Sulukule'de aidat şoku

Sulukule'de aidat şoku
Sulukule'de aidat şoku
Yeni evlerin borcunu nasıl ödeyeceğini bilmeyen Sulukulelilerden istenen aylık aidat da İstanbul'daki havuzlu sitelerin aidatını solladı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Sulukule’de evleri yıkılan ve TOKİ-Özkar İnşaat ortaklığında yapılan yeni konutlarda hak sahibi olan ailelerin derdi bitmek bilmiyor. Yüz binlerce lira borca giren hak sahipleri, şimdi de aidat şokuyla sarsıldı. ‘Sulukule Toplu Konutları Site Yönetimi’nden ev sahiplerine yollanan bilgi notuna göre 96 metrekarelik dairelerin aylık aidatı 227 lira olacak. Yine 96 metrekarelik daire için bir defaya mahsus olmak üzere 307 lira ‘ortak gider avansı’ istendi.
Aidat içinde ‘site yönetimi hizmet giderleri, ortak mahal elektrik/su/bakım/onarım giderleri, 39 güvenlik personeli, 10 temizlik görevlisi,
3 idari ve 1 teknik personel hizmeti’ gibi masrafların yanında ‘çim biçme makinesi yakıt giderleri ve personel elbisesi giderleri’ de var.
Bir defaya mahsus ödenmesi gereken ‘ortak gider avansı’nın içindeyse ‘Site yönetimi kuruluş giderleri, ofis ve merkezi demirbaşların alınması, yönlendirme tabelalarının kurulması, peyzaj malzemeleri, ortak alan bakımı için temizlik araç gereçlerinin alınması’ gibi maddeler sıralandı. Bilgi notunda aidat ödenmediği takdirde aylık yüzde 5 gecikme tazminatı uygulanacağı da yazılı. Siteyi 1 yıl boyunca TOKİ iştiraki Emlak Yönetim A.Ş. yönetecek.
Aidat bilgilendirme notunun ekinde bir de ‘anket’ çıktı. Anket formunda sitenin etrafının ‘jiletli tel çit ile çevrilmesi’ ve ‘güvenlik kamera sistemi kurulması’ için hane başına 1.435 lira masraf çıkarıldı. Hak sahiplerinin yüzde 70’i bu ödemeyi kabul ederse işlemlerin yapılacağı belirtildi. Şu anda sitenin etrafı derme çatma metal bariyerlerle çevrili, anahtarların teslim edildiği ilk günlerde evlerin su saatlerinin çalınması siteye yeni taşınanları ayağa kaldırmıştı. 

‘Haciz gelecek’

Mahalledeki STK’lara göre, Fatih Belediyesi’nin TOKİ’yle yürüttüğü ‘yenileme projesi’ kapsamında Sulukule’de evi yıkılarak zorla tahliye edilenlerin sayısı 3 binin üzerindeydi. Fatih Belediyesi’nin son verilerine göre 575 konut+ 60 bağımsız bölümden oluşan sitede 199 Sulukuleli hak sahibi oldu. Şimdi onlar da mağdur.

‘Sanki ölü şehir’


Doğma büyüme Sulukuleli Çetin Acar, yüz binlerce liralık borcu ödeyemeyeceğinden ve evine haciz geleceğinden endişeli:
“Sulukule’de 2 katlı evimizi yıkıp yerine buradan iki daire verdiler. ‘Sizi sıkıntıya sokmayacağız, sosyal proje olacak’ dediler, kabul ettik. Eşimle 1100 liralık emekli maaşımızla rahatça geçiniyorduk, şimdi 2 maaş da bu evlerin borcuna gidiyor. Dairelerden birini ödeyemeyeceğimizi anlayınca satılığa çıkartdık ama 2 aydır kimse talip olmadı. Evlerin birine 180 bin lira borcumuz var, bu gidişle haciz gelecek. Bize muazzam bir kazık atıldı. Doğma büyüme Sulukuleliyim, herkesi tanırdım. Dün saydım, tanıdığım 7 kişi kalmış sitede. Binalar bomboş, sanki ölü şehir. Geçenlerde biri komşunun dairesini kiralamak için geldi, ‘Güvenlik bile yok, ben çocuğumu buraya nasıl bırakırım’ dedi gitti. Kameralar, çit gerekli olabilir ama ödeyemeyeceğim için istemedim.”
Yeni konutlarda 2 aydır yaşayan Mehmet Aksu “Aidatlar 1 Ağustos’ta başlamış ama hâlâ sokağın elektriği yanmıyor, çöpler alınmıyor. Bu sitede ne havuz, ne yeşil alan, ne de sosyal tesis var. Anca çöpü alacak, merdivenleri silecek. Bize sunulan hiçbir hizmet yok. İstanbul ’un neresinde böyle aidat ödeniyor? Bunun neresi sosyal proje?” diye isyan ediyor.
İsmail Gani emekli maaşıyla evlerinin borcu ve aidatını ödemenin olanaksız olduğunu anlatıyor: “Sulukule’de iki katlı eski evimizde çoluk çocuk yaşarken ne kira ödüyorduk, ne de tek kuruş borcumuz vardı. Şu anda toplam borcum 270 bin lira. ‘Emekli maaşıyla bu borcu nasıl ödeyeceğiz’ derken bir de bu aidat çıktı başımıza. Geçen ay evlerden birinde yangın çıktı, yollar o kadar dar ki itfaiye makinesi giremedi, dubaları yıktı. Şimdi yolu yeniden yapıyorlar. Bütün hatalarının bedelini biz mi ödeyeceğiz? 39 güvenlik görevlisi alacaklarmış. Madem siteyi dikenli telle çeviriyorsun o kadar güvenliği ne yapacaksın? Amaç bizi borca batırıp buradan kovmak.”


  http://www.radikal.com.tr/1148240114824012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yönetim - nilgunm

  Bütün Toki konutlarında aynı sorun var. Dünyanın parasını toplayıp hiçbir şey yapmıyorlar. Bir de yapacaklarını söyledikleri bazı çevre düzenlemeleri vs için ayrıca para istiyorlar ki istedikleri paranın kat kat aldına bir meblağa yapılır o iş. Sonra organize olup itiraz edince yatırım bütçesi adını verdikleri şeyin miktarı düşürülüveriyor, yine de olması gereken tutara değil tabi ki. "Gidin" diyorsunuz, "TOKİ'yle anlaşmamız var" diyorlar. TOKİ'ye soruyorsunuz, "kat sahiplerinin %80'inin (yanlış hatırlamıyorsam) tapusunu almış olması gerekiyor bunu talep etmeniz için" diyorlar. Ne alaka? Toplanan aidat 1/4 toplansa normal bir yönetimde, şahane şeyler yapılır. Ama bu anlaşmalı yönetimler fahiş aidatlar topladıkları halde site için hiçbir şey yapmıyorlar. Çalıştırdıkları adamların sayısı da niteliği de belli, hiçbir işe yaramayan bir güruh. E nereye gidiyor bu paralar?

  ...... - L09

  Sulukulede yaşayan Romanlar zaten kıt kanaat geçinen insanlardı,anlı şanlı Roman açılımı ve kentsel dönüşüm zihni sinir proceleri ile,milyarlarca lira borca girdikleri yetmiyormuş gibi kursaklarındaki son lokmalarıda almaya çalışıyorlar.Aslında yapılmak istenen belli... bir şekilde buralarda Romanlar oturamıyacak,satacaklar,devredecekler,icra vs... neticede yine kentin bir varoşunda yenibir gecekondu mahallesinde bir getto daha doğacak.Neyse ufukta seçim var...küçükte olsa bir şansları var....seçim arefesinde belki AKP yine şapkadan tavşan çıkartıp bu aidat konusuna el atabilir.romanlarda bu ehveni şer duruma razı olurlar.

  aynen boyle olacak denmisti - keryil

  aynen de boyle oldu. "ailelere ev yapiliyor hey", "depreme karsi bunlar", "magdur etmeyecekler" filan diye geveleyen akp secmeni bu sekilde tongaya getirildi maalesef. her sehirde ayni hikayeler. kendi kendine oturan insanlarin evlerini al, yik, onlar kiradayken projeyi geciktir, evlere inanilmaz fiyat cekip onlari borclandir, siteye luks harcamalar koy, aidati sisir, onlar da illallah deyip satip gitsinler. o sattiklari da ancak borclarini karsilasin. gerci sonra ne yaptiklari devleti ilgilendirmiyor zaten, devlet oraya gelecek zengin insanlarin pesinde. bir de "problemli" mahallelere yerlestirecegi emniyet gorevlilerinin. bunun adina "gentrification" deniyor. toki'nin amacinin bu oldugunu, fakirden alip zengine vermek oldugunu, toki kamu ihale kurumu denetiminden cikarilirken anlamadiysaniz, anlamak istememissinizdir.

  hatirladim ben bunu - diğer yaşam formu

  hani yine böyle bi gün aciliyoduk, adini da 'Roman Acilimi' koymustuk. Liberal, demokrat, cemaat solcusu ne kadar AKP yandasi varsa, bize yine AKP'nin ne kadar demokrat, ne kadar kucaklayici, ne kadar insan sevgisi dolu oldugunu, kemalist rejimim baskisi altinda inleyen ve asagilanan Romanlarin nihayet AKP sayesinde adam yerine konulduklarini, bir statükonun daha yikildigini, Kibariye'nin türküleri ve ona eslik eden Tayyip'in görüntüleriyle günlerce bize anlatmislardi. O degil mi bu?

  Günah diye birşey vardı değil mi? - xterso

  Peki siz bunca günahın altından nasıl kalkacaksınız ey AKPliler? İnsanların yuvalarını dağıttınız, borca soktunuz, evsiz bıraktınız. Şimdi de alenen soymaya kalkıyorsunuz. Hem talancısınız, hem hırsızsınız. Peşinde koştuğunuz şeriatınız gelse ilk sizin elleriniz gidecek farkında mısınız siz? Ellerinizin uzanmadığı fakir cebi yok. Aynen Özal gibi siz de zengin seviyorsunuz. Dar gelirli halk umurunuzda bile değil. Varsa yoksa peşkeş, birilerinin cebini doldurma. Öbür dünya dilinizden düşmüyor ama sanki ölmeyecekmişsiniz gibi bu dünyada ceplerinizi dolduruyor, herşeyi talan ediyorsunuz. Dediğiniz gibi varsa öbür taraf vay halinize. İşlediğiniz bunca günahın, ağlattığınız o kadar ananın, aldığınız o kadar ahın hesabını nasıl vereceksiniz? İnsan olmadan müslüman olunabiliyor mu?

  yorumcuya - M.Cakmak

  Bu meselenin Türklükle ne alakası var Allah aşkına,bu mesele rant meselesidir. İnsanları aidat kozuyla vurup evlerinden etmek ve zenginlere vermek istiyorlar.Parası olan birine ''Türk'' müsün diye sormayacaklar herhalde. Fena alıştınız ama siz her meseleyi Türk'lüğe bağlamaya, farkında değilsiniz ama insanlarda antipati yaratıyorsunuz sağduyuya karşı bu mesele Roman vatandaşlara karşı yapılmış bir haksızlıktır ancak Türk vatandaşlara yapılan bir ayrıcalık yok ki. Yine klasik bir ''eziklik psikolojisi'' örneği, çok yazık...

  Sistem Irkçi, yerine daha adil bir sistemin gelmesi lazim. - ercan02

  Sistemin kendisi Irkçi olursa iste böyle olur. Islammis yok faizsiz ekonomiymis. Geçin siz bunlari adamlarin evlerini ZORLA YIKTILAR, degerlenmis topragina resmen el koydular. Kimsenin gIkI çikmadi. Koskoca mahalle yerle bir edildi. Romalara karsi resmen mallari ellerinden alinarak, Tokiye ayricalik sagladilar. Sistem aynen söyle söylüyor; " Sevgili vatandaslar hepiniz esitsiniz ama Türkler daha bir esit" Haydi Kürtler artik bu ayricaligi kabül etmiyorlar ve mücadellerini veriyorlar (haklilar) ya ama Romalar kim bu insanlarin haklarini arayacak yada koruyacak? Sistem Irkçi, devlet Irkçi, hükümet tümden Irkçi. Bu sistemin yikilmasi yerine daha adil bir sistemin gelmesi lazim.