Sulukule'de bir hüzünlü 'Roman Günü'

Sulukule'de bir hüzünlü 'Roman Günü'
Sulukule'de bir hüzünlü 'Roman Günü'
Sulukule'nin son sakinleri 8 Nisan Dünya Roman Günü'nü buruk kutladı. Fatih Belediyesi'nin, Kentsel Dönüşüm Projesi ile boşaltmaya başladığı Sulukule'de kutlamalar sönük geçti


Etkinliğe katılanlar arasında yer alan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Sosyal, Sulukule'nin korunması gereken değerlerden biri olduğunu vurgulayarak, "Dünyada belli müzik kültürleri vardır. Arjantin'de tango olduğu gibi burada da roman müzigi vardır ve korunmalıdır. Buraları boşaltırsanız gençleri cezaevlerinden toparlarsınız. Ayrıca burayı iki metre kazınca Osmanlı, dört metre kazınca Bizans, altı metre kazınca Roma'ya ulaşırsınız. Romanlar da yüzyıllardır Sulukule'de yaşamışlardır. Onları asimile etmek yerine bize düşen bu kültürü yaşatmaktır. Biz de burada arkeolojik etüd çalışmalaları isteyeceğiz" dedi.
Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük ise Romanlar Günü'nü çok hüzünlü geçirdiklerini, Sulukule'den ayrılanlar ile hep beraber olmayı arzuladıklarını ancak olamadıklarını belirterek yıkıntılar içinde son Roman gününü kutladıklarının altını çizdi. Yöneticilerin Sulukulelileri anlamadıklarını vurgulayan Pündük, Taşoluk'a yerleştirilen romanların mutlu olmadıklarını birkez daha vurguladı. Roman Günü kutlamaları, roman müziği ve dansları eşliğinde devam etti.