Sulukule evleri duble borca battı

Sulukule evleri duble borca battı
Sulukule evleri duble borca battı

Hak sahiplerinden emekli İsmail Gani nin borcu, ilk fiyat olan 200 bin liradan 400 bin liraya çıkıyor.

Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Sulukule'de yeni yapılan evlerden hak sahibi olmayı başarabilen 50 aile şimdi de borçlarının ikiye katlanacağı haberiyle sarsıldı. Beş yıl önce evleri yıkıldı, tapularını 'eski mahallede yepyeni bir ev' beklentisiyle TOKİ'ye devrettiler. Sonra ön sözleşmeler imzalandı: Herkese istediği dairenin metrekaresi soruldu, bu evlerin yaklaşık bedeli metrekare başına 1250 liradan hesaplanarak sözleşmeye yazıldı. Evi yıkılan 900 hissedardan yeni projeye talip olanların sayısı 50 aileyi geçmiyordu. Projeye dışarıdan giren birçok ünlü isim basında geniş yer buldu. Sonunda Sulukuleli hak sahiplerine istedikleri büyüklükte ev verilmeyeceği ortaya çıktı, "Hangi evi alacağınız kurayla belirlenecek" dendi. Kura sonucunda birçok hak sahibine talep ettiğinden küçük daireler düştü.

Hak sahipleri, şimdi de metrekare fiyatının 1250'den 2500 liraya çıktığını öğrendiklerini söylüyor. TOKİ ve Fatih Belediyesi'nden hâlâ net bir cevap alamadıklarını belirten hak sahipleri, yönlendirildikleri bankadan borçlarını teyit ettirdiklerini anlatarak "Amaçları aradan çekilerek bizi bir bankayla başbaşa bırakmak. Kimse sorumluluğun üzerine kalmasını istemiyor. Bu koşullarda hiçbirimiz sözleşmeyi imzalamayız" diyor.


'Bunun neresi sosyal proje?'

Geçtiğimiz hafta aldıkları haber üzerine bir araya gelen Sulukule Mülk Sahipleri Derneği üyeleri Fatih Belediyesi'ne tepkiliydi. Hak sahiplerinden Yaşar Tar "Amaç buranın insanını buradan çıkartmak" derken Güven Fışkın da "Zaten en fazla 100 kişi kaldık. Bunun neresi sosyal proje? 1.5 senedir envanter çalışması yapıyoruz diye bizi oyalıyorlar" diye isyan etti. Ayşe Ay da, "Mülk sahiplerinin sözleşme imzalamaması onların işine gelecek. Kendilerine kalan evleri çok daha yüksek fiyatlardan satışa çıkaracaklar. TOKİ'den bu fiyatlara arsası kendinden yepyeni evler alabilirdik. Bizden aldıkları arsaya yaptıklar dev otelin masrafını bizden mi çıkartıyorlar?" diye konuştu.

Tek geliri 875 liralık emekli maaşı olan 68 yaşındaki İsmail Gani, yıkılan üç katlı evlerinde oğlu ve kiracılarıyla yaşarken "Ne kira ödüyorduk, ne de tek kuruş borcumuz vardı" dedi. Gani'ye kurada çıkan 3 daire için borcu bu koşullarda 200 bin liradan 400 bin liraya çıkacak. Bu da ayda 2 bin liranın üzerinde taksit ödemesi demek. Hak sahipleri toplu bir karar alarak sözleşmeleri bu şartlarda imzalamayacaklarını duyurdu.TOKİ: 'En büyük hata sözleşmede fiyat belirtmemizdi'


Hak sahibi sıfatıyla aradığımız TOKİ'den bir yetkili fiyatların netleşmediğini belirterek "Sözleşmenizde yazan fiyatla aynı olmayacak, maliyetler ilk başta yapılan hesabın yaklaşık iki katına çıktı. Orada önceden tahmin edilemeyen birtakım arkeolojik kazıların yapılması icap etti. Arsa kamulaştırma bedelleri de yüksek çıktı. Haliyle ilk başta tahmin edilen fiyat tutturulamadı ama ne kadar yükseleceği belli değil. Sözleşmelerde en büyük hata fiyat belirlememiz oldu. Hiçbir inşaatın fiyatını önceden tahmin edemezsiniz" diye konuştu. Yetkili, sözleşmelerin 14 Kasım'da imzalanacağı yönünde karar verildiğini ancak bunun tekrar ertelenebileceğini belirterek "Sözleşme tarihi tekrar ertelenmezse fiyatlar o gün belli olur" dedi. Bu bilgiler üzerine TOKİ'yi bu kez Radikal adına aradık. TOKİ'yi bir kez Radikal adına aradık. Ancak TOKİ'den de Fatih Belediyesi'nden de sorularımıza yanıt gelmedi.


'Üniversiteli bile anlamaz'


Tarlabaşı'nda yıkımla mücadele eden derneğin avukatı Barış Kaşka, Sulukule'de imzalanan sözleşmenin anlaşılması imkansız bir dilde yazıldığını anlatıyor: "İdare vatandaşın 2008 yılındaki taşınmazına biçtiği değeri sabit tutmuş ama yeni inşaatın bedelini ucu açık bırakmış. İdarenin değiştirme hakkı var. Ayrıca bu çok teknik bir sözleşme tipi. Bu sözleşmeyi üniversite tahsili görmüş bir kişinin bile anlamaması normal. şayet vatandaştan bugünkü piyasa değerleri ile ödeme istenirse bu hukuka aykırılık olur. İdare, ödeyebilecekleri adil bir bedele tapularını devretmeli, yoksa ev sahipleri yargıya gider."