Sultanahmet Camii ve Ayasofya ABD Başkanı'nı etkiledi

Sultanahmet Camii ve Ayasofya ABD Başkanı'nı etkiledi
Sultanahmet Camii ve Ayasofya ABD Başkanı'nı etkiledi
İstanbul Müftüsü 'Hüseyin' dedi, Obama gülümsedi


İSTANBUL - ABD Başkanı Barack Obama, Sultanahmet Camisi ve Ayasofya’yı ziyaret etti. Obama, Ayasofya için ‘Muhteşem’ derken Sultanahmet Camii’nin kendisini etkilediğini söyledi.
Obama, Ayasofya Müzesi’ni ziyaretinin ardından 11.32’de Sultanahmet Camisi’ne geldi. Camiye ayakkabılarını çıkartarak giren Obama’ya, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Cami İmamı Emrullah Hatipoğlu bilgi verdiler.
Cami kubbesinde hat ile yazılan 8 ismin yer aldığını anlatan Çağrıcı, bu isimlerin, "Allah, Muhammed, 4 halife Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali ile peygamberin torunları Hasan ve Hüseyin" olduğunu bildirdi. Obama’nın, "Hüseyin" ismini duyduğunda tebessüm ettiği gözlendi.
Hünkar ve müezzin mahfili ile mihrap hakkında da bilgi alan Obama, mihrabın önünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Çağrıcı ve Emrullah Hatipoğlu ile basın mensuplarına poz verdi.
Obama, camiyi "Güzel" bulduğunu belirterek, müftü ve hocalara teşekkür etti. Obama, saat 11.46’da camiden ayrıldı.
Bu arada, Barack Obama’ya tercümanlık yapan kadın görevli ile camiye giren kadın basın mensuplarının başlarını örttükleri gözlendi. Sultanahmet Camisi ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da hazır bulundu.


MÜFTÜ:ÇOK ETKİLENDİ


İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, ABD Başkanı Barack Obama’nın Sultanahmet Camisi’ni ziyaretiyle ilgili, "Gördüğüm kadarıyla camiden çok etkilendi" dedi.
Obama’nın, Sultanahmet Camisi ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çağrıcı, kendisini caminin baş imamı Emrullah Hatipoğlu ile cami girişinde karşıladıklarını belirtti. Çağrıcı, "Adet olduğu üzere kendisine caminin tarihi ve teknik detaylarıyla ilgili bilgiler verdik. Gördüğüm kadarıyla camiden çok etkilendi. Çıkışta bana söylediği bir cümle, ’Manevi olarak son derece etkilendim, hayatımın en önemli anlarından biri...’ oldu" diye konuştu.
Çağrıcı, özellikle camide hangi bölümlerle ilgilendiği yönündeki bir soruya karşılık, Obama’nın hünkar mahfiliyle özellikle ilgilendiğini ifade etti.


-AT MEYDANI’NI YÜRÜYEREK GEÇTİ-


ABD Başkanı Barack Obama’nın Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi’ni ziyareti nedeniyle bu bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.
Müze ve caminin bulunduğu alan bariyerlerle çevrilerek vatandaşların bu alana girişine izin verilmedi. Ayrıca, ziyaret sırasında tramvay seferleri de durduruldu. Tramvay yolu üzerindeki restoranlar güvenlik gerekçesiyle müşteri kabul etmedi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bölgeye gelerek güvenlik önlemlerini yerinde denetledi.
Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama ile kendisine eşlik eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Müzesi ziyaretinin ardından müze ile Sultanahmet Camisi arasındaki "At Meydanı"nı yürüyerek geçti. Öte yandan, vatandaşlar da polisin oluşturduğu bariyerin arkasından liderleri görmeye çalıştı.

 

 

ERDOĞAN:  YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyaretiyle, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başladığına inandığını söyledi. Erdoğan, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi’ni ziyaret eden Barack Obama’yı uğurladıktan sonra, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yürüyerek "Tarihi Sultanahmet Köftecisi"ne geldi.

Başbakan Erdoğan, yemeğin ardından çıkışta kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Bu sırada grup içerisindeki bir çocuğa korumaları yardımıyla ulaşan Erdoğan, çocukla hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra basın mensuplarının, ABD Başkanı Obama’nın Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi ziyaretlerine ilişkin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, gerek Ayasofya, gerekse Sultanahmet’in kendi mimari özellikleri içinde ABD Başkanı Barack Obama’yı çok etkilediğini bildirdi. Obama’nın, yarım günlük bir gezisinin İstanbul’u tanımaya yetmeyeceğini, İstanbul’u çok daha farklı şekilde gezmek gerektiğini yanındaki arkadaşlarına ifade ettiğini öğrendiğini kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul büyük bir yer. Öyle yarım günde, bir günde gezilecek bir yer değil. Ben mutlu ayrıldığına inanıyorum. Güzel anılarla ayrıldığını ifade etti. Türkiye-Amerika arasındaki ilişkiler konusunda yeni bir dönemin, sürecin başladığına inanıyorum. Çok daha farklı bir dönemin başladığına inanıyorum."

Başbakan Erdoğan, daha sonra güvenlik çemberinin arkasında kendisini bekleyen vatandaşların yanına gitti. Vatandaşlarla tokalaşan Erdoğan, yabancı turist bir aileyle fotoğraf çektirdi. (aa)