Sulukule'de eylem

Sulukule'de eylem
Sulukule'de eylem
Sulukule'de yapılan kentsel dönüşümde kendilerine verilecek dairelerin fiyatının yükseltildiğini söyleyen hak sahipleri eylem yaptı. Verilecek evlere 5 yıl satılamayacak şerhinin düşüldüğünü belirten mahalle sakinleri bu uygulamaya da tepki gösterdi

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve TOKİ (Toplu Konut İdaresi) tarafından yürütülen, Neslişah ve Hatice Sultan Mahallerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi kapsamında Sulukule sakinleriyle anlaşma yapılmıştı. Sözleşme sonrası, Sulukule olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan Mahallesi'ndeki evler yıkılarak, buralara lüks daireler yapılırken, proje kapsamında yapılan anlaşmalarla ev alma hakkına sahip olan Sulukuleliler, bu gün eylem yaptı. Evleri için başlangıçta belirlenen bedelin yaklaşık 2 katı para talep edildiği ve evlere 5 yıllık satış yapılamaz, şerhi konulduğu için eylem yapan Sulukuleliler'e CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de destek verdi. Gürsel Tekin'in eylem yapanların yanına gelmesiyle, grup kentsel dönüşümün yapıldığı proje alanına girdi.

"BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL; TÜRKİYE CUMHURİYETİ"

Eylemde sözleşmedeki değişiklikler protesto edilirken, İstanbul Fatih Sulukule Mülk Sahipleri Derneği adına dernek başkanı İsmail Gani, basın açıklaması yaptı. Basın açıklama öncesi televizyonlara çıkarılmadıklarından yakınan Gani, yardımcı olmak isteyenlerin de engellendiğini belirtti.

Gani basın açıklaması öncesi "Burası muz cumhuriyeti değil Türkiye Cumhuriyeti" diyerek tepki gösterdi. İsmail Gani dernek adına yaptığı basın açıklamasında ise "Proje alanında oturan vatandaşların evleri, metrekaresi, 500 ila 600 TL civarında değerle peşinat sayılıp, kalanını evler bittiğinde, metrekaresi bin 240 TL hesaplayarak ödemek üzere, Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi TOKİ ve bizler olarak 4'lü sözleşme imzaladık. Şu anda bizden bin 240 TL yerine 2 bin 500 TL isteniyor. Yani 100 metrekare daireye sözleşmede 124 bin TL borcumuz varken şimdi 250 bin TL olarak istiyorlar" dedi.

GÜRSEL TEKİN, YETKİLİLERİ TELEVİZYON KANALLARINDA KONUŞMAYA DAVET ETTİ

Eylemde konuşma yapan Gürsel Tekin TOKİ tarafından yapılan uygulamaları eleştirerek Sulukule'de oturanların bir kısmının Osmanlı döneminden beri burada yaşadığını belirtti. Tekin "400 yıllık, 300 yıllık İstanbulluyu buradan bertaraf etmek istiyorlar" dedi. Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve yetkilileri Sulukule Projesi'ni konuşmak için televizyon kanallarında karşı karşıya gelmek istediğini de ifade etti.

Yapılan eylem sonrası mağdur olduklarını belirten bazı eylemciler, 2 katına çıkan borcu ödeyemeyeceklerini ifade etti. Mahalle sakinlerinin bazıları da yeni getirilen bir madde ile evlerini 5 yıl satamayacaklarından ötürü tepkili olduklarını belirtti. Bazı vatandaşlar ise evlerin teslim edilmemesinden yakındı.(dha/Habip Atam)