Sultan Tavuğu 200 yıl sonra Türkiye'de

Sultan Tavuğu 200 yıl sonra Türkiye'de
Sultan Tavuğu 200 yıl sonra Türkiye'de
İstanbul'dan İngiltere'ye 1800'lü yıllarda götürülen 'sultan tavuğu' bir iş adamının çabalarıyla Türkiye'ye getirildi


ZAFER AKPINAR

BURSA - İstanbul’dan 1800’lü yıllarda İngiltere’ye götürülen "Sultan tavuğu", aradan geçen 200 yıl sonra bir iş adamanın çabaları sonucunda anavatanına geri getirildi.

Bursa’da küçük yaşlarda hobi olarak hayvan yetiştiriciliğine başlayan ve bugün büyük bir çiftlik sahibi olan Ömer Faruk Erdönmez, ortaokul yıllarından bu yana özellikle süs tavuklarına ayrı bir ilgi duyduğunu söyledi.

Yaklaşık 7 yıl önce ABD’ye ziyarete giden arkadaşının, bir hayvan çiftliğine ait kataloğu kendisine getirdiğini ifade eden Erdönmez, bu katalog sayesinde ABD’deki çiftliğe ulaştığını ve buradan ithal ettiği yumurtalarla 50’nin üzerinde çeşit ve renkte süs tavuğu sahibi olduğunu anlattı.

Firmanın kataloğunda "Sultan" adı altında bir süs tavuğunun ilgisini çektiğini dile getiren Erdönmez, şunları kaydetti: "Katalogdaki fotoğrafında inanılmaz güzel görünen bu tavuğun bilgilerinde, kökeninin İstanbul olduğu anlatılıyordu. Araştırdım ancak Türkiye’de bulamadım. Yani tavuğun anavatanı Türkiye, ancak bizim ülkemiz dışında neredeyse her yerde bulunuyor. Çiftlikle yaptığım karşılıkla görüşmeler sonucunda bu tavuğun 1800’lü yıllarda İstanbul’dan İngiltere’ye götürüldüğünü öğrendim. İngiltere, Osmanlı hükümetinin izni ile tavuğa ’Sultan’ adını veriyor ve bu ülkeden tüm dünyaya yayılıyor. Tepeli süs tavukları içinde yer alan bu tavuğun dünyada birçok fan kulübü bulunuyor. Bu tavuğun hastalık derecesinde hayranları bulunuyor."

5 YIL UĞRAŞTAN SONRA HOROZUNA KAVUŞTU

Firmadan söz konusu tavuğun yumurtalarını istediğini ancak bu talebine olumlu yanıt verilmediğini anlatan Erdönmez, şöyle devam etti:

"1996 yılından itibaren birçok kez yumurta istedim. Çiftlik yetkilileri, tepeli grubundan karışık yumurta gönderdi. 2000 yılına kadar gelen yumurtalardan hiç sultan tavuğu çıkmadı. 2000’de ilk kez bir yumurtadan sadece horozu çıktı. Çok mutlu olduk ancak üretim için tavuğunu aramaya başladık. Bu çiftlikten istediğimizi alamayınca araştırmalarım sonucunda Hollanda’da bir çiftlik buldum. Oradan da tavuğu alıp üretime başladık." Bu tavukların yılda toplam 80 adet yumurtlaması nedeniyle çok değerli olduğunu vurgulayan Erdönmez, "Diğer süs tavukları yılda 100-120 yumurta yapıyor. Bu yüzden normal süs tavuklarının yumurtaları yurt dışında 2 dolar iken sultan tavuğu yumurtaları 4 dolardan gidiyor. Sultan tavuğu, tepeli grup içinde dünyanın en popüler tavuğu olarak biliniyor" dedi.

Erdönmez, sultan tavuğundan bugüne kadar 400’e yakın çift ürettiğini sözlerine ekleyerek, "Doğubeyazıt’a bile gönderdik. Bazıları 6 çift istiyor ama mümkün değil. Herkese birer çift ancak verebiliyoruz. Sultan tavuğu artık anavatanına, ülkesine döndü. Daha da yayılması gerekiyor. Sultan tavuğu verdiğim kişilere özellikle rica ediyorum. Üretsinler, dağıtsınlar. Bize ait olan tavuğumuzu koruyalım" diye konuştu.(aa)