Sukaypark'ın türbanlı kasiyeri ikinci oldu

Sukaypark'ın türbanlı kasiyeri ikinci oldu
Sukaypark'ın türbanlı kasiyeri ikinci oldu

Bursa?daki Sukaypark?ın kasiyeri Tayyibe Özdemir (üstte, yanda sağda) Valilik Kupası?nda ikinci oldu. Çay bahçesi işleten ablası Hanife Özdemir üçüncü oldu. fotoğraflar: FUNDA AVCI / dha

Haber: FUNDA AVCI / Arşivi

BURSA - Türkiye’nin ilk kablolu su kayağı tesisinde Bursa Valiliği tarafından düzenlenen yarışmada türbanlı sporcular Tayyibe Özdemir ile ablası Hanife madalya kazandı. Balıkadam kıyafeti giyen, saçlarını haşema bonesiyle kapatan Özdemir kardeşler ikinci ve üçüncü oldu. Tesis daha önce bikinili kadın yasağı planıyla gündeme gelmişti.
Bursa’daki Sukaypark tesislerinde Valilik Kupası yarışları önceki gün yapıldı. Yarışlarda 18 yaş altı ve üstü erkekler ile bayanlar ve masterler olmak üzere altısı kadın 28 yarışmacı mücadele etti. 18 yaş üstü bayanlar kategorisinde Bursa Spor Kulübü ’nden Nergin Onaran birinci oldu. Osmangazi İlçe Belediyesi adına yarışan 24 yaşındaki Tayyibe Özdemir ikinci, ablası 26 yaşındaki Hanife Özdemir de üçüncü olarak dereceye girdi.
Yarışlara balıkadam kıyafeti üzerine şort giyen, saçlarını da haşema bonesi ve kaskla kapatan Tayyibe Özdemir, “Ben bu tesiste kasiyer olarak çalışıyorum. Ablam aile çay bahçesi işletiyor. Geçen yıl Bursa’da yapılan Türkiye yarışmalarında üçüncü oldum. Daha önce ilk üç kişinin milli takıma çağrılacağını söylediler. Türban taktığım için ilk iki kişiyi davet ettiler. Bu yıl hedefim şampiyon olmak ve milli takıma seçilmek. ”
Türkiye’nin ilk kablolu su kayağı tesisi Sukaypark, geçen yıl dönemin AKP’li Belediye Başkanı Recep Altıntepe tarafından hizmete sokuldu. Aynı yıl tesiste kadınların bikiniyle gezmesine yasak getirilmek istendi. Ancak tesis Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağı için bu karar uygulanamadı. 100 bin metrekare alan üzerine 6 milyon liraya yaptırılan tesis bölgede yaşayanlara su kayağını sevdirirken Osmangazi Belediye Başkanı Altıntepe de 29 Mart’ta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.
Kablolu su kayağında sporcular mazot motorlu tekneler yerine elektrikli telesiyejlerle çekiliyor. Kablolu su kayağında, çekiciler elektrikli olduğu için çevre kirliliği de azalıyor. Bursa’daki Sukaypark ekim ayında Dünya Kupası yarışlarını ağırlayacak.