Sulukuleli çocuklar pes etmiyor

Sulukuleli çocuklar pes etmiyor
Sulukuleli çocuklar pes etmiyor

Mahallelerinin parça parça yok olmasına tanık olan Sulukuleli çocuklar, artık mahallelinin gösterdiği boş bir evde, mum ışığında da olsa ritim tutuyor.

Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Molozlar arasında da olsa bir nebze de olsa çocukluklarını yaşayabildikleri merkezin iş makineleriyle yerle bir edilmesine tanık olan Sulukuleli çocuklar, artık terk edilmiş bir binada, mum ışığında ritim tutup şarkılar söylüyor.
2005 yılında kentsel yenilenme alanı ilan edilen Sulukule’de yıkımların son durağı, üç yıl önce kurulan Çocuk Merkezi oldu. 23 Ocak günü iş makineleri merkezin önüne dayandı. İlk girişimi merkeze kendilerini kilitleyip darbuka çalan çocuklar püskürttü. 27 Ocak sabahı 06.30’da gelen makinelerse durdurulamadı. “Burası en son yıkılan yer olsun” diyerek belediyeye dilekçe verdiklerini, dilekçenin de kabul edildiğini anlatan Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, görevlinin, “Emir büyük yerden” dediğini öne sürüyor. Merkez ve gönüllülerse etkinliklerini mahallelinin gösterdiği terk edilmiş bir binaya taşıdı. Ritim atölyesi çalışmaya başladı.