Sultanahmet'teki saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Elif Kalşen kimdir?

Sultanahmet'teki saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Elif Kalşen kimdir?
Sultanahmet'teki saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Elif Kalşen kimdir?
İstanbul'da 1 hafta içinde polise yapılan ikinci saldırının faili olduğu iddia edilen Elif Kalşen'in, 2000 yılında yapılan 'Hayata Dönüş' operasyonları sırasında protesto için kendisini yakan Fidan Kalşen'in kardeşi olduğu belirtiliyor.

RADİKAL – İstanbul Sultanahmet'te bulunan Turizm Polisi Şube Müdürlüğü önündeki nöbetçi kulübesine dün akşam saatlerinde düzenlenen bombalı intihar saldırısını DHKP/C örgütü üstlendi. Örgütten yapılan açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren militanın ise 26 yaşındaki Elif Sultan Kalşen olduğu belirtildi. Polis memuru Kenan Kumaş'ın hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarak Emniyet'ten yapılan açıklamada ise failin iddia edildiği gibi Elif Sultan Kalşen olmadığı belirtildi. Örgüte yakın sosyal medya hesaplarından ise hayatını kaybeden kişinin Elif Sultan Kalşen olduğu yönündeki yayınlar sürüyor.


ÖNCE DOLMABAHÇE ARDINDAN SULTANAHMET
İstanbul’da 1 Ocak Perşembe günü Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı’ndaki nöbetçi polislere yönelik olarak gerçekleştirilen bombalı ve silahlı saldırının üzerinden 5 gün geçmişken, bu kez bir başka turistik noktada, Sultanahmet'te yine polise yönelik eylem gerçekleştirildi. Dolmabahçe’deki saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, dün akşam saatlerinde Sultanahmet’teki Turizm Şube Müdürlüğü'ne yapılan bombalı saldırıda 29 yaşındaki polis memuru Kenan Kumaş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.

Sultanahmet’te, dün akşam 17.00 sularında, İngilizce olarak ‘cüzdanını kaybettiğini’ söyleyen ve siyah çarşaf benzeri bir giysi giymiş olan bir kadın , Turizm Şube Müdürlüğü önündeki nöbetçi polis kulübesine yaklaştı. Sol eli cebinde olan bu kadından şüphelenen polis memuru Kenan Kumaş kendisine engel olmak isterken, saldırgan üzerindeki bomba düzeneğini patlattı. Polis memuru Kenan Kumaş şehit olurken, diğer nöbetçi polis hafif şekilde yaralandı. İntihar saldırısını gerçekleştiren kadın da olay yerinde hayatını kaybetti.

DHKP-C ÜSTLENDİ
Olayın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra DHKP-C örgütü saldırıyı üstlendi ve intihar eylemini gerçekleştiren kişinin Elif Sultan Kalşen olduğunu açıkladı. Örgüt adına yapılan ve internet sitelerinde yer alan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“6 Ocak Salı günü saat 17.20 sıralarında feda savaşçımız tarafından Berkin Elvan’ın katillerinin cezalandırılması ve AKP ’nin rüşvetçi, hırsız bakanlarını koruyan faşist devletten hesap sormak için İstanbul Sultanahmet Turizm Şube Müdürlüğü’ne feda eylemi gerçekleştirilmiştir. Feda eylemini gerçekleştiren savaşçımız Elif Sultan Kalşen’dir.”

VALİ MUTLU’YA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU
1988 doğumlu olduğu öğrenilen Elif Sultan Kalşen iki yıl önce de medyanın gündemine gelmişti. 11 Eylül 2012 günü, İbrahim Çuhadar isimli DHKP/C militanı, İstanbul Sultangazi’deki 75. Yıl Polis Merkezi'ne bombalı saldırı düzenlemiş, bu saldırıda da Bülent Özkan isimli polis memuru şehit olurken, 4'ü polis 7 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı gerçekleştiren İbrahim Çuhadar da hayatını kaybetmişti. Bu olaydan çok kısa bir süre sonra Emniyet, benzer eylemler yapmasından şüphelenilen 9 kişinin resim ve isimlerini medya kuruluşlarına dağıttı. Bu kişiler, “9 canlı bomba aranıyor” başlıklarıyla gazetelerde yer aldı.

Bu haberlerin gazetelerde yer almasının hemen ardından Kalşen, aynı listede yer alan bir başka isimle birlikte İstanbul Adliyesi’ne gelerek, bazı emniyet müdürleri ve dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunun ardından bir de basın açıklaması yapan Kalşen, “Bizi canlı bomba ilan ettiler. Bunun kaygısını yaşıyoruz. Buraya geldik ama çıktığımızda ne olacak bilmiyoruz. Ben 3 ay önce tahliye oldum, açık alanda faaliyet yürütüyorum. Bizi katletmek istiyorlar” demişti. 
ABLASI 19 ARALIK OPERASYONUNDA ÖLDÜ

Elif Sultan Kalşen’in, 19 Aralık 2000 yılında cezaevlerine yönelik yapılan ‘Hayata Dönüş’ operasyonları sırasında, tutuklu bulunduğu Çanakkale Cezaevi’nde protesto amacıyla kendisini yakan Fidan Kalşen’in de kardeşi olduğu belirtiliyor. Genç kadının hapishane parmaklıklarına tutunarak yandığı görüntüler jandarma kamerasına yansımıştı. İşte canlı bombanın son görüntüleri


Şehit polis, fizik öğretmeniymiş...