Süleyman'a elveda

İsviçre'de pitbull cinsi üç köpeğin saldırısında yaşamını yitiren altı yaşındaki Süleyman Yıldırım, dün Denizli'de toprağa verildi.

BURDUR / DENİZLİ-İsviçre'de pitbull cinsi üç köpeğin saldırısında yaşamını yitiren altı yaşındaki Süleyman Yıldırım, dün Denizli'de toprağa verildi. Gözaltına alınan köpeğin sahibi İtalyan Morris Castellarin'in İsviçre polisince arandığı ortaya çıktı. İsviçre basınına göre ülkeye kaçak yollardan giren Castellarin, pitbbul'ları satıyordu. Polis, daha önce de araştırma yaptığı Castellarin hakkındaki soruşturmayı derinleştirdi. Blick gazetesi muhabirleri, pitbull'ların İsviçre'ye girişinin yasaklanması isteğiyle gazetenin başlattığı kampanya için cenazeye katılanlardan imza topladı.
Önce Burdur'a getirildi
Zürih kentindeki Oberglatt'ta anaokuluna giderken, bir İtalyan çifte ait üç pitbull tarafından parçalanan Yıldırım'ın cenazesi, önceki akşam saatlerinde Antalya Havaalanı'na getirildi. Yıldırım'ın cenazesi, babasının doğum yeri Burdur'un Gölhisar ilçesine bağlı Çamköy'e getirildi, gece boyunca da adaşı olan dedesinin evinde bekletildi. Dün erkenden dualarla uğurlanan cenaze, 5 kilometre uzakta, annesinin doğum yeri olan Denizli'nin Acıpayam ilçesi Kumavşarı beldesine getirildi.
Erken defnedildi
26 yaşındaki Adile Oymak ile yedi yıl önce evlenen, iki yıl önce de şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanan 30 yaşındaki Bekir Yıldırım'ın da katıldığı törenle Süleyman Yıldırım, Belediye Mezarlığı'nda toprağa verildi. Adile Oymak ile Bekir Yıldırım'ın defin yeri konusunda tartıştığı, annenin ısrarı üzerine Kumavşarı beldesine getirildiği belirtildi. Cenazenin sabah erkenden toprağa verilmesine, defin yeri tartışmasının neden olduğu öne sürüldü.
'İsviçre ayağa kalktı'
İsviçre'nin 350 bin tirajlı Blick gazetesinin muhabirleri Beat Krauskaas ile Markus Stücklin de töreni izlemek için Kumavşarı'na geldi. Krauskaas, "Adalet Bakanlığı'na verilmek üzere imza kampanyası başlattık. Bu olayda İsviçre ayağa kalktı. Bu cins köpeklerin İsviçre'ye girişinin yasaklanması ve ağızlık takılarak sokağa çıkarılması için beş yıldır bekleyen bir kanun tasarısı vardı, ancak kanun çıkmadı. Konu Süleyman'ın ölümüyle yeniden gündeme geldi. Kampanyaya ilk gün 2 bin 500 kişi e-mail ve faksla destek verdi" diye konuştu. Süleyman'ın annesi ve babasının aileleriyle röportaj yapan gazeteciler, Blick'in açtığı kampanya için, Çamköy ve Kumavşarı'da yaşayan vatandaşlardan da imza topladı.
Olayı polisten öğrendi
Yıldırım'ın anne ve babası, baba evlerinde taziyeleri kabul ederken, dava açacaklarını duyurdu. Adile Oymak, eşiyle bir süredir ayrı yaşadığını, oğlunun kendisinin yanında kaldığını belirterek, "Olayı polisten öğrendim. Normalde zincirlere bağlı olarak köpekleri gezdiriyorlardı. O gün üçü kaçmış ve içlerinden biri oğluma saldırmış. Korkudan okulun bahçesine kaçmış. O sırada öğretmeni görmüş ama yetişememiş. İsviçre hükümeti ve köpeğin sahibi hakkında dava açacağım" dedi.
'Kanı yerde kalmayacak'
Bekir Yıldırım, olaydan bir gün önce saat 22.00'ye kadar oğluyla birlikte olduğunu belirterek şunları söyledi: "Saldırıyı işyerime gelen güvenlik güçlerinden öğrendim. Yüzü parçalandı. Bu nedenle tabutu açıp göremedik. Kanı yerde kalmayacak. Çok büyük tazminat davası açacağım. Oğlumu parçalayan köpekler, aylardır dışarı çıkarılmamış. Üç canavar köpek arabadan çıkınca en önde yürüyen çocuğuma saldırmış. Kan kokusunu alan lanet hayvanlar, oğlumu parça parça etmiş."


    http://www.radikal.com.tr/7651837651830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.