Süngerle petrol toplandı

Botaş'a ait petrol boru hattından Atatürk Barajı Göleti'ne sızan ham petrolü temizleme çalışmalarında son aşamaya gelindi. Geride yaklaşık 4 kilometrelik alana yayılan ham petrolün kararttığı tarlalar...

ŞANLIURFA - Botaş'a ait petrol boru hattından Atatürk Barajı Göleti'ne sızan ham petrolü temizleme çalışmalarında son aşamaya gelindi. Geride yaklaşık 4 kilometrelik alana yayılan ham petrolün kararttığı tarlalar, yanmış sandallar, telef olmuş martı, kaplumbağa, balık ve kurbağalar kaldı.
Botaş Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yanı sıra, özel bir şirket ve balıkçıların da destek verdiği temizleme çalışmaları, yaklaşık 25 kıyı temizleme botu ve iş makinesiyle sürdürülüyor. Petrol, ABD'den getirilen ve suyun yüzeyindeki petrolü emme özelliğine sahip özel bir sünger sistemi aracılığıyla toplanıyor. Toplanan petrol tanker ve TIR'lara yükleyerek, Botaş'ın Adıyaman ve Diyarbakır'daki tesislerine gönderiyor.
'Fırat'ın martıları da telef oldu'
Atatürk Baraj Göleti yakınlarındaki Mircanlı Köyü'nde yaşayan Cengiz Çelik, ham petrolün ekili arazilerine zarar verdiğini savunarak, "Fırat Nehri'ne akan petrolden dolayı tarlalarımızı sulayamıyoruz" dedi. Ham petrol sızıntısından dolayı Fırat Nehri'nde yaşayan balık ve martı türlerinin zarar gördüğünü anlatan Çelik, şunları söyledi: "Nehirde doğa güzelliği diye bir şey kalmadı. İnsanlarımız balıkçılıkla geçimini sağlıyordu. Ama geçtiğimiz gün çıkan yangında, birçok sandal da yandı. Jandarmaya müracaatta bulunduk. Umarım mağduriyetimiz giderilir."
Şanlıurfa merkeze bağlı Yığınak Köyü'nden geçen Botaş'a ait Batman Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nda 13 Nisan Çarşamba günü ani basınç değişimi nedeniyle bir kaçak meydana gelmişti. Bunun üzerine yaklaşık 18 bin varil ham petrol, Atatürk Baraj Göleti'nin çevresine yayılmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/8474498474490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.