Sulukule'ye Osmanlı tipi, bitişik nizam apartman daireleri geliyor

Tartışılan Sulukule'de kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basıldı. Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle, Fatih'teki 'Sulukule' olarak bilinen Hatice ve Neslişah Sultan mahallerinde...

İSTANBUL - Tartışılan Sulukule'de kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basıldı. Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle, Fatih'teki 'Sulukule' olarak bilinen Hatice ve Neslişah Sultan mahallerinde başlatılan kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde evlerin arsa metrekare bedelleri tespit edildi. Projenin maliyeti 100 milyon YTL. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 100 evlik proje için harekete geçtiklerini, 30 ev sahibiyle anlaştıklarını açıkladı.
Bölgedeki, arsa metrekare bedeli 500 milyon YTL olarak saptanırken, bu rakam giriş katındaki daireler için 600, birinci kattakiler için 700 YTL, ikinci kattakiler için 800 YTL olarak tespit edildi.
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, projeyle ilgili bilgi verdi:
"Bu proje dünyanın en sosyal projesi. Bölgeyi iki etaba ayırdık. Birinci etapta 100 kişi var. Evini satmak isteyen 30 kişiyle protokol imzaladık. Ev almak isteyenlerle görüşmemiz sürüyor. İkinci etapta da görüşmeler başladı. Mart ayında inşaatlar başlayacak. 2008 yılı sonuna kadar da bitirmeyi hedefliyoruz. Evler klasik Osmanlı-Türk mimarisiyle yapılacak. Proje, mevcut 11 sokağı ilgilendiriyor. Bu sokakların silueti korunacak. Surlara yakın bölgede iki kattan fazla olmayacak. Surdan uzaklaşınca en fazla üç kat olacak. 500 ev, bitişik nizam yapılacak. Proje bittiğinde, bir çöküntü alanının içindekilerle birlikte dönüşebildiği ender tek proje olacak."
Demir, TOKİ'nin burada önce 75, 100 ve 120 metrekarelik evler projelendirdiğini, ancak daha sonra bazı ailelerin "Mülkümüz ne kadar ederse ona göre ev verin" talepleri üzerine, proje değişikliğine giderek net 55 metrekarelik ev de planladığını belirtti. Net 55 metrekarelik bir dairenin 70 bin YTL, 75 metrekarelik dairenin 100 bin YTL, 110 metrekarelik dairenin 125 bin YTL bedelle hak sahiplerine verileceğini anlatan Demir, evlerin değer tespitinin de inşaatın çıplak maliyeti üzerine yüzde 20 müteahhit kârı konularak tespit edildiğini söyledi.
Proje gündeme geldiğinde Sulukule'de yaşayan yaklaşık 3 bin 500 roman 571 evin yıkılmasına karşı çıkarak belediyeye direnmişti. Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük "Zaten bizim olan bir şeye para ödeme fikri saçmalık. Belediyenin asıl amacı bizi buradan çıkarmak" sözleriyle itiraz etmişti. (aa, Radikal)