Suluin mağarasının gizemine yolculuk

Suluin mağarasının gizemine yolculuk
Suluin mağarasının gizemine yolculuk

Antalya?nın Finike ilçesindeki Suluin mağarasının sınırları ve derinliği tam olarak bilinemiyor. Şu ana kadar mağaranın sadece 122 metre derinliğine kadar inilebildi. Yeni hedef 205 metreye ulaşmak. FOTOĞRAF: SUAT SöğüT / DHA

Haber: SUAT SÖĞÜT / Arşivi

ANTALYA - Finike ilçesindeki Suluin Mağarası, tam olarak sınırları ve derinliği bilinmediğinden gizemini koruyor. Bu gizemi çözmek amacıyla bir ekip oluşturan Teknik Dalış ve Derin Mağara Eğitmeni Hasan Hüseyin Yelis, Asya Kıtası’nın en büyük mağarası olarak bilinen mağarada 20 gün sürecek dalışlarla 205 metre derinliğe kadar ulaşmayı hedefliyor.
Finike’ye 1 kilometre uzaklıkta bulunan ve İncirli veya Gök Mağara diye de bilinen Suluin Mağarası’na daha önce dalış yapan Amerikalı Jarrod Jablonski ve ekibi 122 metre derinliğe kadar inebilimşti. Mağaradaki araştırmalar için yaklaşık 150  bin avroluk kaynak oluşturan Yelis ise mağaranın gizemini çözmeyi hedeflediklerini belirtirken dalışlar esnasında ortaya çıkabilecek olası durumlar için ekiplerinde su altı arkeoloğu, jeolog ve biyolog da bulunacağını belirtti. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada su altı topluluklarının merakla yapacakları bu dalışı beklediklerini belirten Yelis, şu bilgileri verdi: “ 205 metre derinliğe kadar ulaşmayı hedefliyoruz. Dalışlar bayramdan sonra su yüzeyi temizliği ile başlayacak ve 0 gün sürecek. Bu süreçte değişik amaçlı yaklaşık 100 dalış gerçekleştireceğiz.”
Finike Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, mağaranın turizme kazandırılmasını çok arzuladığını vurguladı. Görgülüaslan, ekibiyle dalış yapmak isteyen  Yelis’in belgeleriyle 1 Eylül’de yaptığı başvuruyu Antalya Valiliği’ne gönderdiklerini, gelecek cevaba göre hareket edileceğini söyledi.

İki kişi öldü
Daha önce mağaraya dalan iki kişinin öldüğünü bildiklerini kaydeden Kaymakam Görgülüaslan, “Bu nedenle çok titiz davranmak zorundayız” dedi.