Sünnet kararı 18'inden sonra

Doktor Tülin Bellisan Sayman'ın, boşandığı eşinin 11 yaşındaki ikizleri sünnet ettirmesini önlemek için açtığı dava, anlaşmayla sonuçlandı. Kararı, çocuklar 18 yaşına gelince verecek.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Doktor Tülin Bellisan Sayman'ın boşandığı eşinin 11 yaşındaki ikiz çocukları E. ve U.'yu sünnet ettirmesini önlemek için açtığı dava sonuçlandı. Baba Yücel Doğan çocuklarının psikolojisi bozulmasın diye davadan vazgeçtiğini, kararı çocukların vermesi konusunda anlaştıklarını söyledi.
Sayman eşi Doğan'dan sekiz yıl önce boşandı. Mahkeme çocukların velayetlerini anneye verdi. Sayman, bu yıl Doğan'ın çocuklarını sünnet ettirmek için hazırlık yaptığını öğrenince İzmir 2. Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, doktor annenin, "Sünnet penisi inceltir, kısaltır, cinsel zevki azaltır. Sünnet kararını çocuklar rüştünü ispat ettiklerinde versinler" talebi üzerine dava bitene kadar çocukların sünnet olmaması yönünde karar verdi. Davanın dünkü duruşmasında ikizlerden U. D., "Babam sünnet olmamı annem ise olmamamı istiyor. Vücudundan gerekli bir deri parçası alınıyor, acı veriyor. 18 yaşında karar vereceğim" dedi. E.D.'de ikizi gibi 18 yaşında karar vereceğini belirtti.
Baba Yücel Doğan'ın avukatı Nurdan Sakızlı, "Müvekkilim müşterek çocukların makul yaşta sünnet olmalarından yanadır. Bununla birlikte davanın sürmesi halinde çocuklarının psikolojileri bozulacaktır. Bu düşünceyle biz davacı tarafın davasını kabul ettik. Davacı tarafın talebi gibi, çocuklar 18 yaşına geldikleri zaman karar vermesi yönünde hemfikiriz" dedi. Davacı taraf da mahkemenin vereceği karara saygılı olduklarını söyledi. Hâkim Hayri Ayhan da tarafların istediği gibi, son kararı çocukların vermesi gerektiğini belirtip davayı bitirdi.