Sultanbeyli Cemevi ilk celsede özgür

Sultanbeyli'de inşaatı İSKİ'nin mutlak koruma alanına taşan cemeviyle ilgili karar dün verildi. Belediyenin inşasını durdurduğu cemevinin yapımına ilişkin 'imar kirliliğine neden olmak' suçundan...

İSTANBUL - Sultanbeyli'de inşaatı İSKİ'nin mutlak koruma alanına taşan cemeviyle ilgili karar dün verildi. Belediyenin inşasını durdurduğu cemevinin yapımına ilişkin 'imar kirliliğine neden olmak' suçundan yargılanan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Şube Başkanı Sadegül Çavuş'la dört dernek yöneticisi, suç işleme kasıtları bulunmadığı gerekçesiyle ilk duruşmada beraat etti. Bu karardan sonra cemevi inşaatı devam edecek.
Duruşmaya, tutuksuz sanıklar Sadegül Çavuş, Cafer Genç, Bayram Demürezen, Ali Asker Tepeli ve Mehmet Akpınar katıldı. Sanıklardan Sadegül Çavuş, şöyle konuştu: "11 bin 160 imza ile cemevi inşaatını yapmak için belediyeye müracaat ettik. Bize, 'Cemevleri ibadethane statüsünde değildir. Siz Müslümansınız, camilere gidiniz. Size izin veremeyiz' denildi. Ruhsat almak için girişimde bulunduk, ancak belediye ruhsat vermedi."
Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Ümit Koçal, sanıkların, amaçlarının sadece düşüncelerini birbirlerine anlatabilmek için bir toplantı yeri temin etmek olduğu, suç işlemek, çevreyi kirletme gibi bir kasıtları bulunmadığı gerekçesiyle sanıkların üzerlerine atılı suçtan beraatlarına karar verilmesini istedi. Davayı karara bağlayan hâkim, beraat kararı verdi.