Süleyman Şah türbesi patlayıcı ile havaya uçuruldu!

Süleyman Şah türbesi patlayıcı ile havaya uçuruldu!
Süleyman Şah türbesi patlayıcı ile havaya uçuruldu!
Özel Kuvvetler bölgeyi terk etmeden önce karakol ve türbeyi patlayıcı ile havaya uçururken, türbedeki 3 sandukayı da beraberinde Türkiye'ye getirdi.

RADİKAL – Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye içinde bulunan ama uluslararası anlaşmalar gereği Türkiye toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi’ne bu sabaha karşı 50 tankla “yıldırım operasyonu” gerçekleştirdi. Karakoldaki askerlerin tahliye edilmesinin ardından, operasyona katılan Özel Kuvvetler’in bölgeyi terk etmeden hemen önce karakol ve türbenin bulunduğu alandaki binaları patlayıcı ile havaya uçurduğu öğrenildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da operasyonla ilgili basın açıklamasında bu bilgiyi teyit ederken, binaların “istismar edilmesinin önüne geçmek için” imha edildiğini söyledi. Bunun IŞİD ya da bölgedeki farklı silahlı grupların karakol binasını el geçirerek kullanmasını engellemek için yapıldığı tahmin ediliyor.

Birliklerin, türbedeki tarihi değeri olan eşyaların bulunduğu 3 sandukayı da beraberlerinde Türkiye’ye getirdiği öğrenildi.


Süleyman Şah Türbesi'nin tarihi

Genelkurmay: Operasyonun adı Şah Fırat; çatışma yok, 1 asker kazayla şehit


Başbakan Davutoğlu: Hiçbir merciden izin ya da yardım talebimiz olmadı


Süleyman Şah Türbesi operasyonundan görüntüler


Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na 'tahliye' operasyonu