'Suikastlarda İran da olağan şüpheli listesinde'

'Suikastlarda İran da olağan şüpheli listesinde'
'Suikastlarda İran da olağan şüpheli listesinde'
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Paris’teki cinayetlerle ilgili bazı bilinmeyenleri açıkladı. Kışanak, Cansız’ın ‘siyasi mülteci’ statüsünde olduğunu ve Paris’e de ‘pasaport süresini uzatmak’ için gittiğini belirterek, “Fransız makamları geldiğini biliyordu. Başbakan’ın açıklamalarından anlıyoruz ki Türkiye de biliyor. Bu yönüyle Hrant Dink cinayetine benziyor. Umarım soruşturma sonucu Dink soruşturmasına benzemez” dedi. Kışanak cinayetlerin ardından gittiği Paris’ten izlenimlerini şöyle aktardı:
Türkİye-Fransa İşbİrlİğİ: Fransa’nın antiterör birimi ile Türkiye arasında çok sıkı işbirliği var. Bu durum, eğer Türkiye ağırlığını koyarsa, cinayetin çözülmesi lehine bir durum olabilir.
Kapı dışarıdan açılıyor: Türkiye’de çok tartışıldı, yok kapıydı, şifreydi... Orası bir apartman. Başka konutlar, bürolar var. Yüzlerce insanın girip çıktığı bir yer. ‘Şifreli’ dedikleri, ortak bir kapı. Cinayetin işlendiği büronun kapısı dışarıdan koluna basılarak içeri girilebilen bir kapı. Binanın ortak kullanılan kapısını geçtikten sonra büroya girmek için kapıyı bile çalmaya gerek yok.
İran da şüphelİ: Avrupa ’da Kürtlere karşı bu tür siyasi cinayetler işlemiş bir ülke olarak İran’ı da olağan şüpheli listesine koyuyorum. İran bunu yapabilme kapasitesine sahiptir. Geçmişteki sabıkası da bu tür işler yaptığını gösterir. Ama olayı çözme noktasında sorumluluğu olan Fransa ve Türkiye’yi etkisiz göstermek doğru değil. İran ise çıkartsınlar ortaya.
Hollande’la görüşen: Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Sakine Cansız ile görüştüm” demedi. “Bunlardan biri ile sık görüşüyordum” dedi. Kastettiği kişi Fidan Doğan’dır. Fransa’da politikacı olup da Fidan’ı tanımayan kimse yok. Avrupa Parlamentosu ve Fransa’da çalışma yürüten AKP ’li milletvekillerinin de hepsi tanışmıştır Fidan’la.