Süleyman Demirel'i silip Abdullah Cömert yaptılar

Süleyman Demirel'i silip Abdullah Cömert yaptılar
Süleyman Demirel'i silip Abdullah Cömert yaptılar

Fotoğraf: Sultan Aksu/Twitter

İTÜ'de YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın katıldığı ve Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapılan konferansı basan öğrenciler salonun adını Abdullah Cömert olarak değiştirdi.

İSTANBUL -  İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) Birleşik Krallık- Türkiye Bilgi Ortaklığı Konferansı düzenlendi. İTÜ Maslak Kampüsü'ndeki konferansa YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya da katıldı. Kampüste toplanan öğrenciler konferansın yapıldığı Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ne yürümeye başladı. Öğrenciler, salona yakın mesafede üniversitenin güvenlik görevlilerinin oluşturduğu barikata takıldı. Ancak grup, güvenlik görevlilerini aşıp, koşarak konferansın yapıldığı salonun kapısına geldi. Kapılar içeriden kilitlendi. Bir süre kapıyı açılması için zorlayan grup, daha sonra kapının önünde slogan atmaya başladı. Çetinsaya da eylem sırasında bir açıklama yaparak, "Şiddet içermedikçe her türlü söylem, eylem meşrudur. Bunda yadırganacak bir şey yok" dedi. 
ABDULLAH CÖMERT KÜLTÜR MERKEZİ!
Öğrenciler, konferansın yapıldığı Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nin adını da, sprey boyayla Gezi olayları sırasında Hatay'da yaşamını yitiren Abdullah Cömert Kültür Merkezi olarak değiştirdi. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, konferansa ara verildiği sırada arka kapıdan Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nden ayrıldı. Ön kapıda bekleyen öğrenciler Çetisaya'nın ayrıldığını öğrenince eylemlerine son verdi. Bu sırada protestocu öğrencilerden biri sprey boyayla kültür merkezinin tabelasındaki Süleyman Demirel adını silerek, yerine Abdullah Cömert yazdı. Öğrenciler daha sonra sloganlar atarak kültür merkezi önünden ayrıldı. (Dilhun GENÇDAL/DHA)