Süleyman Şah'a geceyarısı operasyonu

Süleyman Şah'a geceyarısı operasyonu
Süleyman Şah'a geceyarısı operasyonu
IŞİD'in, 11 ay önce kontrol altına aldığı Suriye'deki Türk toprağı Süleyman Şah Karakolu'ndaki 40 asker için TSK ikmal amaçlı harekat düzenledi. Kürt kaynaklara göre Kobani üzerinden çok sayıda tank ve zırhlı araç sınırı geçerek,Süleyman Şah'a gitti

RADİKAL - Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye ’nin Suriye’deki toprağı olma özelliğini taşıyan ve terör örgütü IŞİD’in uzun bir süredir çevresini kontrol altında tuttuğu Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki 40’ı aşkın asker için dün ikmal amaçlı operasyon düzenledi.
Milliylet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, gece karadan gönderilen, birlik, sınırı geçerek, Kobani üzerinden karakola doğru harekete geçti. Gün boyu sınırda geniş güvenlik önlemleri alan TSK’nın hava unsurları da karadan harekete geçen birliği yakın takibe aldı. Askeri birliğin tank ve ağır silahlarla Kobani’ye geçtiği iddia edildi. Resmi kaynaklar, operasyonun “ikmal” amaçlı olduğu bilgisini verirken, Kürt kaynakları, dün akşam operasyona başlanıldığı ve Türk birliğinin tanklarla Kobani’ye geldiği bilgisini paylaştı. Sabaha karşı tamamlanması planlanan operasyonda, bölgede bir süredir IŞİD ile Peşmerge ve PYD arasındaki şiddetli çatışmaların ortasında kalan karakoldaki askerlerin ikmali ve askerlere personel desteğinin sağlanmasının amaçlandığı iddia edildi.

Süleyman Şah Türbesi operasyonundan görüntüler

YPG medya sözcüsü Polat Can: Türkiye Süleyman Şah'taki askerler için yardım istedi

Süleyman Şah Türbesi'nin tarihi

KARA OPERASYONU

Bölgedeki şartlara göre durum değerlendirmesi yapacak olan hükümet ve Genelkurmay’ın, karakoldaki askerlerin Türkiye’ye getirilmesi kararı verebileceği de ifade edildi. Bu durumda yerlerine asker bırakılıp bırakılmayacağına da şartlara göre karar verileceği ileri sürüldü. Kobani Kantonu Başbakanı Enver Müslim’in de operasyonun başladığı saatlerde Ankara ’da olduğu öğrenildi.



TEZKERE KULLANILDI

IŞİD’in, yaklaşık 11 ay önce Esad güçlerini püskürterek çevresini kontrol altına aldığı Süleyman Şah Saygı Karakolu’na dün TSK tarafından kara operasyonu düzenlendi. Kürt kaynaklarının iddialarına göre, TSK’nın uzman birliği, çok sayıda tank, ağır silah ve zırhlı aracın eşliğinde dün geç saatlerde sınırı geçerek, bir süre önce Türkiye’nin Kuzey Irak’tan gelen peşmergenin IŞİD’e karşı savaşması için koridor açtığı Kobani’ye girdi. Kobani’ye gelen askeri birlik ve zırhlı araçların, buradan Süleyman Şah’a doğru ilerlediği bilgisi de paylaşıldı.

TSK'nın Süleyman Şah planı


RESMİ KAYNAKLAR: İKMAL AMAÇLI

Resmi kaynaklar, bir askeri birliğin karadan Süleyman Şah’a doğru ilerlediği bilgisini verirken, operasyonun “ikmal amaçlı” olduğunu ifade ettiler. Operasyon öncesinde sınırda geni çaplı güvenlik önlemleri alınırken, çok sayıda zırhlı araç sınırdaki birliklere geldi. Araçlara çok sayıda asker de eşlik etti. Akşam saatlerinden itibaren devreye giren jammerlar nedeniyle sınırda hiçbir cep telefonunun çalışmadığı bildirildi. Kara operasyonu için Türk askerinin Suriye’ye girebilmesine olanak tanıyan ve Meclis’te kabul edilen tezkerenin kullanıldığı ifade edildi.

Genelkurmay Başkanı'ndan Süleyman Şah Türbesi mesajı


Kürt kaynakları, Türkiye’nin karakoldaki 20’yi aşkın bordo bereli subay ile 20’yi aşkın muvazzaf subay ve astsubayı tahliye edeceği, yerine ise yeni bir bölüğün veya bordo bereli personelin bırakılmasının düşünülmediği bilgisini paylaştı. Bu iddianın doğru çıkması halinde, bir süredir IŞİD, peşmerge ve PYD arasındaki çatışmaların merkezinde kalan, bu nedenle ikmal bile yapılmasında güçlük yaşanan, elçilikler dışında, Türk bayrağının dalgalandığı tek yurtdışı Türk toprağı Süleyman Şah bütünüyle boşaltılmış olacak.

Ayşe Hür yazdı. "Süleyman Şah Türbesi hakkında yanlış bildiklerimiz"


BÖLGEDE DEĞERLENDİRİLECEK

Buna karşılık, operasyonun ikmal ve personel takviyesi amacı taşıdığı, bölgedeki şartlara göre, ağır silahlı ve zırhlı silahlarla güçlendirilmiş personelin bölgede kalabileceği ya da karakoldaki askerlerin tahliyesinin sağlanabileceği ifade edildi.