Süleyman Şah türbesinin yeni arazisinin sahibi: Ben satış yapmadım!

Süleyman Şah türbesinin yeni arazisinin sahibi: Ben satış yapmadım!
Süleyman Şah türbesinin yeni arazisinin sahibi: Ben satış yapmadım!
Süleyman Şah türbesinin nakledildiği Suriye Eşmesi'ndeki arazinin Kobanili sahibi Bozan Osman, "Arazi Türkiye sınırına 200 metre. Bakınca Türk askerlerini gördüm. Herhangi bir satış işlemi yapmadım. Ama Türk devletinden yardım istiyorum" dedi.

RADİKAL - Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), IŞİD tehdidi altındaki Süleyman Şah Türbesi’ne ve Saygı Karakolu’nda görev yapan bordo bereli askerlerin kurtarılmasına yönelik operasyonunun ardından, türbenin yeni yeri Suriye Eşmesi’nde de çalışmalar hızlandı. Türkiye sınırına 180 metre uzaklıktaki Süleyman Şah Türbesi’nin konulacağı arazinin de IŞİD saldırıları esnasında ailesiyle Türkiye’ye sığınan 45 yaşındaki Bozan Osman adlı Suriyeli olduğu ortaya çıktı. Birecik’te Aşağı Eşme köyündeki yakınlarına sığınan Bozan Osman, Vatan gazetesinden Kenan Butakın’ın sorularını yanıtlayarak, herhangi bir satış işlemi veya anlaşma yapmadığını kaydetti.

Süleyman Şah'ın yeni mekânı Aşme: Orda 'bölünmüş' bir köy var uzakta'SURİYE'DE TOPRAK PAHALI'

IŞİD saldırılarından sonra maddi açıdan sıkıntılı günler geçirdiklerini kaydeden Osman, Türk devletinden yardım talep ettiklerini söyledi: “Süleyman Şah türbesinin yapılacağı arazi bana ait. Ben araziyi satmadım. Herhangi bir anlaşma da yapmadım. Zaten duymadım. Gece Türk askerlerinin bizim köye doğru gittiğini gördüm. Zaten 200 metre mesafede. Sabah bakınca oraya askerleri gördük. Sabah da, ben muhtar Suphi Yavuz’un yanına gidip Türk askeri bizim toprağa mı gitti diye sordum. Muhtar da bana bir şey olmaz dedi. Arazi 100 dönüm. Tamamı benim. Önceden de haber veren olmadı. Gidip konuştuk askerlerle. Bir şey olmaz, biz sizin kıymetinizi biliyoruz dediler bana. Biz 12 kişilik bir aile olarak IŞİD, Kobani’ye saldırdığı esnada Türkiye’ye Aşağı Eşme köyüne gelip dayımızın yanına yerleştik. Zaten zor durumdayız. Suriye’deyken, şu anda türbenin yapılacağı arazi üzerinde tarımla uğraşıyorduk. Buğday, arpa falan ekiyorduk. Türk devletinden yardım talep ediyoruz. Suriye’de toprak da çok pahalıdır. Ne olacak bilmiyoruz.”


  ETİKETLER:

  TSK

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  haber

  ,

  Sabah

  ,

  Vatan

  ,

  Aile

  ,

  Köy

  ,

  Gece

  ,

  anlaşma

  ,

  IŞİD

  http://www.radikal.com.tr/130003613000366

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gelin görün. - karçiçekleri

  Ne hazin bir durum, değil mi? Natonun ikinci askeri gücüne sahip bir ülke, Süleyman Şahının türbesini 800 bin askeriyle koruyamadı. Terörist dedikleri YPG ye korumaları için emanetleri onların gölgesine bıraktı.

  satış yapmadıysan üzülme - genco940

  Yakında TOKİ oraya gökdelenler kurar sana da bir kaç daire verirler. Hatta köyünüze kentsel dönüşüm bile gelir.

  komedi - efeg27

  Bizim devlet gecekonduya öyle alışmış ki Suriye de bile gecekondu yapıyor! özel araziye kimseye sormadan türbe yapmanın başka bir anlamı yoktur, rezilliğin daniskası resmen... nasıl bizim taraftaki sınırda Suriyeliler toprak alamıyorsa muhtemelen bizde Suriye de alamayız. Yapılan masraf boşuna üstelik saçma ve gereksiz. Madem bir işe kalkıştın bari doğrusunu yap, türbeyi Türk tarafına yap, yapki işgalci konumuna düşme ve terk ettiğin toprağa da mücbir neden gösterip geri dönebil.

  Gecekondu Türbe - halukaka

  Ecdada Gecekondu Türbe demek. Yakışır. Bu hükümete her türlü rezillik yakışır!

  Geçici işgal - user452215

  Sevgili toprak sahibi, kısa bir süre aziz naaşımızı (belki sadece sandukasını!) misafir edeceksin. Bunun için Cihan Devleti bir de para mı verecek. Bu şeref senin arazine yeter.

  Zafer - user400931

  Kafaya göre gidip gözümüzün kestiği bir araziyi sahiplenmiş miyiz yoksa yanlış anlama mı var? Şaka bunlar değil mi?