Süleyman Şah'ın yeni yeri Eşme, Kürt güçlerinin kontrolünde

Süleyman Şah'ın yeni yeri Eşme, Kürt güçlerinin kontrolünde
Süleyman Şah'ın yeni yeri Eşme, Kürt güçlerinin kontrolünde

Fotoğraflar: ANF

IŞİD tehdidinin artması nedeniyle TSK'nın operasyonuyla tahliye edilen Süleyman Şah Türbesi'nin, Türkiye sınırına çok yakın noktadaki Eşme köyüne taşınması için yapılan hazırlıklar YPG'nin kontrol noktalarından fotoğraflandı.

RADİKAL – Türkiye ’nin, kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’ndaki askerleri ve tarihi öneme sahip emanetleri tahliye operasyonunun yankıları sürüyor. Konunun en çok dikkat çeken yanı ise Süleyman Şah Türbesi’nin gerek eski yerinin gerekse bu sabah saatlerinde taşınacağı açıklanan yeni yerinin, yakın zamana kadar Kürt güçleri ile IŞİD arasında bir ölüm kalım savaşının yaşandığı Kobani’ye çok yakın olması... Bu yakınlık, “Operasyon sürecinde YPG ile nasıl bir temas oldu” sorusunu gündeme getirdi. Başbakan Davutoğlu sabah bu konuda, “Tüm mercilerin bilgilendirildiğini” söylemekle yetinirken, Kürt cephesinden gelen haber ve görüntüler, "operasyon süresince YPG güçleriyle çok sık temas edilmiş olabilir mi" ve "türbenin yeni yeri YPG'nin kontrolünde mi" sorularını gündeme getiriyor.

Tanklar ve kara unsurlarının katıldığı operasyonla Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki askerler Türkiye'ye getirilirken, Türk askeri konvoyu, tamamen YPG’nin kontrolünde olan Kobani’den de geçti. Bu konuda Genelkurmay’ın ve Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı resmi açıklamalarda net bir bilgilendirme yapılmazken, hem yabancı ajanslar hem de Kürt haber kaynakları zırhlı birlikleri Kobani’den geçerken gösteren fotoğraflar yayınladılar. Fransız AFP ajansı, Türk tankları ve zırhlı birliklerinin Kobani kent merkezinden geçerken görüntülendiği fotoğrafları servis etti.

Ancak en ilginç görüntüler YPG kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (ANF) tarafından yayınlandı. Ajansın, “YPG’nin hakimiyetindeki Aşme’de türbe çalışması sürüyor” başlığıyla geçtiği haberde, Süleyman Şah Türbesi’nin yeni yeri olacağı için bayrak dikilerek çevre düzenleme çalışması başlatılan alanın YPG’nin kontrol ve nöbet noktalarına sadece birkaç yüz metre uzaklıkta olduğu görülüyor.

Türk yetkililerin de türbe ve karakolun Eşme’ye taşınacağını belirtmesinin ardından yayınlanan fotoğraflarda, yüksek bir direğe dikilmiş Türk bayrağı ile çevre düzenlemesi için çalışan makineleri görülüyor. Fotoğraflarını çekildiği ve Türk bayrağı dikili alana sadece 100 metre kadar uzaklıktaki bölgede ise Abdullah Öcalan posterleri ve nöbet tutan silahlı YPG milisleri dikkat çekiyor. 

radikal

YPG güçleri Kobani’nin batısında bulunan Eşme köyünü, yaklaşık 10 gün önce IŞİD militanlarından temizleyerek kontrol altına almıştı.

YPG basın sözcüsü Polat Can dün kişisel twitter hesabından, Türk tarafının Süleyman Şah operasyonu için kendilerinden yardım istediğini aktarmış, kısa bir süre sonra da Can’ın twitter hesabı IŞİD bağlantılı olduğunu ileri süren hacker gruplarınca ele geçirilmişti.

HDP Şırnak milletvekili Habip Kaplan da operasyonun “YPG ile birlikte yapıldığını” iddia etmişti. 

Süleyman Şah Türbesi'nin tarihi

Süleyman Şah Türbesi operasyonundan görüntüler

Ahmet Davutoğlu 'Şah Fırat' operasyonunu karargahta takip etti

Muhalefet: Şah değil mat operasyonu

HDP'li Kaplan: TSK ile YPG birlikte çalıştı

'Şah Fırat' operasyonu dış basında: Türkiye askerlerini tahliye etti

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na 'tahliye' operasyonu

Süleyman Şah türbesi patlayıcı ile havaya uçuruldu!

radikal

radikal

radikal

radikal


  http://www.radikal.com.tr/1299001129900112

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sonuç? - user399986

  Yıllar içinde 30.000 askerimiz şehit olmuş,400 milyar dolar havaya uçmuş; ve şimdi aponun bayrak diktiği yere türbe taşıyor Türk askerimiz.Yürekler acısı bir durum.

  abartı - user773937

  abartılacak bişey yok aziz milletim. pyd (pkk) kontrolü ve izniyle muhteşem zafer gerçekleşti.

  Bu ne tursu bu ne lahana - user1008793

  Kim kimi kandiriyor, kim kimle dalga geciyor, kim kimi salak zannediyor, Allah askina bir defa olsun insanlara, gercegi aciklayin, dolambacli bir sekilde degil direk , soyleyin. Hani yoktu bir birbirinden farklari PKK(PYD) neyse iSiD de ayni sey di, yani ikiside terorist ti. Galiba artik PKK (PYD) terorist degil, diye anliyorum, yoksa yanlis miyim?yanlis isem? Lutfen duzgun bir aciklama istiyorum, yetkililerden.

  Son karakol - user1006186

  Yazık.İtibar sıfır.Çapulculara silahı ver.Arkana bakmadan son kaledende kaç.Ne biçim ülke yönetiyorlar.

  türbe - user388500

  atamın mirasına kaçaksaray yaptıran cumhurbaşkanı türbeyide kaçaksarayın yanına taşısaydı daha iyi olurdu.

  Süleyman Şah'ın yeni yeri Eşme - UygarTurkiye

  Turbenin asil degeri ilk yapildigi yerdedir. Ordan oraya tasinmasi turbeyi anlamsiz kilar.

  :) - user643402

  Ne garîp bîr dunya!.. Îstiklal savaşinda, Çanakkale´de, Kore´de, Kibris´ta hep bizim guzel yanimiza sigindiniz, işiniz bittiginde de unutmakla kalmayip, sirt ustu yere vurdunuz. Bu gun yine bizdesiniz, hadi yine iyisiniz. Ama bu kez yere gelecek sirtimiz yok, çok guçlendi ve "kardeşlerine" koltuk degnegi olmak yerine... kendi için dimdik ayakta.