceğini söylediğini ama kendisinin inanmadığını anlatmıştı.
Bu arada NTV'nin haberine göre, önceki gün tutuklanan Erhan Tuncel'in oda arkadaşı Tuncay Uzundal da Emniyet'teki ifadesinde soruşturmanın seyrini değiştirecek önemli iddialarda bulundu. İfadesinde Hrant Dink'in öldürülmesi için Yasin Hayal'i arkadaşı Tuncel'in teşvik ettiğini öne süren Uzundal, Tuncel'in Hrant Dink'in fotoğraflarını Hayal ve Samast'a vermekle kalmayıp, cinayet organizasyonu yapmakla suçladı.
Tuncel muhbir mi, azmettirici mi?
Hrant Dink cinayetinin hemen ardından Trabzon'da gözaltına alınan Erhan Tuncel olayla ilgisi olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmıştı. Katilin kimliğinin belli olması ve ifadelerinde adını vermesi üzerine tekrar gözaltına alındı ve İstanbul'a gönderildi. Daha sonra 'polis haber elemanı' olduğu anlaşıldı. Polis ve mahkemedeki sorgusunda susma hakkını kullandı. Ancak tutuklu sanıklardan Ahmet İskender'in ve Zeynel Abidin Yavuz'un 31 Ocak'ta Radikal'de yayımlanan ifadeleri Tuncel'in olayla ilgisinin 'muhbirlik'in ötesinde olabileceğine işaret ediyordu. Ahmet İskender ifadesinde Dink'in öldürülmesi talimatını Tuncel'in verdiğine inandığı belirtilmiş, Zeynel Abidin Yavuz'sa Dink'in fotoğraflarını Tuncel'in Hayal'e verdiğini söylemişti. Tuncel, 24 Ocak'ta cinayetin azmettiricisi olarak tutuklandı. Dink cinayeti soruşturmasında tutuklanan diğer kişiler ve haklarındaki suçlamalar ise şöyle:
Ogün Samast: Hrant Dink'i öldürdü. Cinayetten 32 saat sonra Samsun Otogarı'nda yakalandı. Sorgusunda cinayeti itiraf etti. 24 Ocak'ta 'tasarlayarak adam öldürmek suçunu azmettirmek', 'çete üyesi olmak' ve 'ruhsatsız silah bulundurmak' suçlarından tutuklandı.
Yasin Hayal: Trabzon'da gözaltına alındı. Cinayeti Samast'la birlikte planladıklarını anlattı ve azmettirici olduğunu itiraf etti. 24 Ocak'ta, 'tasarlayarak adam öldürmeye azmettirmek', 'çete üyesi olmak' ve 'ruhsatsız silah bulundurmak'tan tutuklandı.
Ahmet İskender: Trabzon'da gözaltına alındı. İfadesinde zanlıların Pelitli'deki kırtasiyesini kullandığını, cinayetten haberi olduğunu kabul etti. 24 Ocak'ta tutuklandı.
Ersin Yolcu: Samast ve Hayal'in Pelitli'den arkadaşı. Samast ve Hayal'in ifadeleri doğrultusunda gözaltına alındı. Cinayetten haberi olduğunu, cinayeti işlemek üzere İstanbul'a giden Samast'ı otogardan yolcu ettiğini söyledi. Samast ifadesinde, Ersin'in kendisini "Gazan mübarek olsun" diyerek uğurladığını anlattı. 24 Ocak'ta tutuklandı.
Zeynel Abidin Yavuz: Gözaltına alınmasının ardından Samast'tan önce tetikçi olarak belirlendiği ortaya çıktı. İzmit'te bir işe girinceye kadar Hayal ile Dink'i öldürme planları yaptıklarını ifadesinde kabul etti. Yolcu, Hayal ve İskender'le aynı suçlardan tutuklandı.
İlk tutuklamaların ardından savcılarının talimatıyla bazı kişiler gözaltına alındı.
Salih Hacısalihoğlu: Erhan Tuncel'in ev arkadaşıydı. Trabzon'da gözaltına alındı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Ogün Samast'a, cinayette kullandığı mermileri verdiği öne sürüldü. 31 Ocak 2007 günü, 'örgüte üye olmak' ve 'ateşli silahlar kanununa muhalefet' suçlarından tutuklandı.
Tuncay Uzundal: Erhan Tuncel'in ev arkadaşı olan Uzundal, diğer ev arkadaşı Seyfi Y. ile birlikte Trabzon'da gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen Tuncay Uzundal'ın, Ogün Samast'a cinayet sırasında üzerinde bulunan Türk Bayrağı'nı verdiği öne sürüldü. Ahmet İskender ifadesinde 'Tuncay' isimli bir kişinin Samast'ı bordo Kartal marka bir otomobille otogara götürdüğünü söylemişti. Uzundal, 'adam öldürmek suçuna iştirak' ve 'siyasi örgüt üyesi olmak' suçlarından tutuklandı. Uzundal ile birlikte gözaltına alınan Seyfi Y. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.