@idrisemen

Sultanahmet'te canlı bomba patlaması: 11 ölü, 15 yaralı!

Sultanahmet'te canlı bomba patlaması: 11 ölü, 15 yaralı!
Sultanahmet'te canlı bomba patlaması: 11 ölü, 15 yaralı!
Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20 civarında patlama oldu... Valilik patlamada 11 kişinin yaşamını yitirdiğini, 15 kişinin yaralandığını açıkladı. Durumu ağır yaralılar olduğu bildiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan olayın Suriye kökenli bir canlı bombanın eylemi ile gerçekleştiğini açıkladı. Patlamayla ilgili yayın yasağı geldi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda patlama meydana geldi. Saat 10.20 sularında yaşanan patlamada 10 kişi öldü, 2'si ağır 15 kişi yaralandı. Ölen canlı bomba ile birlikte ölü sayısı 11 oldu. Ölenlerin 9'unun bölgede gezi yapan Alman turistler, olduğu, ifade ediliyor. Bir metrelik çukur oluşan patlama yerinde inceleme yapan Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü (OYİ) ekiplerinin “canlı bomba eylemi”ne işaret eden düzenek parçaları bulduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan olayın 'Suriye kökenli bir canlı bombanın eylemi olduğunu açıkladı.

Erdoğan: Sultanahmet saldırısı Suriye kökenli


İslam Eserleri Müzesi'nin karşısındaki Dikilitaş yakınında yaşandığı belirtilen patlamanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye sevk edildi, yaralılar hastaneye kaldırıldı. Polis patlama alanına giriş çıkışları kapatırken televizyon canlı yayınlarında bölgedeki turistlerin şaşkınlık içerisinde oturdukları belirtiliyor. Patlamanın Beşiktaş'a kadar uzanan bir alanda duyulduğu ifade ediliyor. Bir görgü tanığı ise patlama anında 'alev topu gibi' bir ateş çıktığını söyledi. 

YARALILAR FARKLI ÜLKELERDEN

Sultanahmet'teki patlamada yaralanıp hastanelere götürülen yabancı ülke vatandaşı sayısının 11 olduğu belirlendi. Yetkililerden alınan bilgiye göre yaralı turistlerin vatandaşı olduğu ülkeler ve tedavi gördükleri hastaneler şöyle.

Samatya Hastanesi: 2 yaralı Almanya, 1 yaralı Peru

Cerrahpaşa Hastanesi: 3 yaralı Almanya

Çapa Hastanesi: 3 yaralı Almanya

Haseki Hastanesi: 1 yaralı Almanya, 1 yaralı Peru

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı duyurulmuştu. Ölen ve yaralananların kimlikleriyle ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

CESET PARÇALARI MÜZE KAPISINDA

İslam Eserleri Müzesi’nin tam karşısında yaşanan patlamada ceset parçaları müze kapısına ve bahçesine kadar dağıldı. Müze yetkilileri müzeyi ziyarete kapattıklarını, içerdeki ziyaretçileri de arka kapıdan tahliye ettiklerini duyurdu. Patlamanın büyük bir gürültü ile geldiğini ve arkasından müze bahçesini kesif bir duman ve koku sardığını söyleyen görgü tanıkları da patlamanın canlı bombadan kaynaklı olabileceğini belirtti.


POLİS ARACI TERS DÖNDÜ 

Bu arada Sultanahmet tramvay durağı civarında bir polis aracının yan döndüğü görüldü. Polis aracı çevredeki polisler ve vatandaşların yardımıyla düzeltildi. Polis aracının olay yerine giderken kaza geçirdiği ortaya çıktı.


KURTULMUŞ: ÇOĞU YABANCI UYRUKLU

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, canlı bombanın 1988 doğumlu ve Suriye kökenli olduğunu açıkladı. Kurtulmuş, ölenlerin de çoğunun uyruğunun yabancı olduğunu belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, canlı bombanın 1988 doğumlu ve Suriye uyruklu olduğunu belirterek, "Parçalanan cesedin canlı bomba olduğu tespit edildi. Canlı bomba Suriye kökenli. Saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti, 1 'si ağır 14 kişi yaralandı. Ölenlerin önemli bir kısmı yabancı uyruklu" dedi.

Kurtulmuş, saldırının "Suriye’deki vekalet savaşlarının Türkiye’ye yansıması olduğunu ifade ederek, uluslararası camiaya terörle mücadele için seslerini yükseltme" çağrısında bulundu. Kurtulmuş ayrıca Türkiye’nin 20 Temmuz’dan bu yana sistematik saldırıların altında olduğunu vurguladı. (Radikal/DHA/Ajanslar)


İstanbul ve hatta Türkiye turizminin merkezi Sultanahmet’teki patlama
Dikilitaş’ın hemen yanında meydana geldi. Sultanahmet Camii’nin hemen önünde ve üzerindeki hiyeroglifler ile dünya çapında tanınan
Dikilitaş’ın dibinde meydana gelen patlama çevrede büyük panik yarattı.


DAKİKA DAKİKA PATLAMA

10.20: Sultanahmet'te bulunan Alman Çeşmesi yakınlarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Eminönü ve çevre ilçelerden hissedilen patlamada ölen ve yaralananlar olduğu öğrenildi.

10.30: Olay yerine çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edildi. Bölgeye ulaşmaya çalışan polis araçlarından biri Dikilitaş yakınlarında direksiyon hakimiyetini kaybederek devrildi. Araçtaki polisler vatandaşlar çıkarıldı.

10.35: Polis ekipleri bölgeyi güvenlik çemberine aldı ve giriş-çıkışlara kapattı. Ayasofya Müzesi'nden tramvay istasyonuna kadan olan alan kapatıldı. Bölgede ulaşım da durduruldu.

10.50: İkinci bir patlama ihtimaline karşı tedbir alan polis ekipleri, güvenlik kordonunu daha da genişletti.

11.05: Polis amirlerinin yaptığı kısa görüşmenin ardından çok sayıda sivil polis ekibi Sultanahmet'in ara sokaklarına dağıldı.

11.11: Bölgeye kamyonetle demir bariyerler getirildi. Güvenlik tedbirleri arttırılıyor.

11.15: Sultanahmet Meydanı'nda sirenler sustu, yaralılar bölgedeki hastanelere sevk edilirken, en az 4 ambulans ise meydanda hazır bekletiliyor.

11.20: Bölgeye Olay Yeri İnceleme ekipleri sevk edildi. Özel kıyafetli görevliler patlamadan geriye kalan ve delil niteliği taşıyan izleri arıyor.

11.24: Patlama haberinin alınmasının ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara'daki Başbakanlık Konutu'na gelerek Başbakan Davutoğlu'nu bilgilendirdi. Öğle saatlerinde güvenlik zirvesi toplanması bekleniyor. 

11.29: Polis ekipleri, canlı bomba saldırısı ihtimalinin ağırlık kazandığı patlamanın yaşandığı yere, ceset kabini ve çadırı istendi.

11.30: İstanbul Valiliği'nden patlama ile ilgili ilk açıklama geldi: "10 ölü, 15 yaralı olduğu tespit edilmiştir. Patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkında incelemeler sürdürülmektedir."

11.37: Sultanahmet'te meydana gelen patlamaya ilişkin haberlere yayın yasağı getirildi.

11.40: Patlamanın meydana geldiği Sultanahmet Meydanı'nda, polis, itfaiye ve ambulans yetkilileri ile görevliler dışında kimse kalmadı. Bir polis helikopteri ise havadan olay yerinin üzerinde uçuş yapıyor.

11.41: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı'daki konutundan çıktığı dakikalarda Sultanahmet saldırısının haberi geldi. Cumhurbaşkanı Atatürk Havalimanı'na hareket ederken yol boyunca ilgililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte saat 11.40'da TC Ana uçağıyla Ankara'ya hareket etti. 

11.51: Bir görgü tanığı yaşananları, "Çalıştığım otelden meydana baktığımda büyük bir duman yükseliyordu. Aşağı inip olay yerini kontrol etmek istediğimde çok sayıda insanın koştuğunu gördüm. 59 ambulans saydım. Polis ikinci bir patlama ihtimaline karşı meydanı boşaltmak için uğraşıyordu" sözleriyle anlattı.

11.57: ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, patlamayla ilgili, "Sultanahmet'teki patlamayla ilgili haberleri yakından takip ediyoruz. Kalplerimiz olaydan etkilenenlerle" açıklamasını yaptı.  

12.02: Haseki Hastanesi'ne getirilen yaralılardan 1'inin Alman, 1'inin de Peru vatandaşı olduğu öğrenildi.

12.08: Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir hükümet yetkilisi, "Terör bağlantılarından şüpheleniliyor" dedi.
12.16: Sultanahmet Meydanı'ndaki patlamanın ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde güvenlik zirvesini toplama kararı aldı. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Mit Müsteşarı Hakan Fidan ile İstanbul'da bulunan Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz'in yerine bir genel müdür yardımcısı Köşk’e çağırıldı. Güvenlik zirvesi ilgilerin gelmesi ile birlikte önümüzdeki dakikalarda başlayacak.

12.24: Patlamada yaralananların arasında ilk belirlemelere göre, 6 Alman, 1 Norveç ve 1 Peru vatandaşı bulunuyor.

12.33: İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, patlamaya ilişkin açıklama yaptı. Moore, "İstanbul'daki patlamaya ilişkin haberlerden büyük kaygı duydum. Türk yetkililerle temas halindeyiz. Yaralılara acil şifa diliyorum. Olayın mağdurlarının milliyetleri henüz bilinmiyor" ifadelerini kullandı.

12.43: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan patlamaya ilişkin, "Sultanahmet'teki alçak saldırıyı kınıyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar dileriz" dedi.

12.50: BBC Türkçe'ye bilgi veren ve olay yerine yakın bir yerde dükkanı bulunan görgü tanığı yaşananları, "Patlama oldu. Patlamadan sonra ambulans geldi. Yaralıları alıp alıp gidiyorlar. Polisler geldi. Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru" sözleriyle anlattı. 

12.56: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, patlamadan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Çok çok üzüldüm. Milletimize başsağlığı dilerim. Terörü şiddetle lanetliyorum. Eminim ki hükümetimiz, devletimiz faillerini en yakın zamanda ortaya çıkaracaktır. Türkiye olarak hepimiz sağlam durmalıyız. Hükümete, devlete bu konularda her türlü desteği vermeli vatandaşlarımız onların dediği istikamette hareket etmeliler" dedi.

13.19: Patlamada yaralanıp hastanelere götürülen yabancı ülke vatandaşının 11 olduğu belirlendi. Yaralı turistlerin kaldırıldıkları hastaneler ve ülkeleri şöyle: 

Samatya Hastanesi: 2 Alman vatandaşı, 1 Peru vatandaşı
Cerrahpaşa Hastanesi: 3 Alman vatandaşı
Çapa Hastanesi: 3 Alman vatandaşı
Haseki Hastanesi: 1 Alman vatandaşı, 1 Peru vatandaşı

13.23: Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen güvenlik toplantısı başladı.

13.25: Patlamanın ardından bir açıklama yayınlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sultanahmet'teki hain saldırı ile ülkemize kastedenler emellerine asla ulaşamayacaktır. Terörü ve terörden beslenenleri nefretle kınıyorum" dedi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de olayı kınayarak, "İnşallah en kısa zamanda olay aydınlatılır. Failleri ve arkasındaki güçler tespit edilir ve ülkemiz bu saldırıları tekrar yaşamaz. Yaklaşık bir sene önce başka bir saldırının yaşandığı ve çok gözde bir yerde bu patlamanın gerçekleşmiş olması da ayrıca çok düşündürücü. Maalesef ülkemizin bu tür saldırılara muhatap olacağı gerçeği ile yüz yüzeyiz. Sorumluların daha titiz ve dikkatli olma zorunluluğu var" diye konuştu. 

13.28: Saldırıya tanık olan bir turist rehberi, yaşamını yitiren turistler için, "Alman grubu, şirket çalısanları olabilir. Treasure hunt (Hazine avı oyunu) yapıyorlarmış. Takım oyunu, rehberleri Sibel hastanede" dedi.

13.30: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'teki patlamanın Suriye kökenli bir canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

13.46: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "İstanbul Sultanahmet'teki terör eyleminde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa ve yakınlarına başsağlığı dilerim. Bu menfur terör saldırısını planlayanları, yaptıranları, yapanları şiddetle ve nefretle kınıyorum. Teröre ve terör saldırılarına lanet olsun" dedi.

13.55: Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen güvenlik toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

14.29: Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sultanahmet’teki terör saldırısını 1988 doğumlu, Suriye uyruklu bir canlı bombanın gerçekleştirdiğini söyledi.

14.39: Canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin cenazeleri Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Cenazeleri taşıyan ambulanslar kurum binasından ayrıldı.

16.14: DHA, Sultanahmet saldırganının Suudi Arabistanlı Nabil Fadlı olduğu bilgisini geçti.

16:52: Saldırıda hayatını kaybedenleriin sayısı, canlı bomba da dahil, 11 olarak açıklandı.