Sulukule'de son Roman Günü

Sulukule'de son Roman Günü
Sulukule'de son Roman Günü

8 Nisan Dünya Roman Günü, 1990?lardan beri düzenleniyor. Romanlar bugün hem meydanlara çıkıp müzik ve dansla ?Biz varız? diyor. Hem de 2. Dünya Savaşı?nda Nazilerce öldürülen 50 bin Romanı anıyor.

Haber: EZGİ DEMİR / Arşivi
OLCAY CAN KAPLAN / Arşivi

İSTANBUL - ‘Dünya Roman Günü’ dün Sulukule’de son kez düzenlendi. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkımların yapıldığı Sulukule’deki gün buruk geçti. Büyüklerin hüzünlü şarkılarına minik ellerin çaldığı darbukalar eşlik etti. Yıkılan evlerin arasında en çok eğlenen her zamanki gibi çocuklardı.
Görüntülemek için gelen kanalları sayan çocuklar belli ki TV’ye çıkmaya alışmıştı; “CNN gelmemiş daha” diyorlardı. Yetişkinlerin gündemindeyse AKP’nin Fatih’i nasıl kazandığı vardı: “Kime sorsam yok ben AKP’ye oy vermedim diyor. Nasıl oluyor da kazanıyor!..”
Sulukuleliler televizyon kanallarından da şikâyetçi olduklarını söyledi. Konuşmalarını ‘yarım yamalak’ yayınladıklarını söylüyorlardı.
Ve müzik başladı. Darbuka çalan 11-12 yaşlarındaki erkek çocuklara aynı yaşlardaki kızlar ‘Aman Sulukule, canım Sulukule, eğlenelim güle güle’ diyerek eşlik etti.
Parlak takım elbiseleri ve mantar topuklarıyla Sulukule Roman Orkestrası sahne alınca coşku arttı ama grup ‘Batsın bu dünya, bitsin bu rüya’ya geçince Sulukuleliler üzüldü. Yıkıntılar arasında darbukasını çalan bir mahalleliyse “Başbakan bize yanlış yaptı. Bizim at arabalarımızı kaldırdı, işimizi elimizden aldı. Biz hırsızlık mı yapalım, jiletle kendimizi mi keselim. Biz buradan gidemeyiz” diye dert yanıyordu.
Sulukulelilere destek için gelenler arasında CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da vardı.