Süngü'deki alevi aileye yeni suçlama

Süngü'deki alevi aileye yeni suçlama
Süngü'deki alevi aileye yeni suçlama
Malatya'da Alevi bir aile ile davulcu arasındaki tartışmayla başlayıp toplumsal olaya dönüşen olaylarla ilgili dava devam ediyor.

Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’ne bağlı Sürgü Beldesi’nde geçen Ramazan ayında, Alevi bir aile ile davulcu arasındaki tartışmayla başlayıp toplumsal olaya dönüşen olaylarla ilgili dava sürerken, davulcunun annesi savcılığa başvurarak, "Evimize gelip hakaret yağdırdılar, tehdit ettiler" iddiasında bulundu. Şikayet üzerine savcıya ifade veren Servet Evli, "Şehir dışındaydım. Bu sefer elimde deliller vardı, ceza almaktan kurtuldum. Peki ya olmadığı zaman ?" diyerek tepkisini dile getirdi.

Geçen Ramazan ayında çıkan olaylar sonrası Doğanşehir Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, saldırıya uğradığı iddia edilen Alevi Evli Ailesi’nin bireylerinin de aralarında bulunduğu toplam 58 sanık hakkında dava açıldı.

İddianamenin kabul edilmesiyle davada sanıklar ilk kez geçen 10 Aralık’ta hakim karşısına çıktı. Doğanşehir Adliyesi’nde görülen duruşmaya 52 sanık katılırken, Alevi aileye linç girişinde bulundukları iddia edilen sanıklar iddiaları kabul etmedi. Ancak duruşma sonunda, sanıkların ifadelerinin katip tarafından yazıldığı bilgisayarda ifadelerin silindiği ortaya çıktı. Mahkeme Başkanı Meltem Caner ifadelerin yazıldığı bilgisayarın TÜBİTAK’a gönderilmesine ve UYAP üzerinden de bilgisayar kayıtlarının istenmesine karar verdi ve duruşmayı 21 Şubat tarihine erteledi.

İfadelerin silinmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, olayda yeni bir gelişme daha yaşandı. Olayların baş aktörlerinden Ramazan davulcusu Mustafa Evşi’nin annesi Gülbahar Evşi, Dağanşehir’de savcılığa başvurarak, "Evli Ailesi’nin bireyleri evimize gelip hakaretler yağdırdılar, bizi tehdit ettiler" iddiasında bulundu.

"ELİMDE DELİLLERİM VARDI CEZA ALMADIM, YA OLMADIĞI ZAMAN?"

Şikayet üzerine savcının talimatıyla polis tarafından karakola götürülüp ifadesine başvurulan Servet Evli, ardından serbest bırakıldı. Gelişmeleri sosyal paylaşım sitesindeki hesabından duyuran Servet Evli, savcılığın kararıyla ifadesinin alınması için karakola götürüldüğünü ve orada kendileri hakkında ortaya atılan suçlamayı duyduklarını söyledi. Servet Evli, ’Basına ve Kamuoyuna’ başlığıyla yaptığı açıklama şöyle:

"Karakola gittiğimde davulcunun annesi benden ve ağabeyimden şikayetçi olmuş. Ben ve ağabeyim ile beraberimizdeki 5 kişi daha davulcunun evini basmışız, onları tehdit etmişiz, hakaret etmişiz. Davulcunun annesi davacıymış bizden, cezalandırmamızı istemiş. Ne tuhaftır ki söylediği tarihte ben İstanbul ’daydım. Tutturamamış, elimde biletlerim gidiş dönüş olmak üzere var. Şahit tutmuş ispatlamak için. Yani elimde biletlerim olmasa, gittiğim yerdeki insanlar ’Servet Evli bizim yanımızdaydı o tarihte’ dememiş olsalar, ’haneye tecavüz, hakaret ve tehdit’den yargılanacağım."

Servet Evli, kendilerinin cezaevine atılması için yalan ve iftiralara başvurulduğunu iddia ederek, "Bu sefer elimde deliller vardı ceza almaktan kurtuldum. Peki ya olmadığı zaman?" diyerek tepkisini dile getirdi.

Sürekli tehditler aldığını ileri süren Servet Evli, tehditler nedeniyle eşini İstanbul’a, çocuğunu ise ayrı bir yere gönderdiğini belirterek, "Bölündük. Hayatımız alt üst oldu. Yine de direneceğim. Burası kimsenin malı değil, hepimizin yurdu. Kimse benden fazla vergi vermiyor, kimse benden fazla askerlik yapmadı. Aleviyim, Kürdüm ve buradayım. Kimsenin yüreği benimkinden fazlada değil" ifadelerini kullandı. (Cahit ÖZÇELİK  / dha)


  http://www.radikal.com.tr/111488911148899

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Müslümanlığınız da bu kadar işte - Koçtürk-Kaan

  Davulcu efendi ve annesi alevi aileye cehennemi garantilemiştir şimdi. Onlara göre alevi aileyle mücadele etmek ibadet gibi bişey. Davulcu ve annesi alevi aileye karşı micadelelerinde Allahi büyük ihtimalle yanlarında biliyorlardır. Ama davulcu ve annesinde iftira da var, yalanci şahitlik te var. Kul hakkı yemek te var, yalan söylemek te var. Bunların müslümanlığı da bu kadar işte. IRkçıdan müslüman mı olurmuş?

  Yobaz vuruyor, devlet koruyor.. - Berfe62

  Bu olayda hala davulcuyu savunan zihniyete şaşarım! Evine, ailesine saldırmak için gelen insana karşı az bile yaptılar. Ama bizim Alevi anlayışımız, özümüz insanı yakıp yıkmayı derisini yüzmeyi namusuna evine saldırmayı Allahu ekber diyerek adam dövmeyi kaldırmaz! Yüreğimiz büyük, davamız bakidir. Bugün dini dili ırkı farketmeksizin birinin evine saldırılsa, işaret atılsa acaba o insan buyrun hoşgeldin mi der. El insaf; Avrupa Alevileri kabul etti. Bizim sözde kendi ülkemiz daha bizi sindiremedi bile.

  Allahu ekber sesleri - kızılcan

  Bu ülkede "Allahu ekber" seslerinin yükseldiği dönemlerde daha fazla katliam, ötekileştirme ve baskı politikaları görülüyorz. Bu da hegemonyanın organize ettiği faşist yapının bir parçası.

  Davulcuyu döverken düşünecektin onu. - adiyez

  İftira kötüdür. Bunun yanına yüreğine fazla güvenerek kavga etmek, davulcuyu dövmek de kötüdür. Bu sıkıntıları adamı dövmeden önce düşünecektin. Ben ramazan orucunu tutan birisi olmama rağmen davul olayına karşıyım. İnsanları rahatsız ediyor. Beni bile rahatsız ediyor. Zamansız ve çok erken saatlerde çalıyorlar. Üstelik bebek uyutan, ya da çok yaşlı insanların olduğu evlerde tam bir işkence ama, bu bana çıkıp davulcuyu dövme hakkını hiç vermedi. Haktan hukuktan bahsetmek için hakka saygılı olmak gerekir önce. Senin nasıl ki yüreğin büyük, başkalarınınki daha da büyük olabiliyor. Geçmiş olsun.

  Cadi! - user1107643

  Bu kadina cadi kelimesi bile az! Kendi sümüklü ogluna arka cikmak icin neler yapmaz bu kadin. Iftiradan karsi davaya bile gerek olmadan iceri tikmalari lazim bunu ama, nerdeee... Ülkede adalet olsa simdiye kadar olanlarin hicbirine müsaade etmezdi devlet zaten. Muz cumhuriyeti!

  BİR DAVULCU BİR KUYUYA TAŞ ATMIŞ 40 SAVCI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR... - Rıza

  Yazık... Bu davulcu da kim böyle? İnsanların inancına, oruç tutup tutmamasına karışıyor. Kim bu kara cahil de mahkemelerde ona yardım edilip ifadeler rafa kaldırılıyor. Kimsin sen ey davulcu. Yoksa bilmediğimiz birşeyler mi var. Asker, polis, mahkeme neden seni aklamaya çalışıyor?

  musluman! - Qundur_

  Iftira atan, dini butun dort dortluk muslumanlar,yalan soyleyenlerde onlar,kul hakki yiyenlerde onlar,dinime sogen musluman olsa bari,diyenler yine ama kendilerinden baksa hickimsenin kimsenin dinine kufur etmettigi yine onlar.allahu ekber diye bagirip soykirim yapan,talan yapan,soygun yapan yine onlar.bir attesit veya zerdust toplumun buna benzer isledigi bir sucu goseterin bana bende sizin gibi olayim.