Suikastın beyni tahliye oldu

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'a suikast planı yapan, ancak barındığı hücre evinde örgütsel dokümanla birlikte 2000'de, suikasttan dört ay önce yakalanan Sabır Özdemir, yeni TCK'daki örgüt üyeliği cezasındaki indirimden yararlanarak serbest kaldı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'a suikast planı yapan, ancak barındığı hücre evinde örgütsel dokümanla birlikte 2000'de, suikasttan dört ay önce yakalanan Sabır Özdemir, yeni TCK'daki örgüt üyeliği cezasındaki indirimden yararlanarak serbest kaldı. Dört yıl tutuklu kalan Özdemir öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'nun özel kuryesiydi.
TCK'nın 168/2 maddesi gereğince hakkında örgüt üyeliğinden 15 yıla kadar hapis cezası istenen Özdemir, Ali Bilmez ile TCK'nın 168/1 maddesi gereğince örgüt üyeliği ve yasadışı örgütü sevk ve idare etmekten 22'şer yıl hapis cezası istenen Aladdin Tonga, Fesih Güler, tutuklu olarak geçen çarşamba günü 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, Özdemir ile Bilmez'in tutuklu kaldığı sürenin yeni TCK'ya göre alacakları cezaları karşıladığı gerekçesiyle tahliyelerine karar verdi. 1 Nisan'da yürürlüğe girecek yeni TCK'da örgüt üyeliği suçu için beş yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Sabır Özdemir hakkında ayrıca Zübeyir Filiztekin adlı vatandaşı öldürmek suçundan Türk Ceza Kanunu'nun 146/1 maddesi gereğince müebbet hapis cezası istemiyle açılan ayrı bir dava bulunuyor. Özdemir, bu davadan tutuksuz yargılandığı için serbest kaldı. Emniyet Müdürü Okkan ile beş koruma polisinin, 24 Ocak 2001'deki suikastta öldürülmesiyle ilgili olarak halen 13 tutuklu Hizbullahçının yargılanması ise sürüyor.