Sülün Osman'ın kulaklarını çınlasın!

Sülün Osman'ın kulaklarını çınlasın!
Sülün Osman'ın kulaklarını çınlasın!

İki dolandırıcı, boyanmış taş ve cam parçaları elmas diyerek sattılar.

İki dolandırıcı hazırladıkları oyunla hem tiyatro yeteneklerini sergiledi hem de 1 milyon TL'nin üstünde vurgun yaptı


Ali AKSOYER


İSTANBUL - Hazırladıkları planla kandırdıkları kişilere cam ve taş parçalarını, değeri çok yüksek elmas olarak satan Fetullah Y. (38) ile Ahmet Özcan E. (53) yakalandı. İki şüphelinin 1 milyon TL üzerinde vurgun yaptığı belirlendi.
Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından ilk defa 2008’de yapılan bir şikayet üzerine başlatılan soruşturmada, Galata Kulesi ile kent meydanlarındaki saatleri, şehir hatları vapurlarını saf insanlara sattığı için Dolandırıcılar Kralı olarak tanınan Sülün Osman’ı (Osman Ziya Sülün) aratmayan Fetullah Y. (38) ile Ahmet Özcan E. (53) gözaltına alındı.POLİSE SAHTE ELMAS SATMAK İSTEDİLERPolis, güvenlik kamera görüntülerinden yola çıkarak iki şüphelinin kimliğini belirledi. Bir polis memuru Bakırköy’de işyerini 300 bin TL’ye satmaya çalışan işadamı gibi davranarak şüpheliler ile bir kafeteryada buluştu. Suçüstü yakalanan şüpheliler Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nde sorguya alındı. Dolandırılan 11 kişi iki şüpheliyi teşhis etti.
Şüphelilerden Ahmet Özcan E.’nin daha önce Etiler’de bir müzik yapım şirketi sahibi olduğu ancak işleri kötü gidince iflas ettiği ortaya çıktı. Ahmet Özcan E.'nin üzerinde çıkan altın kaplama tabancanın ise yaldız boyalı kurusıkı silah olduğu anlaşıldı.BU SENARYOYU OYNADILARHazırladıkları planı tiyatro oynar gibi uygulayan ve bu şekilde mağdurları kandıran Fetullah Y. ile Ahmet Özcan E., her seferinde şu yöntemi izleyerek dolandırıcılık yaptı.
"Şüphelilerden biri gazete ilanı ile mülklerini satmak isteyen kişilerle telefonla konuştu. Alıcı gibi davranan şüpheli satış işlemlerini konuşmak için mülk sahibi ile bir kafeteryada buluştu. Şüpheli kendisini Macaristan'dan gelen Müslüman olarak tanıttı. Doktor olduğunu ancak kuyumculuk da yaptığını anlattı. Mülk sahibi ile pazarlık yaptı. Elindeki deste halindeki sayısal loto kuponlarını para olarak gösterdi.
Pazarlık bittiği sırada yan masada oturan diğer şüpheli 'Konuşmalarınızı duydum. Ben de doktorum. Siz kuyumcuysanız elimde bazı elmaslar var. Çok değerli bunlara bakıp bir değer biçebilir misiniz?’ diyerek lafa girdi. Birbirlerini tanımıyor gibi davranan iki suç arkadaşı, dolandıracakları kişinin önünde bir süre elmaslar konusunda sohbet etti. Özel bir cihazla elmasların ne kadar değerli olduğuna baktılar. Elmaslar için 100 bin dolara anlaştılar. Ödeme para destesi şeklindeki sayısal loto kuponları ile yapıldı.
Ancak bu sırada dolandırıcılar kavgaya tutuştu. İlk dolandırıcı Yahudi olduğu için ikinci gelen dolandırıcıdan elmasları almaktan vazgeçtiğini söyledi. 'Ben milliyetçi adamım. Yahudi’yle iş yapmam. Al elmaslarını ver paramı’ diyerek oradan ayrıldı. Kalan dolandırcı mülk sahibine ’Bak kardeşim sen iyi bir insana benziyorsun. Bu adam benim çok sinirlerimi bozdu. Az önce 100 bin dolara sattığım bu elmasları 50 bin dolara satacağım’ dedi. Oyuna inanan mülk sahipleri aslında boyanmış cam ve taş parçalarını elmas diye almaya ikna oldu." (dha)SÜLÜN OSMAN KİMDİR?


Osman Ziya Sülün, (d.1923 ö. 1984) Dolandırıcılar kralı "Sülün Osman" olarak Türk tarihine geçen bir kişidir. Osman Ziya Sülün, 1923'te İstanbul'da doğdu. Adını duyurduğu ilk "işini" 1948 yılında Fatih'te yeni tuttuğu evin sahibini dolandırarak yaptı. 1950 ve 60'lı yıllardaki "işleriyle" ün kazanan "Sülün Osman", tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını saf vatandaşlara 'satarak' ya da 'kiraya vererek' efsane haline geldi.
Galata Köprüsü'nü satmak üzereyken tesadüfen yakalandı. Ölümüyle ilgili kesin bilgi olmamakla birlikte, polisin tahminlerine göre 1984'te Beyoğlu'nda sürekli kaldığı otelde kalp krizinden öldü ve kimlik taşımadığı için kimsesizler mezarlığına gömüldü. (Kaynak: Vikipedi)