Suikastın katil zanlısının köyü şokta

Suikastın katil zanlısının köyü şokta
Suikastın katil zanlısının köyü şokta
Fransa'nın başkenti Paris'te PKK'lı 3 kadının öldürülmesiyle ilgili olarak tutuklanan Sivaslı 31 yaşındaki Ömer Güney'in doğduğu Polatlı Köyü, haberi büyük şaşkınlıkla karşıladı.

ŞARKIŞLA - Paris’te 9 Ocak’ta PKK ’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesiyle ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında tutuklanan Ömer Güney’in Sivas’ın Şarkışla İlçesi’ne bağlı Polatpaşa Köyü’nde dünyaya geldiği belirtildi.

4 Çocuklu İsmet ve Makbule Güney çiftinin tek erkek çocukları olan Ömer Güney’in küçük yaşlarda ailesi ile birlikte Fransa’ya taşındığı, o tarihten sonra da köye bir daha gelmediği, ancak ailesinin bir kaç yılda bir Türkiye ’ye gelip gittiği öğrenildi.

Şarkışla İlçesi’nde elektrik kurumunda çalışırken yaklaşık 25 yıl önce Fransa’ya işçi olarak giden baba İsmet Güney’in bir kaç yıl sonra ailesini de götürdüğü öğrenildi.

CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programı’na telefonla katılan Ömer Güney’in Ankara ’da oturan amcası Zekai Güney, Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. Ömer Güney’in 5 yaşından bu yana Fransa’da ailesiyle birlikte yaşadığını belirten Zekai Güney, yeğeninin havalimanında güvenlik görevlisi olarak çalıştığını ifade etti. Ömer Güney ile en son 2 yıl önce görüştüğünü dile getiren Amca Güney, yeğeninin rahatsızlığı nedeniyle bu yıl Türkiye’ye gelmediğini söyledi.

Aile olarak PKK terör örgütüne bir sempati duymadıklarını kaydeden Zekai Güney, yapılan suikastin Ömer Güney’in üzerine yıkılmak istendiğini savundu, "Bu suçlamaların hiçbirini ben amcası olarak kabul etmiyorum" dedi.

Ağabeyine gün boyu telefonla ulaşamadığına dikkat çeken Zekai Güney, Ömer Güney’in ailesinin hedef haline geldiğini savunarak, "Ağabeyim ve yengemin can güvenliğinin Türk yetkililer tarafından sağlanmasını istiyorum" dedi.

"YEĞENİMİN BEYNİNDE TÜMÖR VAR"
Yeğeninin beyninde tümör olduğunu ve bu nedenle hafıza kaybı yaşadığını ileri süren Zekai Güney, "Benim yeğenim rahatsız, beyninde tümör var. Yeğenime bir saat önce ne yediğini sorarsanız hatırlayamaz. Hastane raporları var. Geçmişi incelenirse o tetkikler ortaya çıkar" diye konuştu.

KÖYÜN ADI KIBRIS KOMUTANI’NDAN GELİYOR
Şarkışla İlçe merkezine 11, Sivas kent merkezine ise 71 kilometre mesafede bulunan Ömer Güney’ın dünyaya geldiği Polatpaşa Köyü olayın ardından büyük şaşkınlık yaşandı. Eski adı Tuzla olan köy daha sonra kendisi de aynı köyde doğan ve Kıbrıs Harekatı’nda görev alan Korgenaral Osman Fazıl Polat Paşa’dan esinlenerek ’Polatpaşa’ olarak değiştirildi. Köy girişinde Osman Fazıl Polat’ın fotoğrafı da bulunuyor. 15 hane ve yaklaşık 50 nüfusun yaşadığı köyde katil zanlısı Ömer Güney’in tek yakını olarak babasının amcasının oğlu olan Orhan Güney yaşıyor.

KÖYLÜLER ’OKAY’ OLARAK TANIYOR
Fransa’da tutuklanan Güney’in köydeki tek akrabası olan babasının amcasının oğlu Ömer Güney, "Fransa’ya göç ettiklerinde oğulları çok küçüktü. Ben küçüklüğünü hatırlıyorum. O zaman ona Okay diye hitap ediyorlardı. Ben bile bugün isminin Ömer olduğunu bilmiyordum. Ankara’da olan amcalarıyla görüşüyordum. Fransa’ya yerleştikten sonra çocuğu hiç görmedim. Olayı duyunca şaşkınlık yaşadık. Böyle bir yapıya sahip bir aile değildi" diye konuştu.

Köy Muhtarı Ahmet Öztürk, "Biz böyle bir olayı büyük bir şaşkınlık ile karşıladık. Biz bu işi o kişi yapmamıştır, bu işlere bulaşmamıştır diye düşünüyoruz. Son derece iyi bir aileye sahipti. Ben küçüklüğünü hatırlıyorum" diye konuştu. Köy sakinlerinden Abdullah Öztürk ise, ailenin köyden ayrıldıktan sonra Ömer ile hiç karşılaşmadığını söyledi.

ALMANYA’DAN EVLENDİ
Katil zanlısı Ömer Güney’in Fransa’da ailesi ile yaşarken, Almanya’da oturan ve ismi öğrenilemeyen halasının kızı ile 4-5 yıl önce evlilik yaptığı ve bir süre Almanya’da yaşadığı öğrenildi.

SİVASLI CİNDY’NİN HEMŞEHRİSİ
Fransa’da cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan Ömer Güney’in ilginç bir özelliği de ortaya çıktı. Türkiye’de ’Sivaslı Cindy’ olarak tanınan eski manken Tülin Şahin’in de Şarkışla’nın Polatpaşa Köyü’nden olduğu belirtildi. Köylüler, Tülin Şahin’in ailesinin de yıllar önce Danimarka’ya taşındığı bildirdi.

AİLESİ DE GÖZALTINDA
Bu arada Fransa’daki soruşturma kapsamında Ömer güney’in anne ve babası ile yakınlarının da gözaltına alınarak ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.

DHA - Eraydın AYTEKİN - Halife YALÇINKAYA


  http://www.radikal.com.tr/1118009111800910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  saçma bir ayrıntı - edius

  Madem Tülin Şahin'in köylüsü olması haber değeri taşıyor ben başka birini daha söyleyeyim. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'da Şarkışla'nın Elmalı köyündendir. Polatpaşa'yla Elmalı sınır köylerdir. Birbirlerine çok çok yakındırlar. Köylülerin bir çoğu yakın veya akrabadır. Tabi ki Muhsin Yazıcıoğlu'nun bu cinayetle bir alakası yoktur ama katilin yediğini içtiğini bile haber yapıp ortamı sulandırdığınıza göre bende bu sulandırmaya katkıda bulunayım dedim.

  Beyin tümörü, ölüm hükmü degildir! - sitocke

  Beyninde tümör olan bir kisi, o tümörün iyi ya da kötü huylu, yeri (beyin sapi, frontal lob, hipofiz vs vs) ve de sebep oldugu semptomlara (epilepsie, ya da sadece basagrisi) göre güvenlikci olarak da calisabilir. Zaten, zanlinin amcasi, CNN´de yegeninin tümöre ragmen nasil olup ta havaalaninda calistigini anlayamadigini söyledi. Önemli olan, bu seri atislari (silah) ve cinayetleri isleyecek egitime sahip mi? Yanit evetse, egitimi nerede aldi?

  Nasıl - MSU_Urgun

  Yeğeninin beyninde tumör varmış. Beyninde tümor olan hava meydanında nasıl "GÜVENLİKÇİ" olarak çalışıyormuş. Zeki bir aile vesselam.

  DERLER YA - pispor

  Allah insana akıl fikir versin."şimdi ömerde beyin tümörü" vardı demek ile,beyinde her tümörü olan katliam yapmasında bir sakınca olmaz anlamını,yada soruşturmayı engelleyerek, yada gerçek katilleri gizlemekteki gayretlerini birde hakikatleri orataya çıkarmada deneseler, dünyada barış olurdu.

  Türk basinin yaptigi - Ari Zerdüst

  Bu siyasi cinayeti asil hedefinden saptirmak icin neredeyse bu zavali zanlinin ic organlari hakinda topluma bilgi verecekler.Kim yaparsa yapsin,kime tetik cektirirlerse cektirsinler bu cinayetin akasindaki gücler Türkiye devleti ve Avrupali güclerdir.Türkiye Firansa bunun bas aktörleridir. Tetigi ceken bu zavali Ömerin olmasi bir sey degistirmiyor.Türk basini bu zavaliyi arastiracagini eger biraz vijdan varsa arkasindaki karanlik gücleri arastirir...

  'Sivaslı Cindy' nedir yahu? - bbuucu

  "Sivaslı Cindy" Tülin Şahin'in ne ilgisi var bu haberle yahu? Ayrıca, cinayetler, Ömer Güney'in durumu göz önünde bulundurulduğunda Fransa savcısının anlattığı bu hikaye hiç de tatmin edici değil.

  BEN - pispor

  hiçbir sivaslı alevinin solcusunun PKK örgütüne sempati duyduğuna rastlamadım.ben bu kişininde bu paris olayı ile bir ilgisinin olduğunada inanmıyorum.isterse suçunu itiraf etsin isterse kabullensin.