Sünnet sosyal güvenceye alınıyor

Sünnet çocuklarının kirveliğini artık 'devlet baba' yapacak. AKP İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz, sünnetin sağlık güvencesi altına alınması için Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlık bürokratları ve...

ANKARA - Sünnet çocuklarının kirveliğini artık 'devlet baba' yapacak. AKP İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz, sünnetin sağlık güvencesi altına alınması için Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlık bürokratları ve Maliye Bakanlığı'yla görüştüğünü, talebinin uygun bulunduğunu söyledi.
Gülseren Topuz, dün basına yaptığı yazılı açıklamada, sünnet gibi önemli bir cerrahi operasyonun sağlık güvencesi kapsamına alınması gerektiğini belirterek gelişmelerle ilgili şu bilgileri verdi:
"Yapılan görüşmelerde tüp bebek gibi sünnetin de sağlık güvencesi kapsamına alınması için Bütçe Uygulama Talimatı'na konulması yönündeki talebim iletilmiş ve bu talebim uygun görülmüştür. Sünnetin talimata konulmasını müteakiben SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'luların yanı sıra yeşil kartlı vatandaşlarımız da bu imkândan ücretsiz yararlanabilecek. Bu gelişmenin ardından sosyal güvencesi olan dar gelirli vatandaşlarımızın, istedikleri zaman, toplu sünnetleri beklemeden çocuklarına sünnet yaptırma imkânı olacak."
Bu sezona yetişecek
Sosyal güvenceli sünnetin Bütçe Uygulama Talimatı'na alınması işleminin nisan ayında yapılabileceği ve uygulamanın bu sünnet sezonuna yetişeceği belirtildi.