Sulukule Meclis'e taşındı

İstanbul Sulukule’de uygulamaya konulan kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yıkıldığı için mağdur olan Romanlar, Meclis'te destek aradılar.

ANKARA - İstanbul Sulukule’de uygulamaya konulan kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yıkıldığı için mağdur olan Romanlar, Meclis'te destek aradılar. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise "Sulukule halkına değer veriyoruz. Proje, orada güzel bir çevre oluşmak için hazırlanmış muhteşem bir projedir" sözleriyle çalışmayı savundu.

Sulukule sakinleri, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na başvuru yaptıktan sonra CHP grubunu ziyaret etti. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ziyaret sırasında, Sulukule'nin yıkılıp yerine yeni konutlar yapılmasıyla kentsel dönüşüm değil bölüşüm yaşandığını söyledi. Soysal, "Sulkule'yi 2 metre kazsanız Osmanlı, 4 metre kazsanız Bizans, 6 metre kazsanız Roma çıkar. Burada bir kültür yok edilecek. Tarihi sarnıçın üzerine yüzme havuzu yapılacak" dedi.

Sulukule sakinlerinden Mehmet Asım Hallaç, Erdoğan ile Çarşamba İmam Hatip Lisesi'nden arkadaşı olduğunu kendisine ulaşamadığını belirterek, "Bu işe bir el atın" çağrısı yaptı. Hallaç, "Bu insanlar kelebelekler gibi yaşar, kutu gibi evlere giremez" derken mahalle sakinlerinden Gülsün Bitirmiş, belediyelinin koşullarıyla yeni evleri almalarının söz konusu olamayacağını anlattı.

Daha sonra konuklar, tepsiyi tef, su bidonunu darbuka gibi kullanarak, Yazıklar olsun kaderin böylesine, hür doğdum hür yaşarım, İlle de roman olsun, neyleyim köşkü sarayı" şarkılarını söylediler.

CHP'li Soysal konuyu TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı gündem dışı konuşmada da dile getirdi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise, "Biz, Sulukule’deki vatandaşlara değer veriyoruz. Asla onları mağdur edecek proje içinde değiliz" dedi. Protokol ile burada, müstakil işyeri ve evi olan herkese, müstakil, modern, sosyal donatıları hazır bir konut verileceğini anlatan Eroğlu, "Kiracılara da TOKİ’nin Taşaluk’ta yaptığı konutlardan bir ev verilmesi, bu konutlardan hiç peşinat alınmaması, konut tesliminden başlamak kaydıyla 180 ayda konut bedellerinin ödenmesi kararlaştırılmıştır. Böyle bir imkan herkese sağlanmıyor. Bölgede 620 adet konut ve 45 adet işyeri hak sahibi bulunuyor" diye konuştu. (Radikall)