Sumela'da deprem!

Sumela Manastırı'na deprem etkisi yaratıp zarar verdiği için üç yıl önce kapatılan taşocağı garip bir kararla açıldı. Ocakta 'rehabilitasyon' yapıldığı bildirildi.
Haber: ULAŞ ÖZDEMİR / Arşivi
DEMET BİLGE / Arşivi

TRABZON / İSTANBUL - Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan 1600 yıllık 'Sumela Manastırı'na zarar verdiği için üç yıl önce valilik kararıyla kapatılan taşocağı, ANAP Maçka İlçe Başkanı Murat Altıntaş tarafından 'rehabilitasyon' adıyla yeniden işletiliyor.
ANAP Maçka İlçe Başkanı Murat Altıntaş ile DYP İl Başkanı Bekir Bülbüloğlu beş yıl önce manastıra 2 kilometre uzaklıktaki taşocağını
alarak, çalıştırmaya başladı. Kısa süre sonra her gün dinamit patlatılarak yapılan çalışmaların Sumela Manastırı'na zarar verdiği ortaya çıktı.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı raporlarda, patlamaların deprem etkisi yaparak, manastıra zarar verdiği anlatıldı. Bunun üzerine Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 8 Mart 1998 yılında aldığı bir kararla taşocağının
'manastıra fiziki zarar verdiği ve doğal güzelliği bozduğu' gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi. Kurul ayrıca taşocağının bulunduğu Altındere Vadisi'nin
'1. Derece sit Alanı' olduğunu kararına vardı.
Temizleme bahanesiyle
Ancak Trabzon Valiliği iki ay önce taşocağının bulunduğu bölgenin temizlenmesi amacıyla açık artırma yöntemiyle ihaleye çıkardı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin 18 milyar lira önerdiği ihale 27 milyar 500 milyon lira veren Altıntaş'a kaldı.
ANAP Maçka İlçe Başkanı Murat Altıntaş dinamit patlatmayı, "Ben hizmet yapıyorum. Bu kayaları parçalamanın tek yolu dinamit atmak" sözleriyle savundu. Altıntaş, "Verdiğim 27 milyar 500 milyon lirayı buradaki kayalardan çıkartır mıyım,
onun hesabını henüz yapmadım. Buradan çıkarttığım taşı, tonunu 3 milyon liradan satıyorum. Bir dinamit atımıyla Sumela yıkılmaz" dedi.
Trabzon Valisi Adil Yazar de, "Taşocağını aynı kişinin alması tesadüf. Dinamit kullanıyorsa konuyu inceleyeceğim. Bu dinamitler Sumela'ya zarar verir mi bilmiyorum" dedi.
***
3.5'lik deprem gibi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Remzi Dilek Sumela Manastırı'na iki kilometre uzaklıkta patlatılan dinamitlerin 3.5 şiddetinde deprem etkisi yarattığını vurguladı. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün 1997 tarihli raporunda da "Patlamalar sonucu oluşacak elastik dalgaların etkisi önem kazanmaktadır. Patlamalar tıpkı bir lokal deprem gibi manastıra etki ediyor" denildi.