@ismailsaymaz

Süleyman Yeter'in katil zanlısı Bişkek'te mi?

Süleyman Yeter'in katil zanlısı Bişkek'te mi?
Süleyman Yeter'in katil zanlısı Bişkek'te mi?
Gözaltında 1999'da öldürülen sendikacı Süleyman Yeter'in katil zanlısı firari polis Ahmet Okuducu'nun Bişkek'te olduğu iddia ediliyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@adikal.com.tr / Arşivi

Gözaltında öldürülen sendikacı Süleyman Yeter’in bir numaralı katil zanlısı olan Ahmet Okuducu’nun Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yaşadığı öne sürüldü. Okuducu’nun geçen yıl 2 Nisan’da ‘İskender Arıcı’ adıyla Türkiye ’de pasaport çıkartıp, 7 Nisan’da yurtdışına çıktığı ifade edildi. Okuducu’nun 2010 yılından beri de ‘Iskender Arydzhiev’ adıyla Kırgızistan pasaportu kullandığı belirtildi. Sahte pasaportta adı ve nüfus bilgileri kullanılan İskender Arıcı’nın ise Okuducu’nun ailesinin evinin bulunduğu Nallıhan’da muhtarlık yaptığı ortaya çıktı. Arıcı, Okuducu’nun babasını tanıdığını fakat nüfus bilgilerinin kullanıldığından haberdar olmadığını söyledi. Radikal’e ulaşan ihbara göre 2000 yılından beri tüm dünyada kırmızı bültenle aranan Ahmet Okuducu, on yıldır Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yaşıyor. ‘Iskender Arydzhiev’ adıyla 21 Ekim 2010’da Kırgızistan pasaportu çıkaran Okuducu, 2 Nisan 2012’de de ‘İskender Arıcı’ adıyla on yıllık Türkiye pasaportu aldı. Okuducu, İstanbul Emniyeti Merkez Pasaport İşlemleri Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından 7 Nisan’da Türkiye’den ayrıldı. Okuducu’nun pasaportta ismini ve nüfus bilgilerini kullandığı İskender Arıcı, Ankara ’nın Nallıhan ilçesindeki Atatürk Mahallesi’nde muhtarlık yapıyor. Arıcı, Okuducu’yla hiç tanışmadıklarını fakat babasını tanıdığını belirterek, “Ahmet Okuducu mahallemizden ayrılalı çok uzun zaman oldu. Bizim mahallede çok durmadı. Kendisiyle hiç tanışamadık” diyor. Arıcı, bilgilerinin kullanıldığından haberdar olmadığını da kaydederek, “Benim bilgim yok. Hiç yurtdışına çıkmadım” diye konuşuyor.

Sabri adını da kullanıyor
Radikal’e ulaşan ihbarda, Okuducu’nın ihbar edileceğini bildiği için her an başka ülkeye kaçabileceği; Dubai, Çin, Rusya, Kazakistan veya Türkiye’ye gidebileceği belirtilerek, şöyle deniliyor: “Arandığı Türkiye’ye Kırgızistan pasaportu ile Iskender Arydzhiev ismiyle giriş yapabilir. Sabri ismini de kullanıyor. Fakat Sabri ismine herhangi belge düzenlenip düzenlenmediğine dair bilgim yok. Kırgızistan’dan kaçıp gidecek olursa Toybayeva Zarina ve Almambet isimli kişilerin gittiği ülkeye gidecektir. Zamanaşımı süresinin bitmesine çok kısa süre kaldığını da çok iyi biliyor. 14 senedir yakalanmadan Türkiye’ye defalarca gidip geldi. Neden aranmadığı da herkesece zaten malum.”

Dışişleri’ne göre Okuducu’nun Londra’da da kaydı bulunuyor


Süleyman Yeter, Limter-İş eğitim uzmanıydı. MLKP operasyonunda 4 Nisan 1999’da gözaltına alındı, İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nde işkencede öldü. Komiser Yardımcısı Ahmet Okuducu, sorguya katılan polis Mehmet Yutar ve Yeter’i nezarethaneden çıkaran polis Erol Erşan’a dava açıldı. Erşan ve Yutar teslim oldu. Okuducu kaçtı. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, sendikacı Yeter’in işkencede öldürüldüğünü saptayıp sanıklardan Yutar’a 4 yıl 2 ay hapis verdi. ‘Kırmızı Bülten’le aranan Okuducu’yla ilgili dosyada ilginç gelişmeler yer aldı. Örneğin arama kararının nüfus kaydının bulunduğu Nallıhan’a gönderilmediği öğrenildi. Okuducu’nun 1999’da evlendiği, üç çocuğu olduğu ortaya çıktı. Okuducu ve ailesinin yerleşim yeri olarak İngiltere’nin kaydedildiği anlaşıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından mahkemeye gönderdiği yazıda, Okuducu’nun Birleşik Krallık’ta yaşadığı bilgisinin Dışişleri Bakanlığı’ndan gönderilen kayıtlarla beraber işlendiği belirtildi.