Sultanahmet bombacısının yabancı olma ihtimali yüksek

Sultanahmet bombacısının yabancı olma ihtimali yüksek
Sultanahmet bombacısının yabancı olma ihtimali yüksek
Sultanahmet'teki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Turizm Polisi Şube Müdürlüğü'ne bombalı saldırı düzenleyen canlı bombanın üzerinden çıkan cep telefonu incelemeye alındı.

RADİKAL - Sultanahmet'te Turizm Polisi Şube Müdürlüğü'ne yapılan canlı bomba saldırısının hemen sonrasında üzerinde siyah ‘Ferace’ olan kadına ilişkin inceleme yapan ekipler ve bomba uzmanları, sağ cebinde ve çantasında 2 el bombası daha tespit etmiş, bu bombalar fünyeyle etkisiz hale getirilmişti. Kadın bombacının cesedi üzerinde yapılan incelemede, cebinde bir de cep telefonu olduğu tespit edildi. 

Emniyete getirilen cep telefonunun sim kartındaki numaralar incelemeye alınırken, elde edilen verilerden kadın bombacının yabancı uyruklu olma ihtimali üzerinde duruluyor. Kadını Sultanahmet’e getiren taksinin sürücüsünün, “Rusça konuştu” demesi de bu olasılığı güçlendirdi. Ancak yetkililer henüz bunu doğrulamadı. Hürriyet gazetesinden Çetin Aydın'ın haberine göre kadın bombacının parmak izi incelemesinde Emniyet'te herhangi bir kaydının bulunmadığı da anlaşıldı. Bombacının, pimi çıkardıktan sonra bombanın mandalını tutarak sol cebine koyduğu ve cebinde mandalı bırakarak saldırıyı gerçekleştirdiği saptandı. Kimlik tespiti için kadın bombacının fotoğrafının Yüz Tanıma Sistemi’ne sokularak incelemenin sürdürüldüğü belirtildi. Polis, bölgedeki güvenlik kameralarında kadın bombacıyla temas etmiş olabilecek kişiler varsa bunu da tespit etmek için görüntüleri saniye saniye taramaya devam ediyor. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da ülkeye giriş yapan ve bombacıya benzeyen kişilerle ilgili kamera görüntüleri taranıyor.