Sultan II. Abdulhamit'e onursal doktora diploması verilecek

Sultan II. Abdulhamit'e onursal doktora diploması verilecek
Sultan II. Abdulhamit'e onursal doktora diploması verilecek
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümünce Osmanlı Sultanı II. Abdulhamit'e, Hicaz Demiryolu çalışmaları dolayısıyla onursal doktora diploması verilecek

KARABÜK - KBÜ Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda 25 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek törende diplomayı Abdulhamit Han adına Osmanlı hanedanının Türkiye'de yaşayan en yaşlı üyesi Harun Osmanoğlu alacak.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, raylı sistemler konusunda Karabük'ün sadece Türkiye'de değil, bölgede merkez olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

ÖĞRENCİLERİN TEKLİFİ ÜZERİNE

II. Abdülhamit'e Raylı Sistemler Mühendisliği akademisyenlerinin ve öğrencilerinin teklifi ile demir yollarına verdiği önemden dolayı doktora verme kararı aldıklarını ifade eden Uysal, şunları kaydetti:

"Osmanlı İmparatorluğu'nun en büyük demir yolu projeleri 34. Osmanlı Sultanı II. Abdulhamit zamanında yapılmıştır. Bu dönemde Hicaz Demiryolu çalışmaları da başlatılmıştır. Karabük şehri ve üniversitesi demiryolu alanında merkez olacaktır. Bu alanda çok büyük projelerimiz var. Raylı sistemler konusunda akademisyenler yetiştirmekteyiz. Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ise ülkemizin hatta bölge ülkeleri içinde en kaliteli ve 70 metre uzunluğunda rayları üretmektedir.

Şimdiki hedef vagon ve tekerlektir. KARDEMİR'e ait bir makas fabrikası da mevcuttur. Böyle bir büyüğümüze böyle bir doktorayı bizim üniversitemiz verebilirdi. Bunu yaptık."(aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Konferans

  http://www.radikal.com.tr/113475311347536

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cok Ilginc - user973687

  Odul vermeleri dogru cunku Osmanli'nin bu teknolojiyi gerceklestirecek sermaye ve bilgi birikiminin oldugunu dusunecek kadar "akilli"lar.

  BATAKLIK - drhilmi

  Karabük gibi aydınlık bir yeri bile bataklığa çevirdiniz ya. Çok yakında bir tek sinekler yaşayacak o bataklıkta.

  durmak yok, yola devam! - debergerac

  bu kafayla 100 yıl sonra da günümüzden birilerine, yaptırdığı duble yolları bahane edip onursal doktora verir herhalde karabük üniversitesi yönetimi. çekinmeyin bugünden peşin peşin verin bari.

  Demiryollarına - anaximenes

  önem veren II. Abdülhamit değil başta Almanlar olmak üzere diğer batılı ülkelerdir. Döneminde Osmanlı coğrafyasında demiryolu imtiyazı almak için yarışan batılı şirketler, imparatorluğun yağmasında da rekabet içindeydi. Km. başına ücretlendirilen demiryollarının güzergahı, yeraltı kaynakları-maden yataklarına göre belirleniyordu. Bu sayede hem mesafe uzuyor hem de istedikleri cevherlere ulaşıyorlardı. Böyle bir kararı alan üniversiteliler önce tarih bilgilerini ilköğretim müfredatının dışına çıkarsalar iyi ederler. Demiryollarına önem veren padişahmış..

  iyi olur verin diplomayı. öbür dünyada işe yarar. - demlicay2011

  önce cebinizi arabanızı yerli yapın zalimler. üretmeden zıplıyorsunuz 16. yız diye ben buna fason üretim diyorum. başkalarının malıyla neyse. lafı uzatmayalım. ne amacınız varsa ki boşuna debeleniyorsunuz. evinizdeki eşyalara bakın bir hele. makamınızda kullandığını o avrupa ve japon malları haram olsun size ders almaz had bilmez yalan yönlendirirsiniz milelti. pazara da mı çıkmassınız bre. ah ben bir alman olsam size diplomanın kralını verridim. bir kordum ambargoyu bir sabah çölde uyanmışa dönerdiniz. yalansa yalan deyin. nasılsa kore malları var değilmi aç kalmasınız.

  Sultan II Abdülhamit'e onur madalyası hk. - fgemak

  Karabük üniversitesinin rektörlüğünü yapan kapısında prf dr.levhası bulunan Bektaş açıkgöz gibi zatların üniversite rektörü olması değil böyle kurumlarda odacı bile yapılmasının mümkün olmayacağı bir tablo nedense bugün Türkiyede yaşanıyor,böyle sığ ve tiyatral zatlar vatandaşın vergileriyle çok yüksek ücretlerle sözde ülkeye hizmet ediyorlar,bu kafa yapısına sahip insanların, gelişmesi istenen Türkiyenin eğitiminin önünde en büyük engel olarak görüyoruz.