Sultanahmet'te silahlı saldırı

İstanbul Sultanahmet'te bulunan Topkapı Sarayı'nda nöbet tutan askerlere silahlı bir kişi saldırdı. Polis tarafından öldürülen saldırgan Libya uyruklu çıktı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Topkapı Sarayı’na Gülhane tarafından çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda nöbet tutan askerlere kimliği belirsiz bir saldırgan pompalı tüfekle ateş açtı. Görgü tanıkları, sırt çantalı olduğu ve Arapça konuştuğu belirtilen saldırganın 'Allahu Ekber' diye bağırdığı ve etrafa ateş açtığını ifade etti. İlk gelen bilgilere göre olayda sarayın güvenlik görevlilerinden Mehmet Ballıca ile bir asker yaralandı. Silahlı saldırgan polis ile girdiği çatışmada hayatını kaybetti.

3 KURŞUN İSABET ETTİ 
Çatışmada yaralanan 2 kişi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Saldırıda yaralanan iki kişiden birisinin vücuduna 3 kurşun isabet ettiği öğrenildi. 

LİBYA UYRUKLU ÇIKTI
Olay yerinde bir açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın 2 kişiyi yaralayan saldırganın polis tarafından düzenlenen operasyonda 'etkisiz hale' getirildiğini açıkladı. Çapkın, saldırganın yabancı uyruklu olduğunu söyledi. Görgü tanıkları da saldırganın 'Ben Suriyeliyim' diye bağırdığını ifade etmişti. 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise saldırıyı gerçekleştiren kişinin Libyalı olduğunu belirterek, “Saldırgan 1975 doğumlu, Libya uyruklu bir kişidir” dedi. İdris Naim Şahin, saldırının amacıyla ilgili yönelik bir soruya “Eylem eylemdir, eylemin amacı zarar vermektir” diye yanıt verdi. Şahin, 27 Kasım'da Türkiye'ye giriş yaptığını söylediği zanlının, olay yerine Suriye plakalı bir araçla geldiğini ifade etti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da silahlı saldırgana 'teslim ol' çağrısının yapıldığını, saldırganın teslim olmaya niyetli olmadığının görülmesi üzerine de düzenlenen operasyon ile 'etkisiz hale' getirildiğini belirtti.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle