Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na tahliye operasyonu

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na tahliye operasyonu
Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na tahliye operasyonu
Suriye'nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan Türkiye'ye ait Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerin tahliyesi için operasyon düzenlendi

RADİKAL – Suriye'nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerin tahliyesi için askeri operasyon düzenlendi.

TSK'ya bağlı tankların ve kara unsurlarının katıldığı operasyonla Süleymah Şah Saygı Karakolu'nda görev yapan bordo bereli askerler Türkiye 'ye getirildi. Tahliye operasyonu sırasında IŞİD ya da başka herhangi bir grupla sıcak temas gerçekleşmedi. Ancak bir asker, başına tank kapağının çarpması sonucu şehit oldu.

50 TANK SINIRI GEÇTİ
“Şah Fırat Operasyonu” olarak adlandırılan harekat sabaha karşı sonuçlandı. Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay’a bağlı M-60 A3 tipi 50 tank sınırın birkaç noktasından Suriye topraklarına girdi. Aynı anda olası çatışmalarda tankları korumak üzere özel kuvvet birlikleri de tanklarla birlikte hareket etti. Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 uçakları da savaş yükleriyle sınırda devriye uçuşu yaptı. Süper Kobra helikopterleri de her an uçmaya hazır şekilde sınır boyuna konuşlandırıldı. Tankların ileri harekatı devam ederken Süleyman Şah Karakolu’nda Bordo Bereliler de son hazırlıklarını yaptı. IŞİD’e karşı savaşan koalisyon güçlerine de harekat başlarken haber verildi. Havadan komuta kontrol uçakları AWACS’lar da bölgede yerden atılacak füze ve diğer hava unsurlarını takip etmek için devriye uçuşlarına başladı.

Genelkurmay: Operasyonun adı Şah Fırat; çatışma yok, 1 asker kazayla şehit

Süleyman Şah Türbesi operasyonundan görüntüler

HAREKAT MERKEZİNE CANLI GÖRÜNTÜ
Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan’ın haberine göre, operasyonun son detayları 20 Şubat Cuma günü Başbakanlık Resmi Konutu’nda, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Genelkurmay’ın ilgili birim başkanlarının katıldığı toplantıda değerlendirildi. Yapılacak operasyonla ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’a da bilgi verildi. Genelkurmay Karargahı’nın stratejik tüm birimleri gece boyu teyakkuzda bekledi. Harekat alanının üzerinde uçurulan insansız hava araçları operasyonu görüntülü olarak Ankara ’da Genelkurmay Savaş Harekat Merkezi’ne yansıttı. 

Erdoğan'dan, Davutoğlu ve Özel'e 'Süleyman Şah' telefonu

SURUÇ’TA GÜVENLİK ÖNLEMİ
Bu arada tahliye operasyonu nedeniyle Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'nda dün akşam saatlerinden itibaren yoğun bir askeri hareketlilik yaşandı. İlçe merkezi ve Mürşitpınar Sınır Kapısı güzergahında polis ve askeri birlikler geniş önlemler aldı.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü ve İl Emniyet Müdürü Eyyüp Pınarbaşı ile söz konusu sınır kapısında incelemelerde bulundu.

Türk Hava Kuvvetlerine ait 2 savaş uçağının sınırda alçak uçuş yaptığı görüldü. Daha sonra bölgede görev yapan basın mensupları sınır kapısı yakınından uzaklaştırıldı. Bu sırada tank ve bazı zırhlı araçların Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptıkları gözlendi. Tanklar daha sonra sınır birliğindeki alana konuşlandı.

(RADİKAL - DHA - AA)

Süleyman Şah Türbesi'nin tarihi

Süleyman Şah türbesi patlayıcı ile havaya uçuruldu!


Genelkurmay: Operasyonun adı Şah Fırat; çatışma yok, 1 asker kazayla şehit


Başbakan Davutoğlu: Hiçbir merciden izin ya da yardım talebimiz olmadı